Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

bismark

   Petre te amagesti,am 67 de ani dar nu am dat sirop de zahar niciodata la albine (am incercat, o data si nu l-au luat )dau miere de la rezerva si nu am probleme.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

dodo79

eu am dat aseara prima portie de sirop cu protofil.dupa 5 minute albinele erau in cealalta parte a hranitorului. :)
nici macar mirosul de protofil nu le-a atras.sa inteleg ca exista inca cules de nu sunt dornice de sirop?

fiug1970

când am postat in primavara cateva fotografii cu sirop la pungi cu autoinchidere,cativa m/au intrebat daca nu e prea groasa punga si n/au cum s/o roada....de parca era neaparat necesar sa o distruga ca sa ia siropul.....acum cu pet/urile,ca sa le roada!!le/ar trebui dantura de titan....cel putin sant refolosibile...pungile,indiferent de care,erau de unica folosinta.unicul inconvenient e dimensiunea ce te obliga sa asezi un cat deasupra(la cei ce folosesc 1/2 sau 3/4 mai merge dar la 1/1??) si in noptile mai reci catul gol raceste atmosfera interioara si incetineste tragerea siropului.poate folosirea de pet/uri plate,gen vodca polar.....ar ajuta cred....

dodo79

Citat din: fiug1970 din August 10, 2014, 03:16:29 PM
când am postat in primavara cateva fotografii cu sirop la pungi cu autoinchidere,cativa m/au intrebat daca nu e prea groasa punga si n/au cum s/o roada....de parca era neaparat necesar sa o distruga ca sa ia siropul.....acum cu pet/urile,ca sa le roada!!le/ar trebui dantura de titan....cel putin sant refolosibile...pungile,indiferent de care,erau de unica folosinta.unicul inconvenient e dimensiunea ce te obliga sa asezi un cat deasupra(la cei ce folosesc 1/2 sau 3/4 mai merge dar la 1/1??) si in noptile mai reci catul gol raceste atmosfera interioara si incetineste tragerea siropului.poate folosirea de pet/uri plate,gen vodca polar.....ar ajuta cred....

daca erai atent vedeai ca peturile sunt intepate. :hi:

fiug1970

am vazut,are trei intepaturi si din când in când le reintepa sa nu se infunde cu ceara sau sa se astupe cu zahar.

fiug1970

daia am scris ca sant bune ca se pot refolosi...treaba cu rosul a fost o ironie...

romikele

Treaba cu frigul peste noapte e carcoteala gratuita, noaptea albinele sa doarma, nu sa suga!  :rotfl:
Siropul nu-i musai sa fie de zahar, poate fi si din miere. Eu mai am niste miere de rapita de acu` 4 ani, si din cate am vazut le place tare mult siropul...
Voi incerca si cu pet-ul de 5 litri. Pui unu` și cateva zile bune stai linistit!

fiug1970

#802
Citat din: romikele din August 10, 2014, 04:38:01 PM
Treaba cu frigul peste noapte e carcoteala gratuita, noaptea albinele sa doarma, nu sa suga!  :rotfl:
hahaha,buna asta cu dormitul!!daca le pune cineva pijamalele pe rame....!!!!se vor invata sa doarma !!
la timpul asta pet/ul de 5 l e nemaipomenit...scapi de grija zilnica de aprovizionare.

mape 48-petru manea

Citat din: bismark din August 10, 2014, 02:37:04 PM
   Petre te amagesti,am 67 de ani dar nu am dat sirop de zahar niciodata la albine (am incercat, o data si nu l-au luat )dau miere de la rezerva si nu am probleme.Cu respect

Eu nu mai folosesc zahar pt.stimulare sau completere de ani buni---azi am pus la un roi sirop de miere ---20-25 %apa restul miere --pus in pet cu 3 gauri ---voi vedea efectul

orbanstefan64

una din avantaje este numarul mic de albine care ajunge sa traga siropul in acest fel eliminam riscul de furtisag.
:hi: :hi: :hi:

Cubby

Aveti idee cam in cat timp golesc aceste pet-uri de 2 litri? Avand in vedere ca sunt doar 3 orificii.

mape 48-petru manea

Deja am incercat metoda cu peturi, la 2 roi au golit 1,5 l de sirop din miere in 48 h

struan

Roi pe doua corpuri ME golesc o galeata de 6,5 litri cu sirop 2/1 in maxim 2-3 zile.

Bistriteanul

Cei care ati utilizat peturile va rog sa confirmati faptul ca siropul nu curge prea tare din pet.

Ma gandesc ca, petul avind peretii subtiri nu poate sustine siropul si acesta curge prin orificii prea tare.  Am testat o sticla cu apa. Observatii: petul trebuie asezat (inclinat) incet, fara graba, ca sa nu creasca presiunea in pet si sa nu tisneasca siropul. Chiar si asa la inceput cantitatea scursa este mai mare, iar dupa ce se stabilizeaza la fiecare 20 de secunde curge print-un orificiu un siroi de lichid. Orice mica miscare a petului sau a suprafetei petului produce curgerea lichidului prin orificii.
Nu cred ca petul cu pereti subtiri este destul de sigur, cred ca e nevoie de recipienti cu pereti mai rigizi.
Eu folosesc borcanul de sticla.
Pentru a nu se pierde asa multa caldura din cuib se poate aseza o folie peste rame cu un colt indoit astfel incat albinele sa aiba acces la siropul de deasupra. Petul se acopera cu paturica.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

D006

Candva a venit la mine in vizita un procesator de miere  si a vazut o improvizatie , printre dinti a spus : săracie....
  la fel si cu PET-urile astea , sunt atatea modele de hranitoare de podisor incat nu ai nevioe sa apelizi la improvizatii decat daca...