CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

cipik

Eu decupez cateva fasi de 2 cm, care vin perpendicular pe rame.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Adrian.B.


gore

M-am uitat cum zboara albinele, cum fac curatenie in stup. In atelier, incep pregatirile pentru confectionat rame, insarmat, etc.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

happy

Azi am debitat scandurile pentru confectionat 2 colectoare de polen si acum am terminat de pregatit 7 pungi cu turte.Miere cu zahar praf si cu ceva vitamine ,lapte praf si drojdie praf.Acum 3 zile am descoperit ca 3 familii au mancat deja turta pusa in decembrie.Ori au putina hrana ori este familia puternica si mananca mai mult ca celelalte.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

apivasmob

Citat din: happy din Ianuarie 12, 2015, 04:35:51 PM
Azi am debitat scandurile pentru confectionat 2 colectoare de polen si acum am terminat de pregatit 7 pungi cu turte.Miere cu zahar praf si cu ceva vitamine ,lapte praf si drojdie praf.Acum 3 zile am descoperit ca 3 familii au mancat deja turta pusa in decembrie.Ori au putina hrana ori este familia puternica si mananca mai mult ca celelalte.

O duc langa puiet sigur 100%
Sanatate tuturor apicultorilor

cipik

Citat din: happy din Ianuarie 12, 2015, 04:35:51 PM
Azi am debitat scandurile pentru confectionat 2 colectoare de polen si acum am terminat de pregatit 7 pungi cu turte.Miere cu zahar praf si cu ceva vitamine ,lapte praf si drojdie praf.Acum 3 zile am descoperit ca 3 familii au mancat deja turta pusa in decembrie.Ori au putina hrana ori este familia puternica si mananca mai mult ca celelalte.


Nu este cam devreme pentru proteine?
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

happy

Citat din: apivasmob din Ianuarie 12, 2015, 05:29:26 PM

O duc langa puiet sigur 100%
Sa fie deja puiet?Bine ar fi.Astept o zi cu temperaturi peste 10grade sa ma uit mai bine.Maine se anunta asa ceva.
Daca au puiet inseamna ca proteinele sunt si ele binevenite,am pus asa simbolic nu cantitati mari.Mai mult stimulare.La urmatoarele turte o sa le pun si ceva polen dupa metoda lui Dragos,adica dizolvare 3-4 zile in miere a polenului.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

feerary

Azi le-am dat niste amitraz pe la nas

daniel.arad

Azi in jud Arad am avut o zi splendida cu un zbor frumos. Control sumar. Constatari pierderi 2%.
Partea negativa sa nu zic altfel m-au sunat 3 prieteni stupari amatori.
La unul din 40 au ramas 3 familii la ceilalti pierderi peste 50%. Parerea mea august ploios, varoua si tot tacamul.

Eugen B

Anul trecut nu a fost un an bun pentru amatori si cred ca va fi tot mai greu , pentru ca baza melifera in tara scade.
Ca sa fiu si la subiect albinele au iesit destul de timid azi, la fel ca si ieri. Consumul de hrana e minim si sper ca pana la primavara sa fie totul bine.

apivasmob

Pe 24.12.2014 am controlat familiile si am gasit la 30% din efectiv ca matcile au inceput treaba(puiet capacit cava mai mare decat o moneda de 5 lei vechi)
Azi am inceput sa pregatesc turtele glucidice.
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Citat din: apivasmob din Ianuarie 12, 2015, 05:29:26 PM


O duc langa puiet sigur 100%

Dati-mi mai multe detalii. Sa inteleg ca turta o duc langa puiet si o depoziteaza? Cu mierea de pe ultimele rame cum procedeaza?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

relutu

Din cauza frigului,nu se pot misca  stanga -dreapta,dar in sus se urca la turta si o depoziteaza linga puiet.

Muntoiu Radu

Citat din: happy din Ianuarie 13, 2015, 02:46:51 PM
Citat din: apivasmob din Ianuarie 12, 2015, 05:29:26 PM

O duc langa puiet sigur 100%
Daca au puiet inseamna ca proteinele sunt si ele binevenite
Cercetarile arata ca din Decembrie/Ianuarie pana in Martie majoritatea puietului e hranit din corpul gras al albinelor (de aceea existenta polenului in natura toamna e cruciala pentru o iernare buna - corpul gras e format prin consum de polen). Pastura de sub mierea din toamna se duce in cateva zile. Toamna albinele inmagazineaza Vitellogenin - molecula care le permite sa traiasca asa mult (vezi foto atasata). Din Vitellogenin e creat laptisorul de matca si albinele isi consuma Vitellogeninul inmagazinat in toamna pentru a hrani puietul in perioadele reci, fara polen natural. Familiile puternice nu au nevoie de nici un fel de stimulare proteica iarna (ea mai mult dauneaza datorita invertirii zaharului) pentru ca au destul Vitellogenin si isi permit sa scurteze viata catorva albinute (cele care isi consuma Vitellogeninul pentru puiet).

Cele cu probleme sau cele care trebuie sa se intareasca pentru un cules timpuriu s-ar putea sa fie ajutate de acele "proteine" dar aici nu pot sa ma pronunt pentru ca nu am gasit cercetari stiintifice care sa arate exact ce fel de substante pot fi folosite ca inlocuitori de polen natural (daca ele exista). Am gasit doar studii care spun ca ponta e stimulata de astfel de turte, dar nici un studiu care sa spuna clar daca mierea produsa din consumul acelui zahar e cea care stimuleaza ponta, sau acele "proteine" din amestec.

albinasebes

am bagat azi turte, maine sper sa termin si sa nu le mai deranjez o vreme.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)