Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

bio

..si ce este in aceea filmare nu sunt toti... mai am pe alta locatie  peste 100, pina in 120  de roiuri. Pe aceea locatie acum vreo 2 ani mi-a aparut o infiltratie si mi-a facut varza roiurile de acolo.. Anul acesta cred ca nu ma va inunda cu toate ca vad la cotele Dumarii ca Cernavoda se apropie de cota de 380-400 si cind ajunge cota la  Cernavoda 410 cm ma poate freca si anul asta apa.. :sad:

Pe locatia din film am avut roiuri si anul trecut... si am avut o intoxicare chimica de mi-a dat peste cap ~parca 60-80 de roiuri . Noroc ca grosul apucasem sa le vind,.. si nu-mi mai ramasesera decit parca 60-80 de roiuri care ar fi avut si ele client dar clientul nu a avut parte de el si eu parte de bani pt munca... :sad:

G. Iulian

Bio pe câte rame sunt roiurile din filmulet?  :hi:

Kiwi Bee

Bio, pe viitor poti colecta ceva paleti si sa tii roiurile pe paleti la o inaltime cit sti tu ca vor fi in siguranta.

romikele

Citat din: G. Iulian din Iunie 03, 2015, 05:20:48 AM
Bio pe câte rame sunt roiurile din filmulet?  :hi:
3 rame, chiar spune la un moment dat (min. 4.17)!
Cred că pereții pe care se sprijină ramele sunt din scândură iar lateralii din OSB... așa mi s-a părut!   :cool:

bismark

   Fabrica de roiuri nene cind ai reusit? bravo asa se face banul.Daca anul asta mai ai nevoie de goldani spune ca i-am lasat special.Vad ca folosesti nuclee de rama normala ca  si mine.Vine furtuna si se poate sa tii rastoarne,ca sint cam nesigur asezati.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

PricopArthur

Felicitari! Asa trebuie, fapte, nu vorbe. :)
Miere multă şi inimă curată!

bio

Citat din: romikele din Iunie 03, 2015, 01:29:55 PM
Citat din: G. Iulian din Iunie 03, 2015, 05:20:48 AM
Bio pe câte rame sunt roiurile din filmulet?  :hi:
3 rame, chiar spune la un moment dat (min. 4.17)!
Cred că pereții pe care se sprijină ramele sunt din scândură iar lateralii din OSB... așa mi s-a părut!   :cool:

Are dreptate nea Mihai, ochi format.....peretii pe care se sprijina ramele adica fata-spate  si fundul sunt din scindura , iar peretii laterali din OSB de 6 si 8 mm .

Am ~ 300 de astfel de "roinite"... Ani de zile am mers pe tot felul de nuclee, ma refer la dimnesiunea ramei dar am ajuns loa concluzia ca pentru ce fac eu cel mai bune sunt roinite pe rama de normal/dadant .


bio

Citat din: G. Iulian din Iunie 03, 2015, 05:20:48 AM
Bio pe câte rame sunt roiurile din filmulet?  :hi:

3 rame sunt cutiile..

bio

Citat din: Kiwi Bee din Iunie 03, 2015, 01:00:47 PM
Bio, pe viitor poti colecta ceva paleti si sa tii roiurile pe paleti la o inaltime cit sti tu ca vor fi in siguranta.

Am gindit un sistem de a sta mai ridicati de la nivelul solului ... dar inca nu l-am putut pune in aplicare din lipsa de timp .

bio

Citat din: bismark din Iunie 03, 2015, 06:00:55 PM
   Fabrica de roiuri nene cind ai reusit? bravo asa se face banul.Daca anul asta mai ai nevoie de goldani spune ca i-am lasat special.Vad ca folosesti nuclee de rama normala ca  si mine.Vine furtuna si se poate sa tii rastoarne,ca sint cam nesigur asezati.Cu respect ^:)^

..mai vreau goldani...:)

Acum cind a venit caldura folosesc deasupra acelor roinite placi de plostiren extrudat care imi acopera 3-4 roinite iar peste acele placi de ploistiren am ceva greutati care imi tin in picioare roinitele fara a se rasturna.

Problema la roinite sunt ... mistretii sau alte animale salbaticve care ajung in stupina . Am mare grija cind lucrez la roinita sa nu las pe afara bucati de crescaturi de fagure cu larve de trintor pe ele  ca vin sacalii... am grija sa nu las bucati de fagure =de la crescaturi care contin polen ca ma fut mistretii . In roinite citeodata din lipas de rame am doar doua rame si in spatiul liber albinele mai cresc limbi de fagure--dara asta foarte rar si de acolo imi apar acele crescatyuri de fagure .

bio

Citat din: PricopArthur din Iunie 03, 2015, 09:31:12 PM
Felicitari! Asa trebuie, fapte, nu vorbe. :)

Aceste fapte imi cam ocupa tot timpul. Zi de zi de zori pina in seara muncesc , dar niciodata nu uit pauza de odihna de la prinz .

bio

mi s-a incarcat un alt film mai vechi pe YOTUBE...

miine poate mai filmez cum protejez in prima faza de caldura roinitele..

26  mai...Roiuri si ceva extractie de la salcim. Se observba in film cum familiile de albine umpluu intii ramele de la mijlocul cuibului apoi se duc spre ramele marginase,...

http://www.youtube.com/analytics?o=U#;fi=v-tRJhjLm8JTk
.....

bismark

    Stiam eu ca mai vrei, am visat ca tu vrei sa-ti faci o livada :razz: dar de data asta va trebui sa vii sa tii ei si poate te mai capeti cu ceva.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

bio

Noroc cu ploaia ca am ajuns mai repede acasa...
..acum am vazut ca adresa data aseara este data gresit..

26  mai...Roiuri si ceva extractie .

..https://youtu.be/tRJhjLm8JTk
...



mape 48-petru manea

Nenea Bio  :bravo: urmaresc cu placere filmele tale,dar ma si ingrozesc cand ma gandesc la volumul de munca depus
Spune o vorba "albinelor le trebuie sluga nu stapan "