Stupul cu robinet

Creat de marian_6777, Februarie 15, 2015, 05:53:12 PM

« precedentul - următorul »

Jimmy2011

In curand vom avea parte de albine cu titze, albine care vor naste pui vi si vor alapta la tatze.....
Asa se duce draqu-lui apicultura , incet-incet......
Cred ca in partea opusa furtunului pe care curge miere, ar putea fi inca un furtun sau chiar doua pe care sa curga laptisor de matca, apilarnil, pe alt furtun sa cada graunciori de polen, eventual si un furtun pentru bere rece.....
Vaai de capul nostru.... :yahoo_cry: :nebun: :nebun: :nebun:

In cercetare pentru boli si paraziti nu baga nimeni bani....dar in tampenii..... :qp:
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

filip

In concluzie,apicultura e atat de simpa de practicat ,incat cu stupul minune doar borcane si bidoane iti mai trebuie.........
Si totusi realizatorii de asemenea proiecte sunt apicultori ori sarlatani?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Kiwi Bee

Ieri seara 22 Feb. au aparut noi informatii despre acest stup. In mai putin de 24 de ore sau facut comenzi de peste 1.3 milioane USD.

In filmuletul cel mai nou se poate vedea cum functioneaza sistemul.

Este cu totul altceva decit ceea ce miam imaginat eu. Toate celulele sint din plastic. Albinele nu mai au de crescut faguri deloc. Ele doar umple cu miere si capacesc.
Fiecare rama se poate extrage separat totusi pt o eficienta mai buna se pot conecta furtunurile(in exteriorul stupului) si toata mierea se scurge simultan in acelasi recipient.

La partea superioara a fiecarei rame se poate activa sistemul cu o cheie. In momentul activarii toate celulele ramei se rup in doua si astfel si capaceala se rupe.
La baza fiecarei rame se poate conecta un furtun pt scurgere.

https://www.indiegogo.com/projects/flow-hive-honey-on-tap-directly-from-your-beehive

Kiwi Bee

#18
Siteul de pe indiegogo va expira prin luna Aprilie asa ca pun aici acel film nou de pe youtube.

https://www.youtube.com/watch?v=NclSobmdnGc
http://youtu.be/NclSobmdnGc

mihai.vr

http://www.boredpanda.com/honey-on-tap-flow-hive-stuart-cedar-anderson/

Am vazut si eu linkul asta si vroiam sa il pun la glume, dar vad ca altii mi-au luat-o inainte. :))
Chiar daca asta ar fi doar magazia si nu ai avea puiet, de unde stii cat la suta e capacita mierea, ca sa o extragi sau nu inca.

Kiwi Bee

Sau vindut deja foarte multe stupi.
Mai exact sau comandat si platit pt a le primi in octombrie-noiembrie 2015.

Un stup complet(fund + 2 cutii + podisor + capac + 10 rame normale + 8 rame speciale..... de gratie Hanneman nu pomeneste) a costat $US600 dar nu mai au caci toate cele 1000 sau vindut.

Pt 8 rame se cere $US350.
Pt 1 cutie ce cere $US60.

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

marian sima

Celulele se foarfeca pe verticala astfel incat un peretele la celula din stanga ramane pe loc si cel din dreapta se inalta sau coboara.
Aceasta deplasare rupe si capaceala .

E un stup de design care da bine in gradina printre flori si piticii de gradina.

Forfecarea celulei.

bio

.. este interesant acest model de stup... dar vorba lui Marian Sima merge printre piticii de gradina..

istodorescu vasile

modelul acesta de stup , seamana izbitor cu inventia profesorului ursu cu bio stupul despre care spunea ca va revolutiona apicultura in lume.multi lacomi s-au fript asteptind miile de euro de la stupul minune care fusese achizitionat cu bani din banca de catre creduli, si miile de euro profit nu au venit. cam aceeasi poveste este si aici.teoretic este ceva de vis, insa in practica este altceva. nu cred ca o sa apucam vreunul din noi sa vedem marile ferme apicole ce detin mii de stupi , folosind acest model.

un OM

In marile ferme poate nu vom vedea acest model, dar in gradinile catorva, mai mult ca sigur. Nu uitati spaima pe care o provoaca bazaitul unei albine multor persoane.

marian sima

Am spus acest stup este de arta si nu de productie.
Stii vine cineva la tine si vrei sa-l impresionezi sau sa faci reclama la miere pui borcanul si ii dai drumul la miere.
Eu daca gasesc piesa domnisoara Pogany a lui Brancus bat coasa pe ea si nu are prea mare valoare pentru mine deoarece nu e utila.
Pentru altul valoreaza milioane.

Asa e si cu acest stup pentru cel care cauta utilitate nu are valoare insa pentru altul care vrea sa impresioneze si chiar sa-si propulseze brandul are valoare.

I-ti dai seama sa lasi clientul sa-si recolteze mierea,e o chestie faina de imagine si un motiv serios ca sa vinzi mierea cu un pret mai bun.

Eu unul sant sigur ca stupul va ujunge si la noi si il va cumpara chiar unii care il blameaza acum.
Cred ca in strainatate stupul va fi populat cu Buckfast ,chiar albina din filmulete aduce a Buckfast.


istodorescu vasile

Citat din: marian sima din Februarie 23, 2015, 07:17:13 PM
Am spus acest stup este de arta si nu de productie.
Stii vine cineva la tine si vrei sa-l impresionezi sau sa faci reclama la miere pui borcanul si ii dai drumul la miere.
Eu daca gasesc piesa domnisoara Pogany a lui Brancus bat coasa pe ea si nu are prea mare valoare pentru mine deoarece nu e utila.
Pentru altul valoreaza milioane.

Asa e si cu acest stup pentru cel care cauta utilitate nu are valoare insa pentru altul care vrea sa impresioneze si chiar sa-si propulseze brandul are valoare.

I-ti dai seama sa lasi clientul sa-si recolteze mierea,e o chestie faina de imagine si un motiv serios ca sa vinzi mierea cu un pret mai bun.

Eu unul sant sigur ca stupul va ujunge si la noi si il va cumpara chiar unii care il blameaza acum.
Cred ca in strainatate stupul va fi populat cu Buckfast ,chiar albina din filmulete aduce a Buckfast.


da la asta nu m-am gindit! cred ca imi voi comanda si eu unul  cind or avea producatorii mai multe la vinzare.cu acest dispozitiv va extrage si soacra-mea miere =)) =)) =))

marian sima

Citesc pe net cum Mihai vinde mierea  cu 35 de euro kg ,pai daca ar culege si mierea straini ar da si mai mult. :)

http://agrointel.ro/30597/cel-mai-bun-pret-mierea-romaneasc-cluj/

tassevasi

  Eu am sa dau comanda de  vr-o 100 de bucati , sa le pun ca pe automatele de cafea  in locuri aglomerate .
In loc de pahare sa pun borcanase  si  clientul sa se serveasca singur .
  Are cineva curaj sa umble in el sa  vada de unde curge mierea ?
    Sa vedeti ce coada se va face . :rotfl: :rotfl: