Stupina de la GHIOLPUNAR

Creat de tinumaftei, Ianuarie 13, 2016, 02:13:07 AM

« precedentul - următorul »

bio

... pina i-ti raspunde Tinu de unde si-a luat el i-ti spun cum am luat eu.

"Rusii" care vind in piata au relatii de afaceri in Ucraina .... si in Ucraina se gaseste pe site-uri de apicultura si in magazine apicole.
M-a ajutat fratele meu ..... care la rindul lui avea un prieten care vinde in piata marfuri din Ucraina  si din om in om asa am luat cobalt .

Trebuie avuta grija la dozaj  ca este vorba de miligrame/ kg hrana ...iar depasirea poate face diferenta intre medicament si otrava.
De fiecare data cind am introdus ceva nou in activitatea apicola am facut experienta cu supra-dozaj la o familie de albine.... cu acest cobalt nu am incercat sa vad cum se manifesta un supra-dozaj controlat pe 1-2 familii de albine.

astyept sa vad cum l-a procurat si Tinu.,..si mai ales dozajul care il foloseste.

MARIUS_bc

Citat din: tinumaftei din Februarie 03, 2016, 11:33:19 PM
Nu le voi da. Polen au avut pana in decembrie si au inca in rame. Am scos rame goale de la unul si erau uscate de miere dar aveau celule cu polen.
Dupa urmatorul val de frig voi da sirop "aditivat" cu clorura de cobalt, albumina si biter cu ganoderma. 2-300ml de doua ori pe saptamana.
Poate si ceva medicamente, dar doar dupa ce ii voi lua la mana (dupa 1 martie).
La ce medicamente va referiti, va rog detaliati putin! :nod:

sorinma

Startovitul are in compozitie cobalt....
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

tinumaftei

Citat din: Jimmy2011 din Februarie 04, 2016, 08:56:40 AM
Domnu Tinu, de lunde luati cobaltul ? Sunt si eu interesat sa iau.

Multumesc.
De pe internet de la un furnizor de reactivi.
Nu am la indemana notitele sa va spun datele de contact si nici reteta, dar voi reveni pe acest subiect.
Studii sovietice din anii 60-70 remarcau influenta acestei substante in crestrea suprafetelor de puiet primavara cu pana la 60% fata de stupii martor.

tinumaftei

Citat din: sorinma din Februarie 04, 2016, 12:00:44 PM
Startovitul are in compozitie cobalt....
startovit 25g=20lei
clorura de cobalt 500g=50-60lei

romikele

Socoteala este greșită!
Startovitul nu înseamnă doar cobalt.
Dimpotrivă, în compoziția sa intră URME de cobalt, clorură de sodiu şi fosfor.

Administrarea de cobalt în cantități mari nu e recomandată de chimiști... ei știu de ce.

D006

  Clorura de sodiu e cea mai importanta , cred ca din acest motiv e asa scump acest praf de stele ... sau de salina ...

tinumaftei

Citat din: romikele din Februarie 04, 2016, 10:37:42 PM
Socoteala este greșită!
Startovitul nu înseamnă doar cobalt.
Dimpotrivă, în compoziția sa intră URME de cobalt, clorură de sodiu şi fosfor.

Administrarea de cobalt în cantități mari nu e recomandată de chimiști... ei știu de ce.
Nu ma intereseaza decat sarea de cobalt, sarea de bucatarie o pun cu kg pe adapator, cat despre fosfor nu am gasit nici un articol relevant. In anii 2000 il cumparam de la sarbi foarte scump in stare lichida. Acum un an mi-a venit in minte sa caut produsul pe internet si am gasit la furnizorii de substante chimice si reactivi pentru laborator, cred ca de pe la R.Valcea. Cu buletin de analiza. Sigur o folosesc in doze farmacologice. Nu am acum la indemana notitele sa scriu doza pe care o folosesc dar am promis ca voi reveni.
Eu nu dau in sirop decat dupa ce incep albinele incep zborurile obisnuite.

romikele

Fosforul este necesar în dezvoltarea şi recuperarea rapidă fiziologică a indivizilor din familiile de albine (larve care se dezvoltă rapid).
În hrănirea intensivă a puietului, nevoile de fosfor sunt mai mari.
Fosforul îmbunătăţeşte capacitatea de reproducere a reginei.
De asemeni, fosforul participă la metabolismul glucidelor.

tinumaftei

Sub ce forma poate fi asimilat fosforul in metaboismul albinei? La cobalt este vorba de sarea hidratata, la fosfor care este produsul ca in nici un caz nu poate fi fosfor pur. Asta la contactul cu aerul ia foc.

tinumaftei

Citat din: MARIUS_bc din Februarie 04, 2016, 11:34:47 AM
Citat din: tinumaftei din Februarie 03, 2016, 11:33:19 PM
Nu le voi da. Polen au avut pana in decembrie si au inca in rame. Am scos rame goale de la unul si erau uscate de miere dar aveau celule cu polen.
Dupa urmatorul val de frig voi da sirop "aditivat" cu clorura de cobalt, albumina si biter cu ganoderma. 2-300ml de doua ori pe saptamana.
Poate si ceva medicamente, dar doar dupa ce ii voi lua la mana (dupa 1 martie).
La ce medicamente va referiti, va rog detaliati putin! :nod:
Anul trecut am administrat Fumidil in primavara. aprox 300g/200 familii. S-a vazut o diferenta fata de stupina colegului meu care a facut aceiasi pasi tehnologici.
As vrea sa fac mai inainte insa o evaluare, dar pentru asta mi-ar trebui un laborator bun, nu unul genul duci proba si invariabil raspunsul este: varooza + nosema!

romikele

Ionii substanţelor active(sodium şi clor, cobalt şi fosfor) stimulează producerea şi depunerea ouălelor de către matcă.

bio

Citat din: tinumaftei din Februarie 04, 2016, 10:20:25 PM
.....
startovit 25g=20lei
clorura de cobalt 500g=50-60lei

Startovitul contine DOAR citeva mg de cobalt....

..la cobalt  cum se da citeva mg la kg/hrana albine cu 500 g cobalt ajung la zeci de tone hrana pentru albine...

... deci este mult mai ieftinache folosirea clorurii de cobalt, dar revin atentie mare la dozaj ca este vorba de citeva mg pe kg/hrana albine. Plec la tirg acum...diseara caut sa va arat exact cum este cu dozajul daca nu posteaza Tinu..

Jimmy2011

Multam mult Bio ! Astept sa aflu de unde iei cobaltul (clorura) si cum il folosesti tu. Startovitul il folosesc de 5 ani , e destul de bun. Startovitul ce l-am cumparat ultima data este diferit si la culoare si la compozitie de vechiul Startovit folosit pana acum. Am inteles ca ar contine o concentratie mai mica de cobalt, si de aceea intreb de unde si cum administrati cobaltul.
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

tinumaftei

Cum folosesc:
2grame clorura de cobalt se amesteca cu 98 grame de apa rezultand 100 ml de solutie.
1ml de solutie se amesteca cu 1 litru de sirop.
Concentratia este de 20mg clorura de cobalt / litru

adresa de contact: [email protected] /// 0250/735983 firma este de R. Valcea