BZZZZ BZZZZZ......

Creat de Gemelu, Iunie 28, 2014, 08:28:22 PM

« precedentul - următorul »

Aurel

  Eu unu nu mi-as face astfel de stupi (polistiren ), din urmatorul motiv:
  Stim cu totii ca nu toata perioada anului stupii sant incarcati.Mai bine zis nu au greutate.Ce te faci daca vine o vijelie cum a fost chiar zilele astea in unele zone?Polistirenul are o flotabilitate foarte mare si deci este foarte usor.E de ajuns ca stupii sa-ti fie rasturnati si iaca necazul! Am patit asta cu stupi de lemn care sant cu mult mai grei si stabili.

sorin apicultor

poti pune o greutate pe ei si stupii ar trebui pusi foarte aproape de sol

sorin apicultor

eu am stupi din polistiren si la 6-30 dimineata albina este deja afara.La stupii din lemn albina iese mai tarziu.am stupiila tei si este umbra.

Gemelu

Am si asta in plan sa incerc. Dar imi puteti da niste schite si indicatii despre cum se face? Este mult mai ieftin si usor pentru cineva care nu are scule si pricepere de tamplar de facut din polistiren. De fapt am un stup din polistiren extrudat de 2 cm pe care l-am dat tatalui meu de curand si a pus un roi fugit in el. Nu este problema sa-l zboare vantul. Este prins cu o chinga, si chinga poate fi fixata si de suportul rigid al stupului (picioare, palet etc). Dar tot nu mi-ati raspuns la intrebare:
Cat costa o rama de roi? sau altfel spus, este bun pretul de 300 (3 milioane) pentru o familie pe 6 rame?
Cand nu ai ce-ti place, sa-ti placa ce ai!

SPYKAL

Gemelu, uite incearca si varianta asta de stupi daca tot vrei polistiren.....(nu ma acuzati de reclama gratuita....   :D :D :D :D :D :P :P :P)
http://www.stupi.ro/index.php?page=descriere-stup-ro-stupi
http://faroger.ro/uploads/images/stupi/oferta_de_pret.pdf

TDI

După ce o sa vadă lista de preturi, l-ai convins definitiv!

SPYKAL

Citat din: TDI din Iulie 10, 2014, 08:28:00 AM
După ce o sa vadă lista de preturi, l-ai convins definitiv!
Si asta este adevarat, dar face toti banii. Stiu ce spun. Intotdeauna acolo unde exista o buna calitate este si un pret.....bun.

sorin apicultor

Sunt foarte buni stupii de la faroger (dupa reclama)dar personal decat sa platesc 300 lei pentru un stup mai bine imi cumpar un roi

SPYKAL

Citat din: sorin apicultor din Iulie 10, 2014, 09:25:30 PM
Sunt foarte buni stupii de la faroger (dupa reclama)dar personal decat sa platesc 300 lei pentru un stup mai bine imi cumpar un roi
...... si il pui in....caciula?  =)) =)) =)) =)) Ce faci cu el?!!! Ai idee macar cum se lucreaza cu acesti stupi?

dodo79

Citat din: sorin apicultor din Iulie 10, 2014, 09:25:30 PM
Sunt foarte buni stupii de la faroger (dupa reclama)dar personal decat sa platesc 300 lei pentru un stup mai bine imi cumpar un roi
incearca  si vinde un roi si cumpara un stup de poliuretan.invata sa lucrezi cu el si mai vb.nu e mult diferit lucrul fata de lemn doar ca trebuie sa ai grija sa tii cont de niste lucruri pe timpul iernarii.si e mult mai usor de manipulat.
daca stateai in zona mea iti dadeam eu unul imprumut.

TDI

Eu am achizitionat 40 de lăzi pe 12 rame cu 6400 ron mai ieftin decât m-ar fi costat 40 de stupi de la Faroger cu 10 rame. Explicati-mi in maxim 500 de cuvinte ce fac lăzile alea de diferenta de bani. Unde-i plus-valoarea materializata-n pret si ulterior in toate aspectele care tin de viată unei familii de albine?

Gemelu

Ce sa zic....vazand stupina lui @SPIKAL este INCANTATOR.... TENTANT!!! Dar daca as lua deocamdata doar un soclu (fund) Corp 1/1 sau 3/4 si capac ar fi suficient pentru prima etapa pentru a-l popula cu un roi nou pana la iarna? Vreau sa spun ca fara podisor, deoarece am vazut ca foarte multa lume foloseste folia intre capac si corp.  Si ma gandeam pentru inceput ca mi-ar fi suficient doar corp de baza, fara cat sau magazie in prima faza. Dealtfel am observat ca si SPIKAL si altii pe la noi chiar daca e vorba de multietajat nu ierneaza pe doua corpuri.
Si cred ca aceiasi stupi sunt si la http://viitorsanatos.ro/viitorsanatos/category.php?id_category=57 de unde as vrea sa iau si niste rame cu faguri din plastic si alte unelte si accesorii.
Cand nu ai ce-ti place, sa-ti placa ce ai!

mmacreanu

Citat din: Gemelu din Iulie 12, 2014, 12:52:08 AM
Ce sa zic....vazand stupina lui @SPIKAL este INCANTATOR.... TENTANT!!! Dar daca as lua deocamdata doar un soclu (fund) Corp 1/1 sau 3/4 si capac ar fi suficient pentru prima etapa pentru a-l popula cu un roi nou pana la iarna? Vreau sa spun ca fara podisor, deoarece am vazut ca foarte multa lume foloseste folia intre capac si corp.  Si ma gandeam pentru inceput ca mi-ar fi suficient doar corp de baza, fara cat sau magazie in prima faza. Dealtfel am observat ca si SPIKAL si altii pe la noi chiar daca e vorba de multietajat nu ierneaza pe doua corpuri.
Si cred ca aceiasi stupi sunt si la http://viitorsanatos.ro/viitorsanatos/category.php?id_category=57 de unde as vrea sa iau si niste rame cu faguri din plastic si alte unelte si accesorii.

poti incepe cu o configuratie soclu, corp 1/1 si capac ... il folosesti un sezon si tragi concluzii daca se merita pretul fata de unu din lemn.  Folia se foloseste mereu (cu sau fara podisor) insa podisorul acela tine loc si de hranitor.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dodo79

Citat din: TDI din Iulie 12, 2014, 12:42:38 AM
Eu am achizitionat 40 de lăzi pe 12 rame cu 6400 ron mai ieftin decât m-ar fi costat 40 de stupi de la Faroger cu 10 rame. Explicati-mi in maxim 500 de cuvinte ce fac lăzile alea de diferenta de bani. Unde-i plus-valoarea materializata-n pret si ulterior in toate aspectele care tin de viată unei familii de albine?
exact 500 de cuvinte? :D
nu am nevoie.sa mai discutat aici dar pe alt topic.iti spun doar cateva diferente.tu sa faci un calcul.
perioada de utilizare,greutatea,ptr iernat nu ai devoie decat de o folie sub capac si  o diafragma de 4 mm.(fara saculeti,carpe,poliester.......),hranitor-izgonitor orizontal(castig o rama)
acum calculeaza cat timp iti ia sa impachetezi ,despachetezi 40 stupi(toamna ,primavara).dar sute.
mentinerea temperaturii optime ptr iernat.in poliuretan nu se simte schimbarea brusca de temperatura.mai vrei? :hi:

SPYKAL

#29
Citat din: TDI din Iulie 12, 2014, 12:42:38 AM
Eu am achizitionat 40 de lăzi pe 12 rame cu 6400 ron mai ieftin decât m-ar fi costat 40 de stupi de la Faroger cu 10 rame. Explicati-mi in maxim 500 de cuvinte ce fac lăzile alea de diferenta de bani. Unde-i plus-valoarea materializata-n pret si ulterior in toate aspectele care tin de viată unei familii de albine?
500 de cuvinte sunt prea putine sa iti pot explica cat de mare este diferenta. Cumpara un stup din poliuretan, ierneaza o familie in el si ai sa vezi tu singur care este diferenta dintre cele doua modele iar dupa aceea mai discutam. Eu am vazut aceasta diferenta. Convinge-te si tu. Stima si respect!!!