Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

"Inestetică" aglomerare de magazii peste magazii !!!


G. Iulian

Un an bun la floarea soarelui. Anul acesta am mai facut 30 de caturi dar tot au fost putine. Mai am pana să am trei caturi pentru fiecare familie. Au cladit si 300 de rame, 50 cu foita de ceara si 250 de plastic.

G. Iulian

Din activitațile din zilele acestea: dadant 10 rame si un Layens 22 rame.

G. Iulian

După mult timp de așteptare am adus stupii la mine acasa. În imagine nici nu le dădusem drumul și le-am făcut o poză.

stefan1

  Foarte frumos! Ai ceva spatiu acolo si vad ca vrei sa pui si pomi pentru umbra vara. Ma impresioneaza mereu pamantul ala negru. Daca pamantul este fertil, si oferta de nectar si polen la toate speciile este mai mare. Vad ca ai facut si un gard vrednic, inalt, sa nu ai probleme cu vecinii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

G. Iulian

Am facut gardul la 2m sa fie totul legal. Pomii ii astept zilele astea. Sunt doar pomi fructiferi, am sa vad ce spatiu ramane pentru alte plante melifere. Este de muncă dar o fac cu plăcere.

NYK74

La cum pare din fotografia postatã,șeptelul sa mai mărit?

G. Iulian

Sunt 55 stupi cu albine, si mai sunt si lazi goale. De la anul vreau sa raman cu maxim 40 sa ma pot ocupa mai usor de ei.

NYK74

Așa și eu inițial voiam săi dublez la numãr,iar pînă la urmã au rămas cam tot atîția.În loc sã am timp mai mult de alocat pentru stupărit,am și mai puțin.

MirceaCalin

Bravo Iuliane !
 :bravo:
Mai fa o poza dupa ce finalizezi lucrarile cu suportii si pomii !

dan sebastian

Interesant tipul de suport de ciment. Sunt facuti la comanda sau din comert?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

G. Iulian

Sunt boltari de beton de la Dedeman.

G. Iulian

Citat din: MirceaCalin din Noiembrie 04, 2020, 11:25:07 PMBravo Iuliane !
 :bravo:
Mai fa o poza dupa ce finalizezi lucrarile cu suportii si pomii !

Au venit pomii, in curând fac poza.

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

G. Iulian

Da, sunt modelul postat de tine. Latimea e de 195 mm. De rupt nu pot sa zic nimic ca nu ii am de mult dar am un prieten care are de cativa ani fara probleme.