Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

NYK74

Citat din: cipik din Septembrie 25, 2015, 10:35:01 AM
O sa incerc si ME, dar ii dotez pe cei existenti cu caturi de 1/2.
La ME nu pot pune un cat de 1/2? Nu vad de ce nu. In logica mea vad asa, dezvoltare pe ME si productie pe 1/2.
P.S. Am rame de 1/2 care sunt crescute pana la 3/4 cu celule de lucratoare.
Încet, încet,când incep sa apară la unii durerea de spate, se adună anii, scade producția de miere, mulți trec pe caturi de 1/2 pentru ca se lucrează mai ușor, în zona unde sunt nu stiu dacă este unul să fie pe un alt tip de stup, in rest toți sunt pe Dadant 10r+caturi de 1/2.

cipik

3/4 nu am, dar vreau sa incerc, dupa care mai voi hotari pe care merg mai departe. Durere de spate de la miere am  simtit-o anul asta la salcam cand am ridicat un cat de ME care ma cam indoit, era si pozitia putin nasoala. De ridicat, ridic nu-i problema,eu am peste 0,1 tone................. greutate.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

NYK74

Citat din: cipik din Octombrie 05, 2015, 05:02:28 PM
3/4 nu am, dar vreau sa incerc, dupa care mai voi hotari pe care merg mai departe. Durere de spate de la miere am  simtit-o anul asta la salcam cand am ridicat un cat de ME care ma cam indoit, era si pozitia putin nasoala. De ridicat, rididc nu-i problema,eu am peste 0,1 tone................. greutate.
Am pățit într-un an, stupii erau așezați într-o coastă de deal cite 10 pe 2 grinzi așezați unul lângă altul, într-un capăt erau la nivel normal, dar la celălalt erau sus, cu caturile erau si mai înalte, am fost plecat o perioadă in țară, cind m-am întors si am dat sa ridic un cat din ăla din capătul înalt am crezut ca se rup vertebrele la coloană.

RazvanTi

mmmmdap cam asa se intampla...
chia o criza de coloana de acu 2 sau 3 ani pe faza asta am facut-o.
am ridicat catul si a facut coloana scrashchhh.2 saptamani am zacut lat. ))/
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Kiwi Bee

Citat din: cipik din Octombrie 05, 2015, 05:02:28 PM
3/4 nu am, dar vreau sa incerc, dupa care mai voi hotari pe care merg mai departe. Durere de spate de la miere am  simtit-o anul asta la salcam cand am ridicat un cat de ME care ma cam indoit, era si pozitia putin nasoala. De ridicat, ridic nu-i problema,eu am peste 0,1 tone................. greutate.

Pozitia nu va fi ideala niciodata. In acest sport noi nu putem iesi invingatori. Virsta ne va invinge oricum caci cutiile nu vor fi mai usoare...... doamne fereste sa fie usoare(fara mire).
Si la DM se putea vedea in filme chiar daca el face doar stationar cu ME are de carat mult pina la masina. Si defapt asta este cel mai grav. Deplasarea cu greutate in brate.

Eu tot ai urmaresc pe Ves Lucian si Romikele sa vad cind ne mai dau informatii despre MER. Miar suna si mie mai bine ceva cutii mai mici, mai usoare.

balasbebe

Eu am caturi doar de 6 rame si ajunge. merg pe verticala cat poate duce o matca. Este foarte usor de lucrat cu ele. Sunt putin mai scumpe dar pana la urma au si un mare avantaj: intra in ele trei feluri de rame de jumate, dadant sa sferturi.

bio

Hotii?...
... hoti sunt peste tot .

In cazul meu hotul vine si intii imi sparge incuietoarea / usa de la pavilion, intra si ia ce vede el mai de valoare... in primul aparatul de radio mi-l shuteshte ca in fiecare pavilion am cite un aparat de radio..:)). Cind ma duc la Doraly imi cumpar multe aparate de radio ca acolo este citiva Ron un aparat de radio si le pun baterii ieftine ca pina se descarca bateria imi fura radioul... =)) Sa elimin si acest fapt am  incercat sa ascund aparatul in vreun stup dar m-ai uit si apare un hot atent si ma lasa fara radio.

