Polistiren extrudat

Creat de stupvertical, Noiembrie 24, 2015, 11:11:47 AM

« precedentul - următorul »

stupvertical

Pt rointe de 6 rame, doresc sa folosesc lemn de 25 mm grosime pt fata si spate iar pe laterale polistiren extrudat de 20 mm grosime (polistirenul este incadrat intr-o rama de lemn ca sa se poata introduce dalta atat intre corp si podisor cat si intre corp si fund) .

Am primit o mostra din Germania si una din Franta, acolo se folosesc cu succes.

Le ciocaneste ciocanitoarea?

bucovineanu

Daca ciocanitorile reusesc sa gaureasca peretii din lemn de 2-3 cm, oare nu vor fi in stare sa gaureasca polistirenul?

stupvertical

in concluzie fie lemn fie polistiren tot una e din acest pct de vedere

G. Iulian

Depinde de zona, având stupii în zonă de câmpie ciocănitorile sunt foarte rare, altfel e problema în aproprierea unei păduri.

Eugen B

Nu stiu cine a votat la sondajul de aici, dar se vede ca habar nu are care este treaba.
Daca punem polistiren toamna tarziu si il scoatem la timp albinele nu vor roade polistirenul, dar daca il lasam prea mult si albina ajunge la el il va roade primavara, iarna sigur nu il roade , si nici cand albina nu ajunge la el

romikele

Polistirenul extrudat nu e ros ca cel simplu, dar in timp, in lipsa de altceva albinele isi vor face de lucru cu el.
Pentru diafragme, daca tot este folosit, e indicat sa se introduca in folie sau panza, chiar daca are densitatea mai mare...

Eugen B

Zici un mare adevar, eu ma refer la cel extrudat, nu cel normal, la unii stupi au gasit ca au fost roase putin, dar din cauza ca am prea multe nu le-am imbracat in nimic. Poate la anul voi lua masuri si le voi baga in ceva.
Daca e ceva fac alta si gata. Am luat acuma si am un balot de rezerva.

cipik

Din ce s-a discutat pana acum nu am vazut niciun mod de protectie a polistirenului.
Vreau sa fac niste nuclee de imperechere pe jumatati de rame de 3/4 si ma intereseaza acest subiect.
Ma gandeam sa aplic una-doua-trei straturi de aracet sau aracet/apa.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

romikele


sorinma

Cred ca pe  Copik il intereseaza mai mult interiorul sa fie protejat .Eu cred ca fiind vorba de populatie redusa nu trebuie sa-ti faci probleme maia ales ca nu e vorba de familii in dezvoltare.Vopsirea in exterior este necesara pt a proteja polistirenul de soare
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

romikele

La exterior se protejeaza contra radiatiilor ultraviolete, care in timp afecteaza polistirenul, iar la interior nu e necesara vopsirea.

pharaonu75

Pe un forum turcesc am citit ca ei isi protejeaza la interior nucleele cu o vopsea lavabila cu silicon.
Am vazut si pe la noi o astfel de vopsea lavabila de exterior, de la Oskar, dar sunt sigur ca mai sunt si alti producatori.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

vulpea

Pt cipik:la interior,se poate acoperi si extrudatul si "ordinarul" cu folie alimentara ultrasubtire/electrostatica,lipindu-se in mod obisnuit pe partile care vin in contact direct cu albina=rezolvat 100%.

stupvertical

Daca fac nucleul/ roinita cu fetele din lemn si lateralele din polistiren extrudat si le fiert in ceara/ parafina ?

romikele

Se poate incerca, nu stiu cum se comporta extrudatul la temperaturi ridicate...