Stupul vertical

Creat de sorinnel, Februarie 07, 2012, 12:38:19 PM

« precedentul - următorul »

sorinnel

Buna, cica sunt si eu un apicultor in devenire  dar am o mare dilemma: ce stupi sa folosesc? Am inceput de vreo 5 ani sa ma ocup de albine. Anul trecut a fost apogeul carierei mele (am reusit sa nu am niciun roi natural. Momentan am 19 familii toate in stupi orizontali (cu 16 rame) dar din cate am citit pe net cel mai Ok este stupul vertical asa ca m-am gandit sa imi incerc norocul stupul vertical cu 12 rame 1/1 cu magazine ½ dar habar nu am cum se folosesc pt ca la mine in zona sunt doar stupi orizontali si nu am de la cine sa invat . Imi puteti da niste sfaturi?
PS. Am luat decizia de a schimba tipul stupului anul trecut, cand la culesul salcamului era sa mi se blocheze cuibul din cauza ca ramele erau pline de miere necapacita si nu puteam sa o scot.
Sorin Pop

D006

Sorine, in principiu este bine ca vrei sa incerci sa treci la un nou nivel,  stupi verticali.
In primul rind cred ca este bine ca ti-ai facut ucemicia pe stupi orizontali.... ucenicia pe stupi orizontali o recomand oricarui se ia de albine..

Nu cred ca mai sunt apicultori "batrini pe forum" care sa mai aiba rabdare sa-ti explice cam cum ar fi cu stupul vertical deoarece s-a dezbatut in multe teme acest aspect. ..si cine mai are rabdare sa scrie acelashi lucru de mai multe ori.

Incearca sa te uiti pe Forum, pe teme mai vechi care tratau problema care te intereseaza  pe tine si singur vei gasii sfaturile de care ai nevoi, sfaturi  care i-ti vor fi de ajutor pentru viitor.

Eu am in exploatare mai multe tipuri de stupi..asa am cumparat pavilioanele .. si fiecare stup are avantaje si dezavantaje ... fiecarui model stup se potriveste cite unui mod  personal de  abordare a apicultura ...

..eu, la stupul vertical cind apare un cules de necatar mai mare de 0,7-1 Kg pe zi le pun magaziile la toate famiile bune indiferent de numarul de rame ocupate,...   Pun rame in magaziii la ce nivel au cuibul si apoi fac dezvoltarea familiei pe orizontal, dar si aici intervin multe alte conditii legate meteo, potentialul familiiei de albine dat de cite rame de puiet capacit aproape de eclozionare sunt in familie, cantitatea de hrana din famile, precum si multe alte aspecte....
. Sa nu se inteleaga ca si la "pisoi" le pun magaziile. -
-"Pisoi" familii mai slabute care incerc sa le implusionez cu diferite procedee, ..incep sa scriu si dau, din una in alta, naibii..:)

Sunt multe situatii legate de cules, de starea familiilor de albine din acel moment si potentialul familiei pentru viitor, cind trebuie sa improvizezi si experientza te ajuta. In principiu pentru fiecare model de stup ar exista cite un sablon de lucru, dar de multe ori trebuie sa improvizezi in functie de situatia gasita in familia respectiva..

morozan simion

buna ziua
M-am apucat de stuparit anul trecut și m-am instalat cu cei 2 stupi ai mei lângă un stupar batrân care dpv practic timp de un an de zile am învățat puțin din această artă minunată.
i-am divizat și am mai cumpărat 2 roi acuma am 6 , iar in primăvară vreau să mai cumpar câțiva.
Am o mare rugăminte, stupi sunt verticali pe 10 rame cu magazia de 1/2 și 3/4.
Care tip de magazie este mai buna? 1/2 , 3/4 sau 1/1, pt ca mi-am construit eu 20 lăzi din lemn de brad pe 10 rame vertical iar acum sunt nedumerit în privința magaziilor
vă mulțumesc.

romikele

Daca nu ai in zona un cules abundent, de preferat sunt magazinele 1/2, mai ales ca sunt mai usor de manipulat.

