CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Azi am vazut primele albine rapuse de... rapita.
Undeva pe langa Calarasi. Albinele veneau la urdinis si erau oprite sa intre, unele blocate pe fundul stupului. Toate aveau polen galben abundent in cosulete. Din fericire, inca fenomenul era redus doar la 2-3 stupi din 100, probabil doar acelea se orientasera la rapita, in zona pomii fructiferi erau inca abundenti in floare.
Inclin sa cred ca rapita fusese tratata chiar atunci cand albinele se aflau in lan si substanta nu este foarte toxica, alminteri ar fi murit acolo sau pe drum.
Mare atentie!!

tavy

Acelasi lucru am vazut si eu ieri, albine cu polen agresate la intrarea in stup. In afara de asta sunt de o agresivitate nemaintalnita, ieri s-au napustit pe gainile bunicilor si pe caine.

oroles

Azi am verificat 21 de stupi. Am mai gasit unul fara matca. Puiet putin la ora asta (cam pe 3 rame cat o minge de handbal). Cauza o stiti si voi: vremea urata. Problema e ca albina de iarna s-a cam dus iar albina noua este putina. Mancare au suficienta. Unii au bagat polen la greu si inca mai baga. Am vazut ca multe matci s-au oprit din ouat cat a fost frig.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

albinasebes

foarte agresive si la mine, care o fi cauza? vremea?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

happy

Asa am patit eu anul trecut dar era perioada rapitei.Nu puteam sta in curte(lanul era aproape de sat)fara masca.Acum inca nu a inflorit in zona mea se bat doar pe florile pomilor fructiferi si pe urzicuta.
Azi am mai facut curat la 3 stupi si le-am administrat sirop,maine continuu cu curatenia,luni o sa ii duc la rapita.Au nevoie de un stup uscat si dezinfectat(arzatorul pentru parlit porci face minuni)pentru noua campanie.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

mape 48-petru manea

Citat din: oroles din Aprilie 01, 2016, 10:34:03 PM
Azi am verificat 21 de stupi. Am mai gasit unul fara matca. Puiet putin la ora asta (cam pe 3 rame cat o minge de handbal). Cauza o stiti si voi: vremea urata. Problema e ca albina de iarna s-a cam dus iar albina noua este putina. Mancare au suficienta. Unii au bagat polen la greu si inca mai baga. Am vazut ca multe matci s-au oprit din ouat cat a fost frig.

Exact aceeasi situatie si la mine

dorindafi

Citat din: oroles din Aprilie 01, 2016, 10:34:03 PM
Azi am verificat 21 de stupi. Am mai gasit unul fara matca. Puiet putin la ora asta (cam pe 3 rame cat o minge de handbal). Cauza o stiti si voi: vremea urata. Problema e ca albina de iarna s-a cam dus iar albina noua este putina. Mancare au suficienta. Unii au bagat polen la greu si inca mai baga. Am vazut ca multe matci s-au oprit din ouat cat a fost frig.
sa nu crezi ca tin neaparat sa te contrazic dar eu cred ca familiile slabe spun ca nu au putere mai mare de atit
cine a facut unificari in toamna , acum nu zice tot asa
baga polen , e normal sa bage pt ca inca nu este nectar de la pomii fructiferi
s-au oprit matcile din ouat , dale sirop sa vezi cum demareaza
au consumat putina miere , pai frate daca familia e slaba mai poate trece o iarna
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

oroles

Dorine, azi i-am verificat si pe restul. Am mai gasit unul crapat. L-am unit cu altul. Familiile nu sunt foarte slabe. Sunt in medie pentru zona mea. Stiu ca si tu tii la munte stupii, dar cred ca avem diferente mari de temperatura intre zona mea si zona ta. Acum 2 nopti au fost temperaturi negative. Oricum iti ascult sfaturile si voi baga sirop de saptamana viitoare. Sper ca marti sa le dau prima portie.

Problema e in felul urmator: Ieri au fost 26 de grade si cand deschideam stupii mi se parea ca este putina albina. In realitate erau plecate la cules. Azi, fiind un pic mai frig parea mai bine aspectati la capitolul albina. Am si stupi de exceptie (vreo 5) care sunt pe 10 rame. In 3 saptamani pot sa le pun catul.  Cornul la mine nu este trecut. A plecat corcodusul un pic. Am remarcat ca polenul il depun in jurul puietului. Doua rame sunt pline ochi de polen. Sper sa mai consume din el.

