Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

bio

Citat din: mph din Martie 05, 2014, 11:43:34 AM
Daca vrei sa rotesti imaginea unei filmari o poti face in programul VLC media player (cu el poti deschide cam tot ce este in format  video)
Mergi in meniu la optiunea TOOLS apoi in EFFECTS AND FILTERS apoi in VIDEO EFFECTS apoi in GEOMETRY dupa care bifezi casuta TRANSFORM si activezi optiunea ROTATE BY 90 DEGREES si la urma apesi butonul CLOSE.
Succes!

O sa incerc.. ...
Merci Mph, pentru ca incerci sa ma inveti

bio

Citat din: CiprianBretean din Martie 05, 2014, 09:41:37 PM
www.autrader.co.uk/classified/advert/201402101704570/sort/default/usedcars/onesearchad/used%2Cnearlynew%2Cntoew/
Dl Bio , aici vedeti un samurai bine intretinut .

Sal, Ciprii..

Dau clik acolo dar nu vad Samurai-ul..:(....dami o adresa mai apropiata de Samurai .

De ieri am plecat la albine .... iar in seara aceasta  cind sa ma intorc acasa Maciuciul (Matizul)   meu nu m-a m-ai putut ajuta la ce noroaie sunt pe balta.
Am tras de Matiz si cind am vazut ca nu facea fatza, am luat-o pe jos cale de vreo 11 km pina am ajuns la un drum bun de unde m-a luat un amic cu masina si m-a dus acasa.
Ca am mers vreo 11 km pe jos n-ar fi mare lucru dar avea fiecare gheata cu tot noroiul adunat pe ea aproape 2 kg... :D
Cum am ajuns acasa primul lucru a fost sa caut pe net ce oferte ar fi in Ro de Samurai sau Jimny ....
As vrea sa-mi iau o masina,  care sa o tin numai pe balta sa o folosesc cind sunt drumurile impracticabile .

mph

Daca o vrei numai pentru balta atunci nu trebuie inmatriculata. Am un prieten care are doua Nissan Patrol diesel scurte (unul inmatriculat Bulgaria) si un Mitsubishi Pajero scurt care este f bine intretinut dar este pe benzina si cu volan pe dreapta. Patrolul ar fi potrivit pentru ca este suprainaltat peste limita si practic nu prea mai este sigur pe sosea la viteze mari dar in teren greu prinde excelent. Pot sa intreb daca mai are Nissan-urile . Mitsubishi stiu ca il are pe la 6500 de euro pt ca este bine intretinut,are bara offroad si troliu nu stiu de care, cauciucuri din acelea cu crampoane imense si alte chestii.Da-mi de veste in cazul in care te intereseaza

captain bee

......cred că în Ucraina poți găsi un elicopter rusesc la preț bun, .....te ajut și eu la întreținerea mitralierelor și sigur nu se mai ia nimeni de tine aici pe forum !!...plus ca poate fi folosit și la stropirea culturilor pe baltă !!!

mph

Am vorbit azi cu amicul meu si mai are doar Mitsubishi, cel pe benzina

fiug1970

Citat din: captain bee din Martie 06, 2014, 09:35:41 AM
......cred că în Ucraina poți găsi un elicopter rusesc la preț bun, .....te ajut și eu la întreținerea mitralierelor și sigur nu se mai ia nimeni de tine aici pe forum !!...plus ca poate fi folosit și la stropirea culturilor pe baltă !!!
acum nu/i bun momentul pt.cumparat elicopterul...tre, sa mai astepte...au inceput sa ii faca rodajul,ca doar da banu,!

bio

Citat din: mph din Martie 06, 2014, 03:04:31 PM
Am vorbit azi cu amicul meu si mai are doar Mitsubishi, cel pe benzina

..ahha..

Ce sa-ti spun..??.Cred ca Mitsubihi Pajero modelul in 2 usi pe benzina  ar avea motor cam mare si consumul la fel.
M-ar incinta la Mitsubihi modelul PININ sau Pinin Junior ca are motor p[e benzina de 1100-1300 cm si nu ar sarii prea mult la consum.

Ce ma bate gindul ar fi  sa imi iau ar fi ceva de la Suzuki, model Samurai sau Jimny ca sunt masini relativ usoare motor pe benzina care nu sare de 1300 cm si nu ar consuma prea mult .
Imi mai face cu ochiul de la Suzuki modelul Vitara dar sa aiba motorizare diesel de 2000 cm cu motor Mazda.
....dar in zona mea pamintul este foarte cleios si la o ploaie sunt reale probleme indiferent de ce masina as avea. Pamintul se aduna pe roti si le blocheaza. De multe ori si tractorul face cu greu fata... si daca este vreme ploioasa cel mai indicat este sa nu incerci deplasari in zona.

....
Citat din: captain bee din Martie 06, 2014, 09:35:41 AM
......cred că în Ucraina poți găsi un elicopter rusesc la preț bun, ..
..daca Captain Bee este din zona stie ca elicopterul ar fi destul de bun..:))

stefanescu

Eu cred ca un ATV ar fi mai util. Poti agata la nevoie si o remorca
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

sandupop

Citat din: stefanescu din Martie 07, 2014, 05:28:48 AM
Eu cred ca un ATV ar fi mai util. Poti agata la nevoie si o remorca
In conditiile date , nu face fata nici ATV-ul......bio are nevoie de ....asfalt sau in cel mai rau caz de un drum pietruit, si eu am lasat masina odata pe un dig doua zile pana s-a uscat noroiul.... :hi:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

nickialomita

Cea mai buna masina de teren este un U650 !

captain bee

elicopterul e soluția...restul e cancan !!!!  U650 poate fi folosit la doua saptamani dupa ploaie, masinile enumerate mai sus dupa 1 Mai....iar Matizul scoti centurile si il folosesti ca rucsac !!!!
oricum e de apreciat Bio...11 Km pe jos, prin noroi de balta....pentru o pasiune...ALBINELE. felicitari !!!!

P.S.
daca sunai la 112 venea Pharaonu sa te salveze.....!!!

crisian-nicolae

 Asteapta sa se termine cu conflictul din Ucraina ,poate uita Putin un T 34 ( transporti si stupi). :rotfl: :rotfl:

nickialomita

Cunosc zona lui Bio destul de bine. Din pacate dupa o ploaie serioasa am avut necazuri mari chiar si cu tractoarele si asta in plin sezon cand aveam de munca la albine.Ce sa facem ......zona de balta.

bio

..in anotimpul rece cind ploua este dificil ca nu exista cai de acces, toate drumurile sunt impracticabile.
Am noroc ca in anotimpul rece sunt necesare mai putine interventii in familiile de albine dar cind sunt prea multe ploi in anotimpul cald apar multe probleme .
O mica ploaie face drumurile impracticabile timp de 2-3 zile chiar si vara .... Pamintul din zona este pacatos rau, se agata de rotile oricarui vehicul .

Acum dupa ultimile ploi cred ca nu voi putea ajunge la albine aproape o saptamina ....