Stupi orizontali 20 rame

Creat de Racea Iulian, Martie 25, 2014, 06:24:11 PM

« precedentul - următorul »

Racea Iulian


G. Iulian

Stau prost la onorarea comenzilor. Eu am comandat ceva în februarie si nici acum nu am primit raspuns. Am apelat la alti producatori.  :hi:

Hermannstadt

Salut si bun venit pe Apiardeal !
Eu am numai orizontali deocamdata si pot sa iti spun ca am 2 care au aerisire in capac (adica noi de 2 ani pe 20 rame) si am unul vechi (pe 30 rame), care are cel putin 8-10 ani si care nu are nici o aerisire decat cea de la urdinis.
La ambele modele nu am avut probleme cu condensul, atentia trebuie acordata acestor modele de stupi in momentul in care matca incepe ponta, pt ca practic de atunci exista riscul sa apara si condensul.

Pt incepatori sunt recomandate lazile orizontale, asta spun majoritatea cartiilor !

Numai bine si bafta!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

elvis

am si eu o intrebare pt cei care fac astfel de stupi. cati stupi iasa dintr-un metru cub de scandura?
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

oroles

Citat din: elvis din Ianuarie 30, 2015, 05:41:45 PM
am si eu o intrebare pt cei care fac astfel de stupi. cati stupi iasa dintr-un metru cub de scandura?
Depinde. La capac pui OSB sau tot scandura?
De ce grosime vrei sa ii faci?

Mie mi-a trebuit aproximativ 3 metri cubi pentru 24 de stupi cu pereti de 3.5, fund plin si capacul de scandura.  Podisorul tot din plasele de scandura este. Uite cateva poze:





Cred ca ti-ar iesi 9-10 la grosime de 2.5. Sper sa nu gresesc!

Ceea ce am vazut in imaginea pusa de tine in anuntul respectiv cu greu se poate numi stup. Imbinarea se face prost. Se vede de la o posta.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Cam mici aerisirile din podisor.
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Citat din: apivasmob din Februarie 01, 2015, 06:18:25 AM
Cam mici aerisirile din podisor.
La altii nu am deloc. Asa e, sunt cam mici. Le-am luat dupa modelul nucleelor. La unii se umfla plaselele de lemn si se fac sub forma de V intors. Cu toate astea nu am mucegai in stupi, decat la cei la care am pus plasa de plastic peste gaurele. Au propolizat si degeaba am facut gaurelele. Anul acesta, cand o sa am timp, voi pune plasa metalica.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dacianu11


dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.