CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

Citat din: bucovineanu din Decembrie 10, 2014, 08:29:22 PM
...
Mi-a ramas in memorie una din postarile unui coleg de forum: "EU IARNA NU STUPARESC, UMBLU PRIN STUPINA IN VARFUL PICIOARELOR". E bine de retinut cele spuse de acel coleg si e si mai bine de aplicat.

  Citatul este de la userul   "szlörinc". Nu stiu din ce motiv acesta nu mai apare inscris nici ca user si mesajele lui, cca 140, fie lipsesc, fie sunt puse pe seama 'vizitatorului' Dragos! Poate un moderator indreapta situatia.   :sad:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

romikele

Voi verifica, nu stiu acum care e problema.

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

romikele

Userul "szlörinc" nu a activat niciodata sub acest nume pe noua platforma, iar conturile tuturor membrilor care nici macar nu s-au logat o singura data au fost sterse automat de forum.
Toate postarile sale vor fi atribuite dupa refacerea bazei de date  userului szlörinc ca vizitator.
Daca doreste sa revina, postarile i se vor reatribui ca membru activ.

dan sebastian

Azi am fost sa donez sange impreuna cu fratele si varul meu, ca de obicei. Surpriza a fost ca mi s-a taiat firul, mi-am pierdut cunostinta pt cateva secunde (am lesinat). Ce repede poti sa treci dintr-o parte in alta !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

romikele

Nu trebuia sa te gandesti la ce ti se intampla, ci la cu totul altceva.
Dupa cateva astfel de experiente totul devine o joaca...

dan sebastian

Nu sunt la prima donare. Iti scanez carnetul de donator daca vrei. Este insa prima data cand patesc asa ceva. Granita dintre a fi si a nu fi nu e chiar atat de mare. Sa nu fi stapan pe tine e greu de acceptat. Cand ajungi inconstient fara vreun motiv intemeiat te pune pe ganduri.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

romikele

Poate emotiile au fost mai mari de data aceasta... :uimit:

dan sebastian

Nu era niciun miss in sala, sa ma emotionez. Bine ca am trecut peste, ce nu te omoara te face mai puternic.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dany 1

Citat din: dan sebastian din Decembrie 17, 2014, 11:32:12 AM
Nu sunt la prima donare. Iti scanez carnetul de donator daca vrei. Este insa prima data cand patesc asa ceva. Granita dintre a fi si a nu fi nu e chiar atat de mare. Sa nu fi stapan pe tine e greu de acceptat. Cand ajungi inconstient fara vreun motiv intemeiat te pune pe ganduri.

Ma bag  si  eu  in  discutie prin  a  spune  ca dl  Dan  are  mare  dreptate  cand  zice  ,, Granita dintre a fi si a nu fi nu e chiar atat de mare,, :sad:
Cred  ca  se  impune  un  topic   cu  titlul     SANATATEA  APICULTORILOR  ,  in  care  sa  dezbatem in  primul  rand  tratarea anumitor  probleme de  santate cu  ajutorul  produselor stupului .Sunt  sigur   ca marea  majoritate  a  apicultorilor  cunosc  cel  putin  o  reteta pt  combaterea  diferitelor afectiuni.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

elvis

azi am pus turte am gazit o groaza de soareci in stupi nu stiu cum sa scap de ei
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

dan sebastian

Daca ai vreme buna tranzvazezi familiile in alte cutii cu gratii. Daca ai fund detasabil, dai jos fundu, deschizi capacul,si misti ramele. De obicei sare ori pe capac ori pe jos. Sa fi atent sa nu ramana intre rame. Apoi pui gratii de urdinis sau de la rigips, coltare metalice.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

elvis

treaba asta o facui .... mai intru o data duminica daca permite vremea sa nu fi scapat vreunu
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

Cubby

Azi am verificat daca mai e vie matca pe care sambata am pus-o in bigudiu intr-o familie ce are matca neimperecheata. Era inca acolo. Matca asta am gasit-o cu vreo 100 de albine intr-un stup. Restul albinelor nu stiu unde au disparut. Sper ca va trece iarna si o va inlocui pe cea neimperecheata care oricum nu e buna.

morozan simion

buna , dupa anul nou as dorii sa administrez ceva hrana la albine si as dorii sa aflu cateva pareri de la dumneavoastra apicultori dibaci si priceputi cu experienta. Pot administra miere in punga sus pe rame? oare se poate si sirop in concentratie de 2/1 cu ceai tot in punga de nailon pe rame sau este interzis si trebuie neaparat turte?as dorii cateva pareri si motive de ce nu asa si asa
multumesc anticipat.