Cum se aranjeaza cuibul pentru iernat?

Creat de pharaonu75, Octombrie 08, 2011, 09:44:36 AM

« precedentul - următorul »

cipriene

ma inclin in fata celor cu vechime si experienta in cresterea albinelor, dar totusi constat ca nu exista o unanimitate de pareri si metode in ceea ce priveste aranjarea cuibului pentru iernat.
cert este ca biologia familiei de albine este una, iar viziunea noastra a apicultorilor despre cum trebuie procedat este de multe ori cu totul alta.
cu drag..
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

sfantul spiridon

iernez cu ramele pline in centru.
asfel, ma gandesc cum se formeaza ghemul de iernare undeva pe la boboteaza.
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

florin_apis

Daca am face complectari la timp,acolo unde trebuie in momentul cand restrangem cuibul nu am mai avea batai de cap prea mari cu aranjarea ramelor.
Referitor la metoda pe care a prezentato si domnul bucovineanu,cu ramele cele mai pline la mijloc,am auzit destui apicultori zicand ca nu este buna pentru ca albinele nu pot sa formeze ghemul pe miere.Nimic mai fals.Stim cu totii ca mierea este termostabila,adica, se incalzeste greu,dar se si raceste greu.Asta ajuta la pastrarea caldurii in ghem.Eu am incercat,dar ar fi bine sa incerce si altii,pentru ca sa se lamureasca sa bage la iernat o familie normala pe rame pline cu miere si pe urma putem intra la discutii.

mape 48-petru manea

#48
cand rezerva de miere consider ca este insuficienta pentru a trece iarna ( asta din vina mea ) asez ramele mai pline pe centru si cele mai goale spre exterior
in acest caz albinele vor forma ghemul pe o parte a centrului
pana la venirea temperaturilor scazute albinele descapacesc si cara p parte din mierea de pe ramele mai pline in ramele alese pentru formarea ghemului,in toate cazurile frigul va gasi ghemul in forma sferica
in aceasta situatie mai trebuie facut ceva si anume ---sa scoatem 1-2 rame din partea opusa ghemului
cand avem miere suficienta penrtu iernat toate metodele de aranjare a ramelor sunt bune cu conditia sa nu lasam rame ne acoperite de albine in cuib
AN NOU FERICIT !

bee_lover

Sa nu uitam ca albinele duc miere in zona ghemului atunci cand temperatura le permite. Iar la formarea ghemului daca au de ales intre rame pline si rame cu miere doar in coroane cred ca sunteti de acord cu totii ca o sa aleaga ramele cu miere mai putina.
Interesant de realizat ar fi urmatoarea situatie: in toamna intr-o familie in care nu mai este puiet si e bagata pe 5 rame la iernat din care marginasele pline de miere sa ii administram vreo 10 kg de miere sau sirop sa vedem cum aseaza ele mierea si cum isi vor face ghemul.

sfantul spiridon

Citat din: bee_lover din Decembrie 29, 2011, 09:32:07 AM
Sa nu uitam ca albinele duc miere in zona ghemului atunci cand temperatura le permite. Iar la formarea ghemului daca au de ales intre rame pline si rame cu miere doar in coroane cred ca sunteti de acord cu totii ca o sa aleaga ramele cu miere mai putina.
Interesant de realizat ar fi urmatoarea situatie: in toamna intr-o familie in care nu mai este puiet si e bagata pe 5 rame la iernat din care marginasele pline de miere sa ii administram vreo 10 kg de miere sau sirop sa vedem cum aseaza ele mierea si cum isi vor face ghemul.
in zonele reci sunt convins ca vor face nosema
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

