Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

bio



....pina anul acesta aveam alt sistem de extragere a cerii din reforma.., imbinam temperatura cu presiunea ...topeam la peste 300 de faguri pe zi dar reclama un efort fizic mare.

Acum am trecut pe un sistem mai lejer..fac odata pina in 50 de rame dar munca mai pai..:)

Topire, faguri-reforma

Am realizat un prototip vad ca merge binisor... voi mai bibili putin si voi realiza un sistem mai performant .

happy

Cazan de tuica am(11galeti)cada veche am.Mai ramane sa fac un cadru metalic si lada din tabla perforata. =D>
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

bio

..si acum rezultatul ..


Kiwi Bee


bio

Citat din: Kiwi Bee din August 30, 2013, 10:46:27 PM
Bio, da' drujba ai?  =))

..Sal, Kiwi Bee..

De obicei ceara scursa o impart in mai multe vase sa-mi iasa "casacavalurile" mai mici sa-mi fie usor la manipulat.

Merg  pina in 20 Kg pe "cascaval"...

.cel din imagine a avut peste 30 Kg...dar este ceva produs primar ca ceara respectiva o retopesc si am grija sa fac calupuri mai mici.

Kiwi Bee

Bio, esti mester la inventii imi place topicul tau.

bio

Am incercat mereu sa cresc productivitatea muncii mele.

Ma ocup doar de apicultura-- este serviciul meu- si incerc sa obtin cit mai mult.

Sper ca in curind, sa postez ceva imagini de la extractia de sfirsit de sezon apicol.





sandupop

Felicitari! Cine poate zice ca românul nu este inventator....nevoia te invata.... :bravo:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

marius_vfp

bio. cum filtrezi ceara sau cu ce, ca sa iasa cat mai curata si mai ales alba .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bio

Cind fierbea fagurii vechi cu apa si apoi ii dadaeam la presa iesea ceara mai neagra fata de ce imi iese acum in topitorul cu aburi.

Ceara care o obtin nu nu ii fac nik special pentru a o "albii".

Ceara care curge din topitor o adun  si apoi o retopesc in alta zi..

..... Aleg zi care temperatura va  sarii de 30 grade, incep pe la ora 10-11 topirea..Am un ceaun mare in care pun cam o galeata de apa sa spun la 30-40 Kg ceara ..la foc mic... si cum topesc ceara o pun strecurata cu o sita metalica cu ochiul de 1 mm,  in niste vase de aluminiu facute de tigani . .....deja la ora 12-13 este gata topirea las vasele cu ceara pe un palet de lemn la soare sa se solidifice cit mai lent pentru o decantare a impuritatilor care scapa sitarii..

A doua zi vasele cu ceara le intorc pe acelashi palet cu gura in jos si datorita formei lor conice "cascavalul" va cadea jos uneori imediat sau le incalzesc cu arzatorul ala de pirlit . Las cascavalurile la soare citeva ore sa se usuce partea cu impuritati si soarele sa inmoaie putin ceara....apoi le curat de ce impuritati mai au.


marius_vfp

felicitari , pentru ceea ce faci , ar fi bine sa pui poze si cu toate operatiunile de topit ceara ,astfel multi vor invata . :bravo: cand introduci fagurii in acea lada din cada ei sunt fara rame presupun, nu era mai bine daca inveleai cada cu vaa minerala sau polistiren, spuma e destul de scumpa.

eu ma gandeam ca atunci cand curge pentru prima data la prima topire sa pui o sata fina sub acel rubinet , pentru a elimina din start impuritatile mari , apoi la a2a topire sa adaugi in sita niste panze de tifon ,ar iesi mult mai curat .

eu cand fac botcile pentru transvazare folosesc numai ceara provenita din stupi si nu cumparata , o topesc intr-o cana ceramica si o strecor de 2 ori prin tifon cat mai des ,iese foarte curata, si nu trece greu prin tifon daca ceara e prefiltrata la a2a filtrare trece ca si uleiul.
bine pentru toate treburile astea iti trebuie si timp, da la cati stupi am eu acum, nici vorba de topit rame deocamdata ,poate pe viitor o sa-mi fac intrun butoi de 200l din cel din tabla un topitor invelit in vata minerala .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bio

Citat din: marius_vfp din Septembrie 08, 2013, 05:15:30 PM
felicitari , pentru ceea ce faci , ar fi bine sa pui poze si cu toate operatiunile de topit ceara ,astfel multi vor invata . :bravo: cand introduci fagurii in acea lada din cada ei sunt fara rame presupun, nu era mai bine daca inveleai cada cu vaa minerala sau polistiren, spuma e destul de scumpa.

eu ma gandeam ca atunci cand curge pentru prima data la prima topire sa pui o sata fina sub acel rubinet , pentru a elimina din start impuritatile mari , apoi la a2a topire sa adaugi in sita niste panze de tifon ,ar iesi mult mai curat .

eu cand fac botcile pentru transvazare folosesc numai ceara provenita din stupi si nu cumparata , o topesc intr-o cana ceramica si o strecor de 2 ori prin tifon cat mai des ,iese foarte curata, si nu trece greu prin tifon daca ceara e prefiltrata la a2a filtrare trece ca si uleiul.
bine pentru toate treburile astea iti trebuie si timp, da la cati stupi am eu acum, nici vorba de topit rame deocamdata ,poate pe viitor o sa-mi fac intrun butoi de 200l din cel din tabla un topitor invelit in vata minerala .
spor


Aveam alt sistem de topire a fagurilor de reforma, dar reclama un efort fizic mai mare.
De aceea am incercat acest sistem incercind in primul rind sa respect principiul ca fagurii sa fie imbibati cu apa inainte de a fi expushi caldurii "ceara..... Camashuiala fagurilor daca este imbibata cu apa nu retine ceara ca in cazul topitoarelor solare.