sorinnel

As mai avea si eu 2 intrebari:
1:Imi confectionez singur lazile si as dori sa stiu care este distanta optima dintre ramele din lada si ramele din cat?
2: Daca este nevoie sau nu de gratia haneman intre lada de jos si cat?
Sorin Pop

romikele

Distanta optima intre ramele din cat si cele din cuib este de 8 mm. E bine ca ea sa nu depaseasca 10mm, deoarece albinele vor uni ramele cu fagurasi de ceara.
Daca folosesti in cat rame mai late, de 42...45mm, prezenta gratiei nu se mai justifica.

sorinnel

Buna din nou,

Dupa cum v-am mai spus, anul asta doresc sa trec de la stupii orizontali la cei verticali pe 12 rame dar mai am o intrebare . Anul trecut am tinut cuibul pe maxim 15 rame si am reusit sa opresc roirea naturala. (nici un roi). Daca o sa folosesc stupi de 12 + cat de 10 rame ½ ar fi cam 17 rame 1/1 . Lucrul acesta n-o sa favorizeze roirea?
Sorin Pop

bucovineanu

Intrarea in friguri depinde de mai multi factori: predispozitia la roire, dezvoltarea familiei, spatiul aflat la dispozitia familiei, existenta sau lipsa culesului, etc. Pentru stationar stupul pe 12 rame e potrivit, dar de ce nu si cat pe12 rame chiar reduse?

sorinnel

Citat din: bucovineanu din Februarie 27, 2012, 10:39:35 AM
Intrarea in friguri depinde de mai multi factori: predispozitia la roire, dezvoltarea familiei, spatiul aflat la dispozitia familiei, existenta sau lipsa culesului, etc. Pentru stationar stupul pe 12 rame e potrivit, dar de ce nu si cat pe12 rame chiar reduse?

  Poi ma gandeam sa pun cat de 10 rame  1/2 mai late (44 mm) ca sa nu mai am nevoie de gratie...  sau sunteti de parere ca o alta varianta ar fi mai buna? Scuzati ca am atatea intrebari dar vreau sa adun cat mai multe pareri si opinii ca sa fiu sigur ca nu fac vreo prostie....
Sorin Pop

bucovineanu

44 mm e cam mult. Mai bine 11 rame cu latimea ce iese din calcul.


morozan simion

buna
M-am apucat de apicultura anul trecut avand un foarte bun profesor care practica apicultura de 40 ani. Am tot intrebat in stanga si in dreapta, m-am documentat si pe net despre modelul de stup cu care sa lucrez. Am ales dtupul vertical pe 10 rame cu magazie de 3/4. Mi-am cumparat cherestea uscata ,utilaje adegvate , mi-am proiectat o masa multifunctionala cu circular abric si freza si in decembrie m-am apucat de treaba. Ieri am terminat, mi-au iesit 19 lazi cu magazie 3/4 pe 10 rame si 2 orizontale pe 22 rame. Fundulstupului l-am adaptat de la Puisorul, practicand in acesta 5 gauri cu diametrul de 35mm peste care am capsat plasa de sarma de 2,2mm. Am ales acest tip de fund din doua motive majore. 1 pentru iernarea tip clopot si 2 pentru aplicarea tratementului cu varachet.
Acum astept sa treaca anul sa vad daca alegerea facuta este corecta.

KTA-APIDORNA - Ski

Eu unul am sa folosesc stupi verticali pe 10 rame 435/300 si 2 CAT-uri de 1/2 cu 9 rame si nu o sa fie nici o problema sa urce regina in CAT,acum lucrez cu orizontali,care o sa ramana pentru roi,si 20 de verticali pe 12 rame si 11 rame in CAT,repet,nu am avut probleme cu ouatul reginei in CAT,Pace!
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

sorinnel

De cand s-a mai incalzit vremea, m-am apucat si eu de confectionatul lazilor (12rame + cat de 10 rame 1/2). O sa-mi fac vreo 10-12 lazi iar la toamna so sa va spun rezultatul :D
Sorin Pop

bee_lover