Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

bio

Zilele acestea am invatat sa postez imagini.

Sa nu am soarta lui EDY, ....incerc sa par si eu mai real.


Sa incerc citeva cuvinte de introducere:

...m-am intilnit cu apicultura acum vreo 14 ani in urma. ..

Investitie initiala ...am vindut o Dacie de vreo 12 ani si cu  banii aia i-am dat de-a dura, sa ajung unde sunt acum... si sa nu uit totul cu foarte MULTA MUNCA...

Poate nu-mi pare rau ca m-am apucat de apicultura, dar SIGUR nu ma bucur ca ma ocup cu apicultura ... dar, daca tot m-am apucat de apicultura, hai sa incerc sa o fac cit mai bine.



bio

primele imagini cu pavilioanele mele.

realizate astazi cu pavilioanele care le am intr-o padure--zona linistita

bio

azi am avut si zbor ...

:bzz:


bio

mai am pentru iernare si o ferma unde mi-am dus remorcile care datorita gabaritului nu pot ajunge cu ele in padure


bio

remorca din fata este "laboratorul mobil" de extractie..:))

..incerc o imagine doar cu remorca in care fac extractia


bio

..interiorul remorcii amenajate pentru extractie...mai am de modernizat deoarece niciodata nu am avut timp sa pot termina total aceastya remorca..


de fapt un interior golash deoarece tot ce se putea fura am dus acasa..:)..raminind doar ce nu am putut lua.

la vara va fi mai complet inventarul si as avea ce sa arat

D006

  Plus ca ne-am intalnit pe viu de cateva ori pana acum.

bio

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 15, 2013, 09:21:35 PM
  Plus ca ne-am intalnit pe viu de cateva ori pana acum.

...aa...din acest motiv nu am avut soarta dl-ui Edy..??..:)

...ahha..OK..

romikele

bio apicultorul va incerca bio stupul?  :P

Faina prezentare, bravos!  =D>

bio

Citat din: romikele din Ianuarie 15, 2013, 10:13:36 PM
bio apicultorul va incerca bio stupul?  :P
.....

Bio stupul in varianta actuala nu il vad vreodata in exploatare in stupina mea..


Ani de zile am folosit diverse modele de stup.

Am avut orizontal, mai am orizontali, dar ii folosesc doar pe pavilioanele care le folosesc pentru roiuri. Fac roiul se imperecheaza matca si pina il vind il sui pe pavilion si lucrez mult mai bine la umbra, fara teama de a-mi fi furat,  cu toate ustensilele la indemina si pot sa duc roiurile la orice cules imi apare in zona.  Poate la o distanta de 10-20 Km fata de locul unde am pavilionul respectiv a plouat...agat pavilionul de tractor si repede cu el in zona unde a plouat si 1-2 saptaminii se va simtii ploaia respectiva.

Am folosit verticali cuib cu rama normala si magazii pentru rama normala, magazii cu rama 3/4 si acum am trecut in masa pe magazii de 1/2 micsorate.... si cred ca nu voi mai schimba.  Poate pe viitor naiba stie ... ce model de stup voi incerca. Sunt cu ochii pe MER-ul dl-ui Valter s.a...:)

Modelul care cred eu ca ar fi optim, adaptat pentru mine este cuib de 11 rame normale si 3 magazii de 1/2 micsorate cu cite 9 rame. ASa mi-am facut ultimile 4 pavilioane si-l fac acum pe al cincilea in acelashi sistem de lucru...si poate o sa mai fac inca vreo 2-3 cite oi putea duce.

Folosesc rame de 1/2 micsorate lasind o portita de evadare spre magazii de normala la o adica.

romikele

Cuibul pe 11 rame nu implica un volum de munca mai mare pentru asigurarea spatiului in marile culesuri?
Sau poti jongla din magazii...

bio

..puteam sa fac cuibul pe 10 rame, ...

A 11-a rama este rama claditoare.......folosesc o rama "oarba' cu  hranitor de 0,5 litri care in prima parte a sezonului o folosesc ca rama claditoare....
... apoi cam de la floare las sa fie cladita, umpluta cu miere si uitata in stup apoii sa o folosesc la iernat ca rama marginasa...
... ca primavara sa fie hranitorul din cuib care ne prinde bine primavara devreme la stimulare plus ca sunt celule de trintor si albina nu strica fagurii de cuib pentru depunere de trintor.
...cum incepe claditul tai fagurele de sub hranitor si albinele se destrabaleaza cladind de trintor .

Nu cred in aiureli sa las sa capaceasca rama claditoare si apoi sa o tai ca vezi Doamne scap de varooa din stupina. Ma costa mult mai putin TAKTIC-ul decit se consuma pentru a creste o rama de trintori si sa astept sa-i capaceasca albina.

cristian87

waw, felicitari!
cu ce tractati toate remorcile alea?
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

pharaonu75

Citat din: cristian87 din Ianuarie 15, 2013, 11:14:43 PM
...
cu ce tractati toate remorcile alea?

Are un matiz cu care rupe toate coclaurile! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

#14
Citat din: cristian87 din Ianuarie 15, 2013, 11:14:43 PM
waw, felicitari!
cu ce tractati toate remorcile alea?

Am tractor..

nu fac decit un pastoral scurt...maxim distanta pina in 50Km..

pina acum vreo 5 ani sa spun am rupt tara in doua...

DE citiva ani am trecut la un pastoral mai scurt..am marit si numarul de familii pentru a scoate acelashi venit cu albinele ca in perioadele cind faceam, pastoral..