CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

oroles

O sa imi iau ochelari si masca de protectie. Stiam! Multumesc oricum!

In trecut am mai atins din greseala AO si acid acetic glacial (despre care sespune ca provoaca arsuri de piele). Nu am patit nimic.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Aveti vreo recomandare pentru masca.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

yulian

Azi in stupina, am avut...am o dilema. Am un stup - un singur stup - cu cat mare. Familia s-a mutat toata sus cu rezerve foarte bune. Ce ma sfatuiti sa il las asa sa treaca iarna, in cat sau sa dau cu el in lada pana mai am timp? Nu am iernat niciodata asa pentru ca am magazii mici.
Multumesc!

stefan1

  Cat mare, adica de ME? In principiu poti sa il iernezi si asa. Dar in primavara va depune puiet in fagurii de cat. De asemenea la tratamentele cu fumigatii eficienta este mai redusa, pe langa faptul ca trebuie sa consumi o cantitate mai mare de medicament. Mi s-a intamplat sa iernez stupi si cu cat, fara probleme.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

yulian


mape 48-petru manea

Daca il lasi asa albinele ies mai greu la zbor de curatire
Eu zic daca ai fund detasabil muti catul 1/1 direct pe fund
Daca ai fund fix dai catul deoparte si scoti ramele din cuib si muti ramele din cat una cate una in aceeasi pozitie in cuib sau aranjezi ramele dupa cum cere situatia

filip

E cea mai ideala problema.
Muti ramele intr-o lada 1/1.Soclu+cat 1/1 = lada Dadant 1/1.
Eu asa as face.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

yulian

Deci, recomandarea este sa il mut in lada.
Jos mai sunt vreo 4 rame cu albina...din ce am vazut ca de-abia am putut ridica putin catul de greu ce era. Urmeaza transbordarea, am fundurile fixe.
Multumesc!  :hi:

serban

Astăzi am introdus benzi de Varostop și am pulverizat albinele cu Apivirol Forte. În majoritatea am văzut ouă de o zi. Familiile se prezintă mai bine comparativ cu anul trecut la timpul acesta. :hi:

stefan1

Citat din: yulian din Septembrie 12, 2017, 10:04:26 AM
Nu...cat de 1/1  :hi:

  Daca ai cat de rama dadant, si eu zic ca e mai bine sa il iernezi numai in cuib. O problema care ar putea aparea este ca in cat sa ai rezerve putine de pastura. De aceea poate gasesti 2-3 faguri de jos  buni si pentru iernare. De asemenea se poate ca in fagurii de cat sa nu fi crescut puiet si primavara sa oua cu mai putina placere in ei. Dupa mine as evita ca sa il iernez pe toti fagurii plini de miere, adica albinele sa aiba loc unde sa isi formeze ghemul.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MirceaCalin

http://www.youtube.com/watch?v=LEvs7p8OR_M

PS: Habar n-am de ce n-am putut edita clipul, să-l fac mai...lizibil; scuze...

oroles

Azi am testat sublimatorul de AO. Functioneaza foarte bine dar AO este extrem de periculos si nu ma vad facand tratament cu el. Desi am purtat masca si ochekari, tot am simtit cat de periculos poate fi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Aurelian A.

Azi dimineata am mai dat un tratament cu varatraz,putini paduchi au mai picat,iau mai rarit si benzile de varostop se pare ca  ^:)^
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

serban

Anul acesta am folosit prima oară Varostop. Azi i-am verificat eficiența și am fost foarte plăcut surprins. Păduchii cad pe capete.  :nod:

Aurelian A.

Si eu tot prima data il folosesc..după cate zile scoti benzile din stup?..sau le lasi pana in primavara?
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga