Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

bio

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 21, 2013, 10:36:53 PM
Daca ar fi polen de la salcie in zona, sigur nu ar fi nevoie de inlocuitori.

..POlen de salcie..??>.

Nu am..:)

Nu am PUTINA SALCIE..:))..sunt in Balta Ialomitei si am ff multa salcie.. Dar culesul de polen de la salcie il fac cules de productie. Mai exact cam la sfirsitul celei de a doua saptamini de la infloritul salciei montez colectoarele de polen si mai prind o saptamina polen de salcie.

Incerc  din anumite culesuri care unii apicultori le folosesc ca stimulare, incerc sa le transform in culesuri de productie...

Legea lui TARANOV o aplic cit pot si eu.

In zona unde iernez familiile de albine, am polen timpuriu.. Am un fel de "mitzisori" naiba stie cum le spune..:))..apoi urmeaza plopul alb, plopul canadian, ulmul, ..la vremea ulmului deja apare flora spontana prin padure care da si ea ceva polen..

roi_ag

Nu ti-am spus degeaba sa spui ce contine si chiar inainte de a ajunge sa citesc toata postarea
ma gandeam sa dau exemplu ce mi s-a intamplat cu "laptele de vitei "care nu are nicio legatura
cu  laptele :nod:

bucovineanu

Daca recoltezi polen se schimba situatia.  :smile:

bio

Citat din: roi_ag din Ianuarie 21, 2013, 10:47:44 PM
Nu ti-am spus degeaba sa spui ce contine si chiar inainte de a ajunge sa citesc toata postarea
ma gandeam sa dau exemplu ce mi s-a intamplat cu "laptele de vitei "care nu are nicio legatura
cu  laptele :nod:

aa..ce este cu laptele acela..?>>..este ceva de capul lui sau ma tavaleste naibii.,.

bio

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 21, 2013, 10:50:18 PM
Daca recoltezi polen se schimba situatia.  :smile:

Dl-e Bucovineanu, am zona destul de buna dar mai "fur si eu startul" cu 2 saptamini acolo..

roi_ag


bucovineanu

Asa zona ar vrea oricine. Cred ca stupii sunt mutati numai pe o raza de cativa zeci de km, iar iernile sunt mult mai blande.  :smile:

bio

Citat din: roi_ag din Ianuarie 21, 2013, 11:00:43 PM
Nu are gram de lapte.

..dar vitamine..??ma refer la complexul de B-uri, K, P, minerale si saruri.. .>??..are ceva laptele acela pentru vitei.>?

romikele

Citat din: roi_ag din Ianuarie 21, 2013, 10:47:44 PM
..."laptele de vitei "...

Hai ma m-ai bagat in ceata... pe la noi viteii beau lapte... NU DAU  :P (o fi lapte  PENTRU vitei?)

bio

..lumea a inteles ca este lapte care sa-l haleasca vitei..

Nea' Romi, parca suntem la scoala..:)

romikele

Ce sa-i faci... ma plictisesc si eu... sa ma pape lupusorii daca mint! =))

roi_ag

Citat din: romikele din Ianuarie 21, 2013, 11:34:23 PM
Hai ma m-ai bagat in ceata... pe la noi viteii beau lapte... NU DAU  :P (o fi lapte  PENTRU vitei?)
Nu, la voi viteii dau papa la cioaca :nod: :rotfl:

roi_ag

Citat din: bio din Ianuarie 21, 2013, 11:56:32 PM
..lumea a inteles ca este lapte care sa-l haleasca vitei..

Nea' Romi, parca suntem la scoala..:)
A fost pus pe schotii aseara =D>

pharaonu75

Citat din: roi_ag din Ianuarie 22, 2013, 09:33:15 PM
A fost pus pe schotii aseara =D>

Romikele e pus mereu pe glume, insa cine nu-l cunoaste are impresia ca vorbeste serios!
Si gata cafteala! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

#119
..uitindu-ma aiurea pe YOUTUBE am gasit un film facut de altcineva...

..de alti "nebuni" care mai umbla pe unde umblu eu..Numai ca ei au jepane japoneze si eu Maciuciu coreanu..:)


HD Alionte 10.10.10