Ce ma sfatuiti sa dau? Sirop 1:1 sau 2:1? Bineinteles le dau si clorura de cobalt si vitamine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Dorine si vremea a contat f mult, cand la voi in S S-E a fost vrme buna, in Vest a fost f rece si nu puteai face nimic, si nici sa dai sirop, mai ales ca a fost frig si nu au iesit albinele.
E normal ca stupii mai tari sunt mai buni, dar nu cred ca este vreo stupina la care in primavara roii sunt la fel de tarii ca familiile.
Vremea in vest a fost foarte anormala, din octombrie si inclusiv martie a fost frig, am avut maxim 2-3 zboruri slabe pe fiecare luna, salcia a trecut degeaba si probabil multe alte flori.
Eu nu ma plang, dar nu pot zice ce zic si altii, eu sunt multumit, am puiet pe toate ramele mai putin marginase, altii au si cladit pe hranitor ca sunt prea plini de albina, deabea de maine pot face si ceva treaba in ei ca nu a permis vremea.

dorindafi

 :hi: eugen
eu sunt in S-V la 600m altitudine
anul asta dimineata cind ma trezeam era zapada seara nu, dar aici nu avem noi muritorii puteri
eu leam dat sirop si atunci cind a fost frig chiar daca n-a iesit albina afara. a fost riscul meu dar a meritat
in zilele mai racoroase cind eu deschideam stupii unii ziceau ca sunt nebun si citeodata tind sa cred ca-i adevarat  =))
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

 :hi:  oroles
da , este adevarat ca temperaturile pot sa difere si numai la 4/5km dar la distante mai mari
personal ramin la parerea ca familiile puternice in albina la intrarea in iarna vor demara mult mai bine primavara
si inca ceva : tot timpul vei gasi polen in jurul puietului !
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bucovineanu

Pe celalalt forum cineva a pus un filmulet despre intoarcerea si spargerea cuibului. Fimuletul se vrea material didactic pentru incepatori.
Vreau sa-mi spun parerea despre cele aratate in film. In primul rand operatiunea s-a facut prea devreme. In Zona Moldovei noaptea trecuta au fost temperaturi negative si bruma groasa. In film se aranjeaza ramele cu puietul capacit inspre exteriorul cuibului si puietul larvar la mijloc, cuibul fiind spart cu o rama goala.
Daca totusi s-a facut lucrarea, aranjarea ramelor cu puiet trebuia facuta exact invers. Ramele cu oua si puiet larvar la margini, cele cu puiet capacit in mijlocul cuibului plus rama goala. In felul acesta creem spatiu pentru ouat pe rama goala, si in timp ce regina ponteaza in rama goala va ecloza o parte din puietul capacit de alaturi si regina va avea spatiu pentru ouat in continuare.
Pe de alta parte stim ca puietul capacit e mai sensibil la frig decat ouale sau puietul larvar. In plus daca se pierde ceva puiet larvar nu e mare paguba, regina va ponta din nou. Ori daca se pierde puiet gata de eclozare paguba e mai mare.
Repet inca odata, operatia de care vorbim se poate face dupa ce vremea s-a incalzit si numai la familiile bine dezvoltate.

oroles

Si la mine in zona vad ca se fac extinderi si spargeri fara discernămînt. Am avut -1 noaptea trecuta. Trebuie sa fii nebun sa faci extinderi daca ultima rama nu e plina de albina. Inainte de jumatatea lui aprilie nici nu ma gandesc sa extind. Ii tin asa stransi si o sa incep saptamana aceasta cu stimularile.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Vedem ce facem la salcam, pana atunci am mult de lucru, sapt asta sper sa gat toate maruntisurile ce le mai am la camion si sa plec la rapita cu el

dacianu11

In Timisoara s-au dezvotat destul de bine, am bagat deja 2 rame la ouat, iar la unii chiar 3 si inca mai au cam 1-2 rame de albina dupa diafragma. Miercuri le bag foite, ca mi-au construit intre diafragma si peretele stupului. Rapita e inflorita cam 5-10%.