Micul Apicultor Ioan Ursachi

Creat de Ionut Ursachi, Iulie 28, 2013, 01:28:07 PM

« precedentul - următorul »

Ionut Ursachi

Din pacate anul acesta asa vor sta , in iarna ma voi duce la un unchi si imi voi face niste suporturi faine din fier .Multumesc de sfat
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

Auziti vinde cineva 3 orizontali pe 20 cu doar 70 de lei ... acuma astept sa vad daca ii mai vinde i-as lua cu cea mai mare placere mai ales ca sunt facuti din dulap gros .
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

ioanardelean55


Esti sigur ? la orizontali doar capetele sint  de 30mm. in rest 20.

ioanardelean55

 Tocmai asta e la iarna o sa ai multa zapada pe acei suporti iar cind se va topi o sa ai  umezeala in stupi daca nu si apa .

Ionut Ursachi

Scz pe 20 de rame vroiam sa spun ... cam asa au stat si anul trecut si nu au fost probleme cu umeazeala doar o mare problema ca i-am gasit rasturnati pe amandoi in fata  si am gasit multe urme de caini langa stupi .
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Hermannstadt

Bate niste bucati de fier beton inalte de vreo 1 metru si leaga manerele cu sarma de aceste fiare si nu o sa mai ai probleme, eu asa am procedat.

Numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

Ionut Ursachi

Ieri am achizitionat cei 3 stupi orizontali la pretul de doar 100 de lei , sper ca anul viitor sa ii umplu de albine.
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

stefan1

  Par chiar in regula. O dezinfectare temeinica a lazilor este necesara. Succes.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Ionut Ursachi

I-am curatat bine caci aveau mult propolis si urmeaza sa le ard .
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Kiwi Bee

Iti recomand sati pui stupii pe paleti, eventual 2 paleti unul peste altul si apoi stupii. Cu o sirma ii poti ancora de paleti pe timp de iarna(cind sti ca nui mai deschizi citeva luni).

Ionut Ursachi

Multumesc de sfat domnule Kiwi Bee insa am sa fac niste suporti ca ai domnului crombra si de ancorat ii voi ancora cat de curand. Am si eu o intrebare mi-a spus un apicultor ca el ierneaza stupi acoperiti cu folie de nailon complet, iar cand este cald ii descopera ce parere aveti despre aceasta metoda?
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Kiwi Bee

Acum vreo 3 ani si mai bine un coleg de aici de pe forum nea aratat in poze cum ierneaza el cu folia peste stupi. Erau cca 15 stupi intro linie si lea acoperit cu un nylon/folie astfel ca albina putea sa iasa pe urdinish daca dorea si era caa si intro sera.
Nu am incercat asa ceva niciodata si nu stiu cit de important este sa fi in apropierea stupilor ca sai mai descoperi citeodata. Eu stau departe de stupina.

Doar de 2 ani am reusit sami pun la toti stupii plasa la fund. Plasa buna(cu ochi de 3.5mm) este scumpa si miam cumparat plasa de tzintzari din aluminiu. Pt ventilatie este perfect, nu mai am umezeala in stupi.
In capace am bagat polistiren de 30mm iar peste rame am pus folie(am indepartat podisorul). Toate astea doar pe timp de iarna..... polistirenul il mai am si acum in capac cu toate ca a inceput sezonul la noi.Defapt capacul pe timp de sezon il tin ca si ornament si greutate peste podisor. In podisor am un urdinis de 105mm si lar lua vintul fara ceva greu peste. Ar trebui sa decupez din capac sa circule albinele prin capac dar am alte planuri.

Ionut Ursachi

Si cum se comporta cu folia pusa ? nu face condens?am si eu folie insa nu am pus
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Kiwi Bee

La fundul complet deschis trebuie sa faci o etansare buna sus. Chiar daca au condens il elimina prin plasa de la fund/soclu si nu ramine umiditate in stup. Acea umiditate iti omoara familia de albine(am avut parte de asa ceva aici in NZ).

Ionut Ursachi

Ok insa eu nu am stupi cu AV si e bine sa pun folia iarna? am vazut ca multi folosesc folia pe timp de vara insa nu si iarna
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !