Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

bio

..traversare cu bacul..


albinasebes

cum se recolteaza cel mai usor pastura? se pun fagurii la rece?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

bio

Citat din: albinasebes din Decembrie 11, 2013, 09:20:32 PM
cum se recolteaza cel mai usor pastura? se pun fagurii la rece?

...de multe ori trebuiesc bagati la rece,la congelator, fagurii cu pastura.

Pastura mucegaieste destul de usor..
..se sparge destul de multa--pierderi mari...
..recoltarea necesita rabdare ca de multe ori o iei bob cu bob.

Avantaj..?.. mai faci un ban in perioadele moarte .

Aurel

    Bio, am impresia ca esti cam smecher si vrei sa duci lumea in eroare. Ce-nseamna aia "mai faci un ban"?
    Eu conosc un apicultor care face milioane/ stup. :D :hi La cate pavilioane ai tu..... =D>!

bee_lover

Citat din: bio din Decembrie 11, 2013, 09:54:54 PM
...de multe ori trebuiesc bagati la rece,la congelator, fagurii cu pastura.
..se sparge destul de multa--pierderi mari...
..recoltarea necesita rabdare ca de multe ori o iei bob cu bob.

Un pic mai detaliat se poate modul de scoatere din celula? scule, eventual mod de lucru? spor? multumesc!

captain bee

...bio, le cântă ca la melci .........."melc, melc codobelc, scoate coarne boierești,
că te duc la baltă, și-ți dau apă caldă"    ....și hop iese păstura din celulă....        toată ziua se aude cântând la el în curte...de-ia i-au plecat și vecinii în Anglia.....
mai domn Nelu, cam multe poze cu bacu, vapoare, apă...mă gândesc că vrei să vinzi vreo două pavilioane și-ți cumperi iaht...ca să nu mai aștepți bacu .........și pana la Mangalia la plajă e o azvârlitură de ...daltă apicolă !!

bio

Citat din: Aurel din Decembrie 11, 2013, 11:05:13 PM
    Bio, am impresia ca esti cam smecher si vrei sa duci lumea in eroare. Ce-nseamna aia "mai faci un ban"?
    Eu conosc un apicultor care face milioane/ stup. :D :hi La cate pavilioane ai tu..... =D>!

..eu nu aplic "tehnologia ursu" sa ma umplu de bani. =))

Un stup,o familie, sa fie viabila trebuie lucrata, trebuie muncita.....plus ce bagi in ea stimulare si multe alte cheltuieli.
.. Si la cite pavilioane am, i-ti dai seama cit muncesc..?..si cit cheltuiesc ?..fara sa am certitudinea ca voi scoate ceva.

.... in apicultura produci vara .
Iarna trebuie sa incerci sa te gindesti cum sa "mai faci un ban" . Incerci, sa produci ceva macar pentru cheltuielile zilnice si asa a aparut "mai fac un ban".

fiug1970

Citat din: bio din Decembrie 11, 2013, 11:42:15 PM
Citat din: Aurel din Decembrie 11, 2013, 11:05:13 PM
    Bio, am impresia ca esti cam smecher si vrei sa duci lumea in eroare. Ce-nseamna aia "mai faci un ban"?
    Eu conosc un apicultor care face milioane/ stup. :D :hi La cate pavilioane ai tu..... =D>!

..eu nu aplic "tehnologia ursu" sa ma umplu de bani. =))

Un stup,o familie, sa fie viabila trebuie lucrata, trebuie muncita.....plus ce bagi in ea stimulare si multe alte cheltuieli.
.. Si la cite pavilioane am, i-ti dai seama cit muncesc..?..si cit cheltuiesc ?..fara sa am certitudinea ca voi scoate ceva.

.... in apicultura produci vara .
Iarna trebuie sa incerci sa te gindesti cum sa "mai faci un ban" . Incerci, sa produci ceva macar pentru cheltuielile zilnice si asa a aparut "mai fac un ban".
e afacere de familie sa inteleg,nu degeaba canta Praslea...facea si el un ban :bravo: :bravo: =D> =D>

libertini


apivasmob

un produs caruia apicultorii nu prea ii dau importanta .....dar din care se fac ceva bani.


=D> =D> =D>
:bravo: :bravo:
Sanatate tuturor apicultorilor

PricopArthur

Miere multă şi inimă curată!

RazvanTi

Citat din: captain bee din Decembrie 11, 2013, 11:41:24 PM
...bio, le cântă ca la melci .........."melc, melc codobelc, scoate coarne boierești...

Nu el canta mah... ila micu ii zice bine :D
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

bio

Citat din: PricopArthur din Decembrie 15, 2013, 08:42:21 PM
Nelu, ce faci cu atata ceara?

Ceara..
..parte din ceara este facuta luminari de maica-mea . Cistiga si ea un ban .
..parte o transform in faguri artificiali care ii folosesc in stupina sau ii vind incepatorilor.

bio

Citat din: captain bee din Decembrie 11, 2013, 11:41:24 PM
.....
mai domn Nelu, cam multe poze cu bacu, vapoare, apă...mă gândesc că vrei să vinzi vreo două pavilioane și-ți cumperi iaht...ca să nu mai aștepți bacu ....

"Iaht" nu o sa ajung sa-mi iau vreodata...      "Nu-mi place" apa.  Am stat destul pe apa.

bio

Citat din: libertini din Decembrie 15, 2013, 07:01:12 PM
bafta si succes Bio

Merci,...

...mult noroc si sanatate si tie Libertini acolo unde esti acum.