De luat mare lucru nu imi poate lua ca nu las nik de valoare in pavilion iar la stupii cu albina nu se prea da ca stupii mei de pavilion nu au sistem de inchidere la urdinis eficient si nici podisoare care sa permita miscarea/transportul stupilor in afara pavilionului .

Ca imi fura hotul una alta nu ar fi o problema ca m-ar costa mai mult un paznic decit ce fura hotul ... dar problemele apar a doua zi cind trebuie sa repar incuietoarea/ usa care o strica hotul sa intre in pavilion. Drept urmare la pavilioane am sisteme de inchidere simbolice ca eventualul hot sa nu-mi mai strice usa sa fiu nevoit sa pierd timp sa repar stricaciunile .


Kiwi Bee

Maaaa tu cumperi acelasi radio pe care til fura  =))

Ionut Ursachi

Domnule Bio :))))) =)) =)) =))  tot respectu !
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

PricopArthur

Bio, tot respectul! Trec si eu sa iau un aparat de radio? :))
Miere multă şi inimă curată!

bio

Citat din: Kiwi Bee din Noiembrie 27, 2015, 11:01:05 AM
Maaaa tu cumperi acelasi radio pe care til fura  =))

.Nu le iau de la ciobani..:))......imi iau aparate de radio cind ajung la DORALY--un en-gros in zona Bucuresti-parca Afumati...

Pina acum vreo 2 ani dupa ce terminam de lucru in vreu pavilion dalta, afumatorul. peria si ce scule mai aveam le adunam in cite o galeata sa stea adunate..... dupa ce mi-a fost furata o galeata cu toate sculele de la un pavilion nu mai tin sculele toate adunate la un loc ci le tin imprastiate pe stupii din pavilion....
Daca i-ti fura dalta si afumatorul esti mai in pierdere decit sa-ti ia un aparat de radio ... ca si hotul daca gaseste ceva de furat ia si pleaca, daca nu gaseste, cauta el sa ia ceva si atunci sa nu-mi adune dalta @ afumatorul..:(
...
... in fiecare pavilion am matura pentru curatenie  .... asta nu a fost furata niciodata...:)

bio

Citat din: PricopArthur din Noiembrie 27, 2015, 01:13:44 PM
Bio, tot respectul! Trec si eu sa iau un aparat de radio? :))
'

..ce sa mai iei ca acum nu mai ajunge nici naiba la pavilioanele mele la cita ploaie a dat ... doar cind o da gerul cred ca se mai poate ajunge.

bio

Citat din: bio din Noiembrie 27, 2015, 10:32:03 AM
Hotii?...
... hoti sunt peste tot .
....

Apropos de hoti si furaciuni pe la stupi...

Am un amic, ... acum vreo 12-14 ani in urma, i-si tinea stupii pe jos. Toate sculele @ materialele de la stupina  plus ceva sticle cu apa le tinea intr-un stup lasat in rind cu stupii populati.  Cind a ajuns odata la stupi a avut surpriza ca ceva hoti care au trecuit pe acolo sa ii fure chiar stupul cu scule si materiale.... =))...dupa cum am vorbit cu el cr4ede ca hotii l-au simtit mai greu ca avea si sticle cu apa in acel stup si de aceea au ales sa fure acel stup . =))

dan sebastian

Să nu fi crezut ca e țuică ...
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

PricopArthur

In credinta populara, se spune ca matura nu trebuie sa iasa dintr-o casa. Probabil de aeea nu fura matura, ca sunt credinciosi! :)
Mai impartaseste-ne din cunostiintele tale. Am terminat de vizionat filmuletele lui Dan Margarit, si mi-ar placea sa mai vad un set asemanator.
Miere multă şi inimă curată!