CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

Citat din: happy din Septembrie 08, 2015, 11:33:24 PM
...deja menta este uscata...

Yummy !!!
Mierea de mentă este în top 3 în preferinţele mele.

Eugen B

Citat din: oroles din Septembrie 07, 2015, 09:25:32 PM
Citat din: Eugen B din Septembrie 07, 2015, 05:43:46 PM
La cat costa alcoolu nu are rost sa ma stresez. Anu asta fac 36L de protofil si sper sa imi ajunga tot anul viitor
Ce Dumnezeu faci cu 36 de litri? Iti ajunge pentru mai bine de 2000 de litri de sirop. Cati stupi ai? Eu nu am reusit sa dau mai mult de 200 de litri la cei aproape 50 de stupi ai mei.

G. Iulian. Si eu am mai luat de la moldoveni, insa acestia aduc pe sub mana sticle neetichetate. Neavand eticheta nu am de unde sa stiu daca  e metilic sau etilic. Nu vreau sa imi intoxic albina.

La cateva sute de stupi dispare imediat protofilu

milu56

Ceva jntretinere de la floarea soarelui mai este,170 de nuclee de inperechere le=am veriticat pe toate si matcile au inceput pomta(depunere oua)doar 6 din 170 sa pierdut matca,am observat prezenta parazitilor de varroua pe albine,acum e moment potrivir de tratat in lipsa puietului.

happy

In seara asta le-am facut primul tratament cu varachet.Inca mai au 2-3 rame cu puiet capacit,peste 2 saptamani cand voi face ultimul tratament sper sa scap de cati mai multi paraziti mai ales ca puietul va fi scadere daca se raceste vremea.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Bătrânul

La primul tratament cu varachet forte (aplicat cu Furetto original) nu a cazut deloc varoa . CUM ESTE POSIBIL ??????? :uimit:

milu56


mape 48-petru manea

Citat din: Bătrânul din Septembrie 11, 2015, 07:40:10 AM
La primul tratament cu varachet forte (aplicat cu Furetto original) nu a cazut deloc varoa . CUM ESTE POSIBIL ??????? :uimit:

Acelas lucru sa intamplat si la mine ---varachet -furetto si nu a cazut nimic ---nu cred ca infestarea sa fie zero

milu56

Saptamana viitoare aplic fasiile de lemn intre rame imbibate in solutie,mavrik,

Bătrânul

Iarna trecuta au stat si ai mei cu benzile de lampa cu mavrik .......

happy

Citat din: Bătrânul din Septembrie 11, 2015, 07:40:10 AM
La primul tratament cu varachet forte (aplicat cu Furetto original) nu a cazut deloc varoa . CUM ESTE POSIBIL ??????? :uimit:
La mine au cazut cam 10-12 paduchi pe foaia de control.Ai facut cumva tratament si vara in iulie,august?
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

dorindafi

unii fac preventiv si zic ca nu e rau
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

dorindafi

Citat din: apivasmob din Septembrie 12, 2015, 05:58:22 AM
lau atacat viespiile.
asta inseamna ca familia era slaba
unificarea familiilor slabe ne scapa de multe belele
CODUL  e   LEGEA
         0763650092