A inebunit lupu, sau ce?

Creat de costin, Noiembrie 29, 2011, 06:44:55 PM

« precedentul - următorul »

costin

Fraților, salutare din Dobrogea! Am și eu o dilema: ieri 28.11.2011 la noi la Crucea, jud. Constanța, pe la 14.00 erau cam 13,5 C. Drept pentru care ale mele albinutze zglobii au ieșit din stup la zbor. Să vezi forfotă și neliniște pe ele parcă eram la sfârșitul lui martie nu alta. Înrebare de novice : este normal? ceva s-a întâmplat și nu trebuia să se întâmple? În rest toate bune. Mai ales că anul acesta a ieșit și un vin bun ! : sampanie:

P.S. : Care cum aveti drum pe la noi sa nu uitați să vă aduceți o cană de acasă, că vin găsim noi!!!! :beer: 

pharaonu75

Este ceva normal!
Nu-ti face griji!
Se mai dezmorteau si ele, se mai curatau pe interior... :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

  Daca a fost asa bucura-te  Costin , totul e nurmal , au iesit si ele la necesitati si sa vada soarele  :)
   Numai bine  :hi:

Kov iulian

Din ce se aude se va incalzi si mai mult zilele ce urmeaza

danut

Si in Teleorman au fost astazi 13 grade,albinele realizand zboruri de curatire reusite,si benefice ptr. perioada de iarna care urmeaza ,.!

dorindafi

 :zzz:  bucuratziva de ceace avetzi la mine numai ce se vede shi asta fiind la ora 13


            costii , daca uit cana pot  sa vin? :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan motu

fi bucuros pentru asta,ai mei saraci au 3 saptamani de cand stau i ghem

Kov iulian

Spun astia ca Duminica temperatura va ajunge la 16 grade

valter

Citat din: costin din Noiembrie 29, 2011, 06:44:55 PM
Fraților, salutare din Dobrogea!

P.S. : Care cum aveti drum pe la noi sa nu uitați să vă aduceți o cană de acasă, că vin găsim noi!!!! :beer:

Vezi ce spui.Sau spui ce vezi?

ps. am itinerarul de la M. kogalniceanu spre vatra de vara prin poarta dumitale.
     Am sa-mi cumpar o cana mare de 1,5 litri. Inmultind cu treizeci de drumuri pe sezon...
     Necesar sa fie alb, rece, de pomana si vorbit indelung.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

dorindafi

Citat din: valter din Noiembrie 30, 2011, 07:03:38 PM
Citat din: costin din Noiembrie 29, 2011, 06:44:55 PM
Fraților, salutare din Dobrogea!

P.S. : Care cum aveti drum pe la noi sa nu uitați să vă aduceți o cană de acasă, că vin găsim noi!!!! :beer:

Vezi ce spui.Sau spui ce vezi?

ps. am itinerarul de la M. kogalniceanu spre vatra de vara prin poarta dumitale.
     Am sa-mi cumpar o cana mare de 1,5 litri. Inmultind cu treizeci de drumuri pe sezon...
     Necesar sa fie alb, rece, de pomana si vorbit indelung.
eu nu platesc la tren asha ca daca se poate pot vewni shi eu =))
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

pharaonu75

Mai aveti un loc si pentru mine? :D :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bucovineanu

Astazi 3 decembrie o zi superba in Bucovina, temperatura 12-13 grade. Au zburat albinele ca vara. Nu tin minte sa fi avut zbor la inceputul lui decembrie. Cu ani in urma au avut zbor de Craciun. Nu mai inteleg ce s-a intamplat cu clima.

evulet78

La mine au fost maxim 10 grade la umbra. Aproximativ 50% din familii au avut zbor de curatire frumos. Pentru ca am folie peste cuib m-am uitat la toate. La trei din familii (care nu au avut nici zbor azi) am vazut ca ghemul de iernare este ajuns la folie. Se afla in partea din fata a stupului, in treimea din fata. Desi au miere multa de ce a urcat acolo sus? Trebuie sa intervin sa ii pun o bucata de apifonda sau se va reaseza mai in state si mai jos acum ca s-a incalzit? :sad:
Am observat cand am facut cuibul in toamna ca in spate este mult mai multa miere (rama plina pana jos). In fata era doar 2/3 din rama.
miere de albine - Un proiect personal ce poate se va dezvolta.
miere bucovina pe google+
miere bucovina pe facebook

Ozzy

Vreme frumoasa si in Prahova
Am avut 15 grade la umbra si zbor de curatire la doi dintre cei trei stupi pe care ii am.
A mai fost un zbor de curatire in urma cu o luna pe 5 noiembrie.
Exista un motiv pentru care nu fac toate familiile zborul chiar daca temperatura o permite ?

POSTASUL

#14
albinele prefera sa asi formeze ghemul pe ramele cu coroana de miere   nu pe cele care sunt ful , si la mine la o fam erau pana sus si mia dat un pic de gandit  dar fiind mancare destula  pe celelalte ram . nu cred ca trebuie sa ne facem probleme , ghemul se deplaseaza acolo unde este mancare , iarna nefiind foarte grea , dar asteptam sfaturi si de la veterani   :nod: eu zic ca o turta de apifonda  nu strica sa fie pusa  preventiv la acele famiili care au ajuns sus   :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.