Compresor homemade si malaxor panglica

Creat de oroles, Septembrie 02, 2016, 08:14:50 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Salutare!
Vreau sa imi fac un compresor pentru diverse activitati casnice (inclusiv pentru pistol pneumatic). Am renuntat la ideea cumpararii unuia pentru ca am cam tot ce trebuie prin curte si ies la jumatate de pret fata de piata. Manometru am, presostat am facut rost, o butelie de camion urmeaza sa fac rost. Imi mai trebuie un filtru de aer (am gasit la 14 ron), o supapa de siguranta (9 ron), fitinguri, supapa de sens si un furtun de presiune (un m de furtun de presiune e 4.4 ron. Am acasa o butelie de gaz dar nu reusesc de nicio culoare sa ii desfac robinetul. Avand o singura intrare nu prea cred ca se preteaza la realizarea acestui proiect. Am si compresorul de pe un frigider nou si mai pot face rost de unul, la nevoie. Principala problema este prinderea furtunului de teava de cupru a compresorului. Credeti ca tine cu un colier care se foloseste in industria auto? Mai am si ceva probleme legate de design. Am vazut la Ion Dicu ceva asemanator si vreau sa fac si eu asa ceva, din lipsa de ocupatie... :D

http://youtu.be/UMWv3QRsVes

Cel de-al doilea proiect este realizarea unui malaxor panglica pentru a-mi face turtele singur pentru iarna. M-am gandit la un malaxor de tip panglica. Am axul, motoare am (am unul de 850 w / 1200 RPM si unul de 1.9 kw). Dimensiunea va fi destul de mica. Axul va fi de 50 cm, deci cuva va fi un pic mai mica. Vreau sa malaxez vreo cateva kg o singura data.  Platband este, fier mai gasesc prin curte. Intrebarea e, cam ce rotatie are la ax aceasta panglica? Iese aluatul cum trebuie, sau ies niste cocoloase. :D

Cam asa ceva ar trebui sa iasa:

http://youtu.be/PeVdplD-XoE

Astept sfaturi! Ofer multumiri! :D

Multumesc
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pistol28

"Am acasa o butelie de gaz dar nu reusesc de nicio culoare sa ii desfac robinetul."

Filetul la GAZ se strange pe stanga, invers ca la majoritatea filetelor.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

oroles

Stiu asta. Problema este ca filetul robinetului are forma de cep (e conic) si nu se desface asa usor după ce a fost bagat.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pistol28

dar o puteti folosi asa cum este, furtun de la compresor la butelie, aici un T-eu , apoi alt T-eu penru manometru si in final un robinet de aer (cu bila)
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

oroles

Nu se poate deoarece e prea mica gaura (cat un cui care se pune la rame). Înăuntru mai sunt resturi de gaz si nu vreau sa zica lumea ca a venit ISIL in sat. Cu siguranta cand comprimi gazul se aprinde. In plus gaura fiind prea mica nu pot baga apa sa o spal.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tassevasi

 O varianta  ca sa-l desfaci ar fi o incalzire  a suprafetei in care  se afla robinetul cu o lampa de gaz.
  Daca ai curaj si-ti ei citeva  masuri de protectie stiind  ca oricind poate  sa explodeze .

oroles

Azi am luat ceva fitinguri (pentru apa, din pacate). Sper sa tina. Mai mult de 8,5 atmosfere nu o sa bag (atat e calibrata si supapa de siguranta).
Oricum, un pet de Cola rezista la 6 bari, asa ca eu cred ca acele fitinguri (T-uri, nipluri, reductii) vor rezista. Ar mai fi ceva probleme de etanseizare. Sper ca teflonul sa fie bun. Fitingurile au fost facute pentru apa si nu pentru aer...
Mi-a venit si butelia. Costul total al proiectului nu e chiar asa de mic. Partea buna e ca mai raman ceva bani la sfarsit...

Butelia are si aceasta o singura intrare. E de la un Mercedes ML. Rezista la 20 bari. Partea proasta e ca cei de la Mercedes au facut o conexiune ce nu se incadreaza in niciun standard. Au propriul lor standard la filet. Asa ca mi-ar fi  trebuit un racord tot de Mercedes. Am acasa set de tarozi si cred ca o sa refac filetul la standard. Dat fiind ca am si tarozi, m-am gandit sa ii dau si a doua gaura si un filet. Intrebarea este daca tine fintingul pe care il pun va etanseiza si va tine la presiuni? Imi  mai trebuie o supapa de sens pentru compresor...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

crisian-nicolae

Renunță s-ar putea să rezulte ceva periculos,cumpara un produs conform cerințelor .

oroles

Gata. L-am făcut... Noroc cu cei de la Leroy ca mi l-au dat direct in cutie...  =))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

crisian-nicolae


oroles

Nu era vorba despre bani, ci despre satisfactia lucrului facut de tine. Cum nu as fi avut garanția ca ar fi iesit la fel de bine facut de mine, am zis sa il cumpar din magazin. Am redus si catevs riscuri vitale (explozie si electrocutare).

M-am convins si ca unele piese pot fi mai scumpe decat daca as fi cumparat agregatul cu totul. Un regulator de presiune e 63 de ron iar compresorul il are din fabrica.

Noroc ca Leroy primeste marfa inapoi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

RazvanTi

plus "tigania" aia de vroiai tu sa faci cu tarodul...
in buteliile de presiune filetul TREBUIE sa fie conic ;)
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

oroles

Citat din: RazvanTi din Septembrie 08, 2016, 09:35:16 AM
plus "tigania" aia de vroiai tu sa faci cu tarodul...
in buteliile de presiune filetul TREBUIE sa fie conic ;)
Am tarod conic. ;) Am set adus de fratele meu din Germania.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

#13
 :mosul: Incepand de luni 12.09 Lidl baga in oferta lor scule pentru compresor de aer comprimat. Intentionez sa cumpar pistolul de vopsit, setul de accesorii de umflat, furtun si suflat si pistolul de capsat. Am mai vazut in oferta lor o scula care chipurile indeparteaza vopseaua, insa nu stiu cat de eficienta este, daca curata si prin colturi, si obiecte rotunde etc.

Sunt bune pistoalele de capsat Parkside si pistolul de vopsit? Capsele pot fi procurate de la Dedeman sau sunt specifice Parkside? Ce limitari are?

http://www.cago.ro/catalog-lidl/lidl-hainute-pentru-copii-12-septembrie-18-septembrie-6391/4
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefanescu

Pistolul ala e bun si nu prea pentru tine. Cu astfel de pistoale puneam lacatusii dar in special sudorii sa curete cordoanele de sudura. Unele cordoane de sudura se executa multi strat si se controleaza ultrasonic sau se gamagrafiaza. Se utilizeaza si in turnatorii pentru curatarea tunderului rezultat din turnare.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)