Apocephalus borealis

Creat de beeasz, Februarie 11, 2012, 06:12:47 PM

« precedentul - următorul »

beeasz

Apocephalus borealis este un parazit care poate să depună de la 1-25 ouă în toracele albinei, perioada de dezvoltare este de 17-18 zile în perioada dezvoltării, larvele afecteză sistemul nervos al albinei. În urma acestui fapt, albinele parazitate se duc spre surse de lumină noaptea. Apocephalus borealis pe deasupra este purtătoarea virusului Deformed wing virus (DWV) şi Nosema cerane, cred că este suficient pentru a ne pune în alertă.
Apocephalus borealis, parazita până de curând insectele ( Bombus pascuorum şi Polistes gallicus), întrebarea care se pune: când a schimbat gazda acestă muscă(Apocephalus borealis)?
http://www.mercurynews.com/top-stories/ci_19666381


pharaonu75

Eu cred ca aceasta musculita este tapul ispastor pentru CCD, impins in ochii opiniei publice de catre marile companii producatoare de insecticide/ierbicide si altele.

Daca musculita asta era vinovata de pierderile majore din apicultura, in speta CCD-ul, nu credeti ca era descoperita cauza de mai multi ani?
De ce aceasta "descoperire" a fost facuta abia acum, cand criticile la adresa Monsanto&co. au devenit tot mai sonore?

Mie imi miroase a manipulare crasa!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube