Micul Apicultor Ioan Ursachi

Creat de Ionut Ursachi, Iulie 28, 2013, 01:28:07 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Sporii de loca rezista in stupi pana la 30 de ani. Dezinfectia se face asa cum am aratat mai sus. Dar daca exista suspiciuni nu trebuie riscat.

Ionut Ursachi

Domnule romikele mie imi aratau ca erau intoarse:D
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

Am vorbit cu cel care mi-a dat stupi si a spus ca nu au murit de loca
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

Noua achizitie pentru parlit stupi
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

dvd

Multumesc frumos Bucovinene. nu o sa risc.
Mai bine sa fii prost 5 minute daca pui o intrebare , decat sa ramai prost toata viata daca n-o faci....!!!

Ionut Ursachi

Astazi am probat si lampa ... in imagine este sora mea care pot sa zic ma mai ajuta la lucrul cu stupii.Am pozat cam tarziu au ramas doar scandurelele podisor.
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

RazvanTi

cumpara-ti un parlitor de-ala de porci ca te canta cucii cu jucaria aia...
parerea mea...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

G. Iulian

Merge și jucăria aia, nu are randamentul unei pârlitoare de porci dar este mult mai comodă și dacă nu ai mulți stupi e ok. Merge și ca să aprinzi iasca.  :hi:  :hi:  :hi:

RazvanTi

eu nu am zis ca nu merge.
cand ai 100 de cutii de parlit ce mai faci cu putza aia?
plus ca nu e rentabil ca pret per cutie.
o butelioara de-aia e 5 lei minim. la 100 de cutii folosesti pe putin 5-6 butelioare de-alea. adica ajungi la un minim de 30 lei.
poi cu 30j de lei te duci la o statie gepele si bagi gaz intr-o butelie de aragaz de parlesti si 100 de cutii si mai ramane sa si fierbi niste sirop ceva...
eu spun ce spun ca am incercat si una si alta.
plus ca intervine si timpul de parlit per cutie.
ala mic e bun la aprins afumatorul pe camp desi 3-4 picaturi de motorina fac minuni  :hi:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

G. Iulian

Ai dreptate Răzvan dar Ioan nu are 100 stupi, pentru câți are el este suficient.  :hi:

Ionut Ursachi

Va multumesc de sfaturi insa cu lampa asta este mult mai usor pt mine ca incepator
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

Buna tuturor am avut o perioada in care nu am mai intrat pe forum ,din cauza faptului ca a inceput scoala :) .In mare albinele vor intra cu bine in iarna , am facut tratamentele in octombrie 3 la numar , am strans cuiburile , o familie este pe  6 rame iar  una pe 7 .Timpul a fost frumos si nu le-am impachetat inca urmeaza sa le impachetez saptamana viitoare si sa le pun si o turta de miere deasupra . :smile:
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

Un pic de activitate la urdinis
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

bio

Citat din: RazvanTi din Septembrie 23, 2013, 02:41:12 PM
cumpara-ti un parlitor de-ala de porci ca te canta cucii cu jucaria aia...
parerea mea...

...treceti la dezinfectanti ....formol folosesc eu.

Am incercat si amina-cuaternara..

Ionut Ursachi

Va multumesc mult de sfat insa cnv mi-a spus sa folosesc soda ,insa cu mici retineri cica intra in lemn
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !