CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

serban

     Nu văd cum este posibil să scoți 5 Kg. de ceară din 18 rame. O foiță are 100 grame și mai cresc albinele 70 grame (așa scriu cărțile). În condiții de randament maxim: 170x18=3060 grame. Tot cărțile spun că randamentul de 100% se obține pe cale industrială. Fără supărare.
Eu am topitor solar și am un randament de 120-130 grame la rame negre și sunt mulțumit.

dan sebastian

Chimic, folosind acizii, ati incercat sa mai scoateti ceva din bostina? (acid sulfuric, oxalic, etc.)
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tinumaftei

Pui si ceva paie înainte de a presă?

yulian

#2718
 
Citat din: serban din Noiembrie 08, 2016, 06:36:05 PM
     Nu văd cum este posibil să scoți 5 Kg. de ceară din 18 rame.
Am zis acolo, au fost 17 Rame 1/1+2 rame 1/2+niste bostina ramasa de la topitorul solar...n-as putea spune exact cat. Atat a iesit...ce sa fac??? E prima oara cand am folosit topitorul acesta.
Citat din: dan sebastian din Noiembrie 08, 2016, 07:01:51 PM
Chimic, folosind acizii, ati incercat sa mai scoateti ceva din bostina? (acid sulfuric, oxalic, etc.)
Nu folosesc nimic chimic..am alta meserie  :rotfl:
Citat din: tinumaftei din Noiembrie 08, 2016, 08:48:14 PM
Pui si ceva paie înainte de a presă?
Pentru ce sa pun paie???  :uimit:

La primavara, cand voi mai scoate rame negre o sa stiu exact cat iese dintr-o rama ca nu mai am alte resturi pe acasa.

Intre timp, un citat din Gica Romanescu
"Gabi,azi sunt bucuros,dupa aproape o luna ploua si pe la mine.Asa ca nu te iau la suturi,iti raspund sec:
Din 10 kg de bostina uscata asa cum este cea pe care o ai pusa la presa ies la sigur 8 kg. de ceara.
Din toate metodele cunoscute ai ales-o pe cea mai neperformanta.Nu e mare lucru dar este o performanta si asta.
Problema asta (recuperarea cerii din faguri) trebuie discutata mai la amanunt.
Chiar crezi ca bostinarii umbla degeaba dupa faguri vechi si bostina.Un fagure D.B. are peste 200 de grame de ceara,se poate scoate lejer 200 grame din el,cu metoda aplicata mare minune daca ai scos 100 de grame."
:hi:

stefan1

  Cantitatea de ceara din bostina depinde de multi factori. De xe daca ai inmuiat inainte fagurii in apa rece sau calduta, ca in camesile celulelor sa se imbibe apa si nu ceara. Sau daca fagurii au continut sau nu pastura (care mareste volumul de bostina fara ceara). Sau daca extragem cu o oarecare presare sau lasam bostina cu toata ceara care s-a imbibat in ea.  Eu stiu ca bostina uscata are cam 50 % ceara. Nici prin presare nu se poate scoate toata ceara, doar folosind anumiti solventi chimici, dar acea ceara nu mai este buna pentru faguri.
  Paiele sunt absolut necesare pentru o presare eficienta.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

yulian

Citat din: stefan1 din Noiembrie 09, 2016, 07:48:32 AM
  Cantitatea de ceara din bostina depinde de multi factori. De xe daca ai inmuiat inainte fagurii in apa rece sau calduta, ca in camesile celulelor sa se imbibe apa si nu ceara. Sau daca fagurii au continut sau nu pastura (care mareste volumul de bostina fara ceara). Sau daca extragem cu o oarecare presare sau lasam bostina cu toata ceara care s-a imbibat in ea.  Eu stiu ca bostina uscata are cam 50 % ceara. Nici prin presare nu se poate scoate toata ceara, doar folosind anumiti solventi chimici, dar acea ceara nu mai este buna pentru faguri.
  Paiele sunt absolut necesare pentru o presare eficienta.
Nu le-am lasat la inmuiat inainte. Unde sa pun paiele?
Multumesc.

stefan1

  Paiele au rolul de a permite cerii sa se scurga din masa de bostina. Se pune un strat de bostina, unul de paie si tot asa. Paiele se pot recupera si refolosi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

yulian

Aha, am inteles. Se pun paie de cereale sau se poate pune si fan?? Intreb..ca la ora asta..nu stiu unde mai gasesc ceva paie.

Multumesc frumos!

tinumaftei

Citat din: stefan1 din Noiembrie 09, 2016, 07:48:32 AM
  Cantitatea de ceara din bostina depinde de multi factori. De xe daca ai inmuiat inainte fagurii in apa rece sau calduta, ca in camesile celulelor sa se imbibe apa si nu ceara. Sau daca fagurii au continut sau nu pastura (care mareste volumul de bostina fara ceara). Sau daca extragem cu o oarecare presare sau lasam bostina cu toata ceara care s-a imbibat in ea.  Eu stiu ca bostina uscata are cam 50 % ceara. Nici prin presare nu se poate scoate toata ceara, doar folosind anumiti solventi chimici, dar acea ceara nu mai este buna pentru faguri.
  Paiele sunt absolut necesare pentru o presare eficienta.
Cred ca bostinarii folosesc extractia cu solvenți. Altminteri afacerea lor nu e prea rentabilă.

oroles

Cine imi explica ce sunt chestiile acelea verzi de deasupra ramelor si la ce folosesc?

http://youtu.be/IT2R3uIOYmk
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Dan Pașca

Cred ca explica domnul respectiv intr-un filmulet.E ceva plasa care o prinde de rame,iar albinele umplu gaurile cu propolis.Zicea ca ridica acea plasa si propolisul ramne pe rame si apoi il razuie . Si eu am crezut la inceput ca se ia cu tot cu plasa.

G. Iulian

Din cate am inteles este vorba de plasa de protectie impotriva rozatoarelor, pt pomi, din care taie fîşii. In rest este asa cum a explicat colegul Dan Pasca.
http://www.dedeman.ro/galati/gradina/produse-pentru-intretinerea-plantelor/plase-intretinere-plante/protectie-impotriva-rozatoarelor-flex80.html

bismark

Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

oroles

Ma asteptam la aceste raspunsuri. Eu mai luasem in calcul ca ar putea fi pentru tratamentul AV. Multumesc pentru răspuns!  Sa inteleg ca nu e eficienta metoda?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

albinasebes

bostinarii baga si multa parafina in ceara, apoi trimit la procesatori, ex. etta, si fac faguri din ceara lor, apoi dau fagurii la schimb pt rame vechi.
Cu alte cuvinte parafina f multa. Pe cutiile de la bostinarii cu care am colaborat eu scrie faguri etta din ceara clientului.
Asa ca tot ies pe profit ei.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)