buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

marinlm64

mulţam frumos să fiţi sănătoşi ...

marinlm64


apivasmob

Sa traiesti multi ani fericiti .Tot ce vad ma unge la inima.
Sanatate tuturor apicultorilor

stefan1

  Marine, totdeauna vad cu mare placere filmele tale! Foarte frumos! Ai o familie asa frumoasa, sa te bucuri de ea! Vad ca si albinutele au facut treaba buna. Pacat de padurea aia ca o taie. Am scris undeva, cam la 18 ani o padure de salcam da productia maxima si o mentine cam pana la 40 de ani. De fapt 40 de ani e varsta indicata sa se taie padurile de salcam, oricum mult mai devreme ca cele de stejar, fag, carpen.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marinlm64

ai dreptate Stefan 1 că pădurea bătrână dă miere mult mai multă aşa scriu şi cărţile ,dar am gasit în revista de stupi că şi padurea tânără dă multă miere ,asta io nu baş cred ,o da dar nu atât ...sănătace numai bine

marinlm64


bismark

    Buna, Marine ti-am vizionat activitatea de la padure si acasa si ma bucur ca nu a fost prea rea vacanta la bagrin.Am extras si eu  si sint multumit.Asa a fost timpul si la mine prin alte parti a fost mai rau.Pe la fetele mele in Austria si Germania a plouat in continuu si a fost si frig.Ti-am vizionat filmul din 2012 ,,La bai,, unde era? mi-a placut ca si eu mai merg pe la bai (am fost la Hereculane,Sovata,Piatra Neamt,Eforie Sud) si poate si anul asta sa merg undeva inca nu m-am hotarit.Cu  respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

stefan1

Dau aici un tabel pe care l-am mai dat la topicul "Salcamul"

 
Citat din: stefan1 din Septembrie 12, 2011, 01:32:40 AM
Citat din: marian sima din Mai 26, 2011, 04:33:28 PM
Depinde si de salcim ,salcimul batrin secreta mai mult nectar decit puietul de salcim,.

  Dau aici de pe un site francez, un tabel preluat dupa un cercetator magyar, B. Kereszi:

   Productia de nectar si miere la salcam in functie de varsta:

   Varsta l Prod. nectar l Prod. miere
   arbori  l                     l                 
     [ani]  l     [kg/ha]     l   [kg/ha]
_____________________________
       6     l      741         l    371
     10     l      805         l    402
     15     l      836         l    418
     20     l      813         l    407
     25     l      728         l    364
     30     l      608         l    305
     35     l      428         l    214

  Se observa ca productia de nectar este buna de la inceput, creste pana la 15 ani, dupa care incepe sa scada. Peste 35 de ani nu se mai da, ca in general la 40 de ani padurile de salcam se exploateaza, ca peste aceasta perioada si sporul de masa lemnoasa este redus.
   Se observa ca se considera ca din 2 kg de nectar se obtine un kg de miere.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marinlm64


marinlm64

mulţam frumos pentru tabel ,baş mam bucurat când am citit ...sănătace numai bine

marinlm64


bismark

   Fain balul,parca ar fi de pe aici,de pe la noi.Cu mult respect pentru cei care se implica in viata comunitatilor si care stiu sa faca viata mai frumoasa. @};- @};- @};- %%- : sampanie: : sampanie: : sampanie:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

marinlm64


KTA-APIDORNA - Ski

Felicitări Nea Marin pentru recolta la ..băgrin,, frumos pastoral, sănatate vă dorim si să ne știm de bine !!! %%- :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

marinlm64