bucovineanu

#51
Citat din: bee_lover din Decembrie 29, 2011, 09:32:07 AM
Sa nu uitam ca albinele duc miere in zona ghemului atunci cand temperatura le permite. Iar la formarea ghemului daca au de ales intre rame pline si rame cu miere doar in coroane cred ca sunteti de acord cu totii ca o sa aleaga ramele cu miere mai putina.
Interesant de realizat ar fi urmatoarea situatie: in toamna intr-o familie in care nu mai este puiet si e bagata pe 5 rame la iernat din care marginasele pline de miere sa ii administram vreo 10 kg de miere sau sirop sa vedem cum aseaza ele mierea si cum isi vor face ghemul.
Asa cum am spus si altadata, eu scot majoritatea mierii la inceputul lui septembrie, deoarece in multi ani este de mana si completez cu sirop. Albinele depoziteaza siropul pe rame sub forma de sfera exact cum va fi ghemul, mai mult pe ramele din mijloc si tot mai putin spre margini, pe cele din margine aproape deloc. Trebuie sa am grija ca pe ramele marginase sa fie ceva miere inainte de hranire, altfel albinele de la marginea cuibului raman fara mancare. De aici se vede ca ele stiu mai bine decat noi cum sa organizeze cuibul.
Foarte adevarata observatia lui Mape, faptul ca in cuib nu trebuie sa ramana rame neacoperite de albine.

danipowsoft

Domnule bucovineanu metoda dvs este cumva "metoda roiurilor artificiale"?
Siropul utilizat ce contine (in afara de plante medicinale) ?
De cind practicati metoda ?
As vrea sa o folosesc si eu.

Alutus

Citat din: bucovineanu din Decembrie 29, 2011, 11:04:28 AM
Citat din: bee_lover din Decembrie 29, 2011, 09:32:07 AM
Sa nu uitam ca albinele duc miere in zona ghemului atunci cand temperatura le permite. Iar la formarea ghemului daca au de ales intre rame pline si rame cu miere doar in coroane cred ca sunteti de acord cu totii ca o sa aleaga ramele cu miere mai putina.
Interesant de realizat ar fi urmatoarea situatie: in toamna intr-o familie in care nu mai este puiet si e bagata pe 5 rame la iernat din care marginasele pline de miere sa ii administram vreo 10 kg de miere sau sirop sa vedem cum aseaza ele mierea si cum isi vor face ghemul.
Asa cum am spus si altadata, eu scot majoritatea mierii la inceputul lui septembrie, deoarece in multi ani este de mana si completez cu sirop.
Tot ce prezentati este dovada unei mari competente. Toate informatiile oferite confirma concluziile mele. Dar.. cum impacati practica aceasta cu tratamentul anti varoa din august? Vedeti si :Acid Oxalic. 
Sa nu uiti Darie!

bucovineanu

Citat din: danipowsoft din Decembrie 29, 2011, 03:45:42 PM
Domnule bucovineanu metoda dvs este cumva "metoda roiurilor artificiale"?
Siropul utilizat ce contine (in afara de plante medicinale) ?
De cind practicati metoda ?
As vrea sa o folosesc si eu.
Am mai spus de mai multe ori. Fac acest lucru de vreo 25 de ani pentru a nu ierna pe miere de mana. Siropul e 2/1 si contine numai ceai de plante.
Tratamente in august fac numai prin sondaj. Tratamentele de baza le fac dupa hranire.

stefan1

Citat din: florin_apis din Decembrie 29, 2011, 07:43:45 AM
...
Stim cu totii ca mierea este termostabila,adica, se incalzeste greu,dar se si raceste greu.Asta ajuta la pastrarea caldurii in ghem.Eu am incercat,dar ar fi bine sa incerce si altii,pentru ca sa se lamureasca sa bage la iernat o familie normala pe rame pline cu miere si pe urma putem intra la discutii.

