CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

yulian

Citat din: Eugen B din Septembrie 05, 2017, 10:36:58 AM
Mai bine nu intru in astfel de discutii.
Ce iti aduci tu aminte pune studii si vom vedea ce iti aduci aminte sau nu.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4577535/

Nu folosesc protofil de vreo 3 ani.

Nu folosesc antibiotic.

Daca poti, totusi sunt interesat de detaliile tratamentului cu Mavrik.

Multumesc.

Closcutz

  Si eu sunt curios cum folositi mavrik-ul? Cum il administrati? Care e reteta?

MirceaCalin

Nu fac pe moderatorul; doar îmi spun o părere:

Eugene, lasă "defensiva" că yulian vrea doar să afle, dacă ai de împărtăşit, ceva noutăţi de la tine !!!

balasbebe

Pana face tratament il invit sa ia o seringa si sa vada cate picaturi sunt la un mililitru.

yulian

Cate...chiar?? Eu am polioel si scrie 1 ml la 7 litri parca...dar sticla e cu picurator  :uimit:

MirceaCalin

Azi am făcut o mică stimulare cu 250 ml sirop/familie.
În timp ce reginele selecţionate aveau pe 1-2 rame puiet, regina mea campioană (de salvare) avea pe 7 rame căpăcit (din 9 !)
În plus, crescuseră făguraşi de 5-6 cm sub uluc !
Au înceout să dea nectar şi tufele din imagine:

stefan1

  Si la mine a inceput sa infloreasca, dar raman la parerea ca nu este prea melifera. Oricum polen nu iau deloc de la aceste flori. Poate in alte zone mai favorabile, florile sa fie mai ofertante.
  http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=2505.msg240461#msg240461
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

filip

Citat din: MirceaCalin din Septembrie 06, 2017, 11:49:40 PM
Azi am făcut o mică stimulare cu 250 ml sirop/familie.
În timp ce reginele selecţionate aveau pe 1-2 rame puiet, regina mea campioană (de salvare) avea pe 7 rame căpăcit (din 9 !)
În plus, crescuseră făguraşi de 5-6 cm sub uluc !
Au înceout să dea nectar şi tufele din imagine:
Primi mei roi facuti erau cu regina batrana luata din stupul de baza.Din stupul de unde luam  matca se forma o alta matca din botci de salvare.In al doilea an cu stupul in care am avut matca de salvare am facut productie record fara sa roiasca.
Nu am observat o diferenta prea mare intre matci de salvare si matcile selectionate cumparate.
Pentru mine metoda de crestere a matcilor Miller ramane baza,prin ea obtinem regine bune la costuri minime.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

oroles

Azi am facut un treatament antivarroa cu Varachet Forte. Stiu, nu fiti invidiosi, l-am luat de la Targul apicol Iasi din martie. :D.
Cert este ca efect a avut ceva. Nu pot verifica cu foaia si nici la stupul cu fund antivarroa (s-a bezmeticit si l-am desfiintat, intre timp). Cert este ca la vreo 3-4 stupi erau vreo 2-4 varroa la urdinis. Sunt multi?
Oricum mai fac cred vreo 3 tratamente consecutive, la o saptamana. Si apropo de discutiile precedente. O sticluta de VF ajunge la 50 de stupi. Am si orizontali si cam atat poti face dintr-o sticluta.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

balasbebe

Si cate picaturi ai pus? Nu cer sa-mi zici la fiecare stup.

oroles

5 la orizontal
3 la vertical 12 rame.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

oroles

Am gresit eu. La 12 am pus 4, la 10 am pus 3.

Pentru ca unora li s-a parut prea multe picaturi, explic cum am tratat si ce am tratat.

25 orizintali - 5 picaturi pe fitil = 125 picaturi
5 verticali 10 rame (fara cat)-3 picaturi=15 picaturi
18 verticali 12 rame (fara cat)-4 picaturi=72 picaturi.

Total 212 picaturi. A mai ramas ceva pe fund. Saptamana asta cred ca voi termina si sublimatorul de AO (tip Varrox). Am gasit pana acum o bucata de inox de 12 mm grosime (5 ron). Am achizitionat o bujie incandescenta mai subtire (35 ron dar alte modele mai groase pot fi mult mai ieftine).

Am vazut ca sublimatorul poate fi fain utilizat pentru narcotizare. :)

http://youtu.be/ObgN025cOFQ
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Ai grija cu protectia la oxalic. Nu are sens sa te otravesti.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.