Nu am ales metoda vazuta in alte parti cu un singur vas in care este incalzita apa si in acelashi vas sunt introdushi si fagurii deoarece :
--cred ca nu pot realimenta cu faguri fara sa inspir aburii rezultati
--plus ca mie imi trebuie un vas de ~ 1metru cub in care pun fagurii si era un vas cam mare pentru a-l incalzii sa produc si aburii..vas care nu-l am si  cum nu-l pot face singur nu am chef sa-l fac prin sat.
--vasul pentru obtinerea aburului folosit de mine, cred ca avem cam toti in gospodarie..:))

La acest principiu de functionare ma gindeam mai demult si intr-o dupa-amiaza folosind o cada reformata am realizat acest sistem care repet este doar un experiment sa vad cum ar functiona.

Dupa un ciclu de functionare a sistemului am trecut la modernizari :
--am izolat cu spuma..mi-a fost mai la indemina ca aveam tot ce-mi trebuia in acel moment.
--am montat un robinet de evacuare a cerii pentru a pastra in interior temperatura cit mai ridicata..--presiunea ar ajuta la creerea unei temperaturi mai mari in interiorul sistemului.

Dupa alte cicluri de functionare am incercat si invatat sa realimentez sistemul cu faguri fara oprirea lui totala reusind sa topesc in citeva ore, in jur de 200 de faguri.

Acum avind ceva experienta o sa trec la realizarea unui sistem de capacitate mai mare, deoarece am de topit anual peste 1000 de faguri-reforma .

Intentionez ca la noul sistem cosul in care pun fagurii sa fie ceva "modular". Cind pun la topit faguri trebuie sa fie mare si cind termin de topit ramine cam 15 % din volumul initial si nu are rost sa ma chinui cu ditamai cosul.

marius_vfp

#267
domnule , bio , dumneavoastra bagati in acel cos fagurii cu tot cu rame , la lemn ma refer sau doar fagurii decupati de pe rame ?

in cazul in care vreti sa mariti caacitatea sunt sigur ca va va trebui un generaor de aburi mai puternic , va sugerez sa cautati cartea renumitului TRAIAN VUIA , despre cum a construit el un gennerator de aburi , care asa cum ziceati rezista la o presiune formidabila fiind compus exclusiv din tevi metalice spiralate .

http://www.bar.acad.ro/tvuia/gen/gen1.html  la pagina 55  aveti schita
http://www.rhcforum.ro/?act=ST&f=8&t=6381&

dati un ochi si pe aici ce am scris: http://www.elforum.ro/viewtopic.php?f=68&p=639791

va pormit(verbal) ca daca incercati un astfel de generator nu veti regreta. topiti si 1000 de rame la zi gaz sa fie. (intre timp am gasit si carte lui vuia prin casa) daca doriti am sai fac si cateva scanari daca doriti.

acum vad ,pe forumul respectiv pacat sau sters mai toate fotografiile .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bio

Citat din: marius_vfp din Octombrie 02, 2013, 01:50:35 PM
domnule , bio , dumneavoastra bagati in acel cos fagurii cu tot cu rame , la lemn ma refer sau doar fagurii decupati de pe rame ?

..

La inceput gindisem sa bag ramele de reforma complete, adica cu rama de lemn. Chiar cosul il croisem la inaltimea ramei si-mi intrau 27 de rame pe lungime.

Dar dupa prima topire m-am luat cu miinile de cap../ Am ramele confectionate din lemn de tei si  lemnul se INEGRESTE urit de tot.
Cum in stup imi place sa vad culoare cit mai deschisa, am ales ca sa tai fagurele vechi si sa nu mai bag cu lemn cu tot la topitor.

Citat din: marius_vfp din Octombrie 02, 2013, 01:50:35 PM

in cazul in care vreti sa mariti capacitatea sunt sigur ca va va trebui un generaor de aburi mai puternic , va sugerez sa cautati cartea renumitului TRAIAN VUIA , despre cum a construit el un gennerator de aburi , care asa cum ziceati rezista la o presiune formidabila fiind compus exclusiv din tevi metalice spiralate .


..Sper ca daca sistemul il izolez bine termic si-l tin inchis ..poate nu voi avea nevoie de un generator de aburi prea sofisticat.
..daca nu duce "generatorul" meu de aburi voi vedea ce pot face.





Bee happy

Dl Bio ! felicitari pentru stupina , dar unde comercializati atata propolis si cum procedati cu plasele de tantari ? cand le puneti in stup si cand le scoateti ? cu respect ! Sunt incepator ! :thanks: :)