CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

bio


Marius-ursulakhe

Azi am inlocuit ventilatorul ars sanbata seara de la varujet si am continuat tratamentele la restul 16 cat au mai ramas
Acum toti au doua tratamente
In legatura cu vaporizatorul va mai astepta pana la iarna sper sa imi iau si eu unul

MirceaCalin

După ce în 15 oct. am băgat benzi de Mavrirol, am restrâns cuiburile şi am pus folia, azi am profitat că a apărut soarele (urcând temperatura pe la ora 13:00 la 12 grade) şi am făcut al 5-lea Varachet din această toamnă.
Rezultate foarte îmbucurătoare: o medie de 2-3 păduchi !
Am deschis apoi larg "uşile", să se aerisească.

Mi-au crescut două ciuperci în iarbă, sub suportul unui stup; ştie cineva ce ar putea fi ?

Eugen B

Sa nu va mirati ca in viitorul apropiat varroa va fi rezistenta la VF. 

dan sebastian

Deși seamănă cu mânătărcile sunt otrăvitoare. Partea de jos trebuie să fie compactă, nu cu striații. Denumirea științifică nu o știu însă va garantez ca nu sunt comestibile.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bio

Citat din: MirceaCalin din Octombrie 28, 2015, 12:10:06 AM
......
Mi-au crescut două ciuperci în iarbă, sub suportul unui stup; ştie cineva ce ar putea fi ?

Mircea, nu te risca.... .  Nu te risca nici daca nu ai avea ce minca.

mape 48-petru manea

Mircea : dupa tratament cad varooa inca 24-48 ore

MirceaCalin

Citat din: dan sebastian din Octombrie 28, 2015, 12:33:46 PM
...va garantez ca nu sunt comestibile.
Mulţumesc !
Citat din: bio din Octombrie 28, 2015, 08:11:09 PM
Mircea, nu te risca.... .  Nu te risca nici daca nu ai avea ce minca.
În regulă !
Citat din: mape 48-petru manea din Octombrie 28, 2015, 08:54:24 PM
Mircea : dupa tratament cad varooa inca 24-48 ore
Şi mai sunt şi benzile de Mavrirol "în termen" !
Oricum, m-am bucurat grozav să ştiu albinele scăpate de paraziţi pentru că în primăvară am ratat tratamentele şi acum, în toamnă, la primul făcut în 15 sept. am fost efectiv şocat de cât varroa a căzut.

Mihai Sergiu

Ieri in timp ce scoteam ramele de dupa diafragma , am dat de o familie care si-a mutat cuibul pe doua rame goale chiar crescand fagurasi. Pe urma am verificat toate familiile, in procent de 10% s-au mutat dupa diafragma pe ramele fara mancare.
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

oroles

Citat din: Mihai Sergiu din Octombrie 30, 2015, 09:45:31 AM
Ieri in timp ce scoteam ramele de dupa diafragma , am dat de o familie care si-a mutat cuibul pe doua rame goale chiar crescand fagurasi. Pe urma am verificat toate familiile, in procent de 10% s-au mutat dupa diafragma pe ramele fara mancare.
Ehee, eu am atras atentia asupra acestui aspect. Cei mai cu experienta spun ca suntem noi prosti si ca nu am stiut noi cum sa punem ramele dupa diafragma, insa nu e chiar asa. Preferabil sa nu se lase dupa diafragma nicio rama. Experienta e cel mai bun profesor, nu ce spune unul sau altul.

Albina are tendinta de a se proteja de frig si se duce pe ramele protejate de frig, de dupa diafragma.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cipik

Azi am impachetat stupi pentru iernare. Per total stau mult mai bine decat anul trecut, atat la numarul de stupi cat si la populatie. Varooa nu am vazut pe albine, desi am facut doar un tratament cu varachet(3 fumigati). Ma bate gandul la un oxalic pe final de luna.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

apivasmob

Azi am dat  la lins rame (in serii de cate 6 rame ) la o distanta de 20-50 m de stupi. Imi este teama ca matcile sa nu inceapa ponta .
Sanatate tuturor apicultorilor

dorindafi

Citat din: apivasmob din Noiembrie 11, 2015, 06:40:55 PM
Azi am dat  la lins rame (in serii de cate 6 rame ) la o distanta de 20-50 m de stupi. Imi este teama ca matcile sa nu inceapa ponta .
=)) baga rame
dar acum pe bune  , pe ce suprafata crezi ca ar depune puiet ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tinumaftei

Azi ultimul control inainte de impachetare. Familiile sunt mai bune decat in anul trecut. Inca 20% mai au puiet pe 1/3-1/2 rama. Cele cu puiet au primit Mavrirol. Spre sfarsitul saptamanii viitoare impachetam ca sa putem scoate ramele care au avut puiet, unele au putina miere. Toata saptamana au adus ceva polen de la tufanele si ceva bostanoase, multe erau murdare pe cap de polen alb-galbui. Am vazut multi paduchi pe fundul stupului de la tratamentul cu Varachet din octombrie.

stefan1

Citat din: dorindafi din Noiembrie 11, 2015, 06:49:14 PM
Citat din: apivasmob din Noiembrie 11, 2015, 06:40:55 PM
Azi am dat  la lins rame (in serii de cate 6 rame ) la o distanta de 20-50 m de stupi. Imi este teama ca matcile sa nu inceapa ponta .
=)) baga rame
dar acum pe bune  , pe ce suprafata crezi ca ar depune puiet ?

  Indiferent cat de ica este suprafata de puiet, e de nedorit - dupa mine - la ora asta. Prezenta puietului modifica semnificativ functionarea familiei: trebuie sa se asigure o temperatura mult mai mare, necesara puietului, mareste consumul de miere si din rezervele de pastura, impiedica tratamentele eficiente contra paduchilor, creste sansele paduchilor de a traversa iarna, scurtand perioada fara puiet din stup.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)