  Eu am facut astfel doar o data, la doua familii, pentru comparatie. Ambele au iernat mai rau decat celelalte. Cum a spus si bee_lover - poate albinele noastre sunt altfel - albinele prefera sa faca ghemul pe partea goala a fagurilor. Explicatia e simpla, acolo ghemul se poate forma cel mai compact. Se stie ca parte din albine, de fapt cele mai viguroase si de viitor, prefera sa intre in celule in mijlocul ghemului si acolo sa hiberneze pana isi gata mierea din gusa. Acestea vor iesi in primavara cele mai neuzate si vor avea viata cea mai lunga. De asemenea daca parte din albine sunt in celule, ghemul va fi mai mic si pastrarea caldurii se va face mai usor, cu consum mai mic de miere, cu acumulare de mai putina fecale, cu degajare de mai putina umiditate. Cel putin la mine, albinele nu depoziteaza mierea sau eventualul sirop dat in septembrie decat in mica masura in fagurii centrali, spre ciuda mea si tot acei faguri raman cu cea mai putina miere, iar mai la marginea viitorului ghem depoziteaza mierea sau siropul date pana spre partea de jos a ramelor. Ba am gasit des situatii cand in faguri pusi la lins in cuib, la margine, au mutat cateva sute de grame de miere de unde si-au facut cuibul.
  Eu zic sa facem la anul observatii anume si sa revenim cu comentarii pe acest topic.
  Pe de alta parte astazi m-am uitat la cantarul de control. In decembrie, stupul de pe cantar a consumat mai putin de 700 g miere, deci cam 100g de pe fiecare fagur, aproape insesizabil. Deci daca fagurii centrali erau plini, prin acest consum nu puteau sa isi faca loc pe fagurii centrali pentru ghem.

 
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stupar

La mine cantarul de control este permanent sub un stup si din octombrie pana in decembrie a scazut 3 kg.Consumul este nesemnificativ pana la inceperea puietului.Consumul semnificativ incepe din februarie va creste paralel cu cresterea puietului.Ramele din cuib daca are trei sfert cu miere,fara nici o interventie cu turta ajunge proviziile pana in martie.Si eu sant in zona de munte,unde este frecvent mierea de mana,dar la controlul pe la sfarsitul octombrie,daca gasesc  miere necapacita,acele rame le scot din cuib  si las rame cu miere capacite.Aici gasim si miere provenite din fructe de toamne si de la struguri.De obicei aceste ramani necapacite si mierea de mana.
      LA MULTI ANI!

marius_vfp

Citat din: florin_apis din Decembrie 29, 2011, 07:43:45 AM
.Stim cu totii ca mierea este termostabila,adica, se incalzeste greu,dar se si raceste greu.Asta ajuta la pastrarea caldurii in ghem.

sunt deacord cu tine e termostabila , dar imagineazati ca tii sub haina o sticla cu apa calda , ea se va raci treptat pana la temperatura corpului , apoi pentru asi mentine temperatura necesita energie termica , acea energie o dau tocmai albinele si asta nu gratis ci CONTRA COST  ,
la multi ani
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cornelioandanciu

Din cauza ca stupul orizontal si cel vertical nu m-au satisfacut, am trecut pe multietajat, deocamdata doar in faza "pilot",pana acum sunt multumit.Dupa 1 august nu am mai luat miere de la stupi, le las in pace pe cele puternice, ce este slab unific, asa aduna mierea , rame pline pe margine, apoi pastura , apoi rame mai putin pline.Ghemul se formeaza bine, intre cele doua corpuri.(Iernez pe doua corpuri).Pana acuma e ok, mai vedem in primavara.
Va salut.

cristi ciuc

Deoarece în martie albinele turează motoarele odată cu creşterea accelerată a puietului trebuie aplicate ramele păstrate la rezervă.
Eu păstrez aceste rame în stupi orizontali aflaţi în aer liber şi, până acum, se prezintă bine (fără urme de mucegai, unele sunt un pic brumate).
Am unele temeri cu privire la amplasarea ramelor în imediata apropiere a puietului prin prisma acestei propietăţi expuse aici (termostabilitatea).
Cum procedaţi? Le plasaţi în cuib sau este mai bine să fie date după diafragmă dacă temperaturile permit?