Sistemul Maximus pe faguri naturali si pregatirea stupilor pentru tot anul

Creat de Hermannstadt, Aprilie 01, 2014, 12:12:13 AM

« precedentul - următorul »

Hermannstadt

Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

oroles

Atat timp cat nu face proba "realizarilor" sale, e tot un fel de Ursu. In primul film spune ca familia nu a primit niciun tratament pentru varroa. Eu zic ca nu e departe de "proful online".
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

PACO


D006

  Daca maximus lasa deoparte paranoia e un tip cu care se poate discuta.

stefan1

  N-am inteles multe lucruri din acele filme. Spune ca deschide stupul dupa un an! Asta inseamna ca anul trecut nu a recoltat nimic de la el, daca din martie 2013 pana in martie 2014 el nu a umblat in stup. Eu pun la indoiala spusele lui, ca in corpul de jos erau faguri deschisi la culoare. Asta inseamna ca tot anul trecut familia nu a coborat si in corpul de jos! Ba era un fagur crescut doar jumatate, undeva la mijlocul corpului de jos, ori familiile nu-si lasa asa locuri goale in mijlocul cuibului. Si fagurul de trantori pus in mijlocul corpului de mijloc este o prostie. Asta va face familia sa creasca tot anul multi trantori iar daca zice ca asa ierneaza, inseamna ca familia are la iernare un intreg fagur cu celule de trantori in mijlocul cuibului. Si in stare naturala, familiile din scorburi isi fac fagurei de trantori la margini sau in subsol si nicidecum in mijlocul cuibului. Oricum familia aratata este foarte dezvoltata pentru aceasta perioada si cu puiet foarte fain! N-am citit modul cum Maxim procedeaza cu familiile, eu l-am considerat suspect cand cerea sute de lei pe matci nefecundate! Totusi cum zice ca face de nu trateaza contra varroozei? mai cu seama ca are acei faguri cu puiet de trantori  plasati in centrul cuibului (pe care nu-i taie, ca zice ca nu deschide stupii)!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cornelioandanciu

Domnilor, un stup cu corpuri pe opt rame fiecare la acea data trebuia sa bubuie de albina! Dumnealui, precum si altii, cand scot o rama din stup cu trei albine pe ea spun ca s-a dezvoltat frumos!Eu nu zic ca fagurii naturali nu sint buni, dar numai daca toti stuparii din zona lucreaza pe astfel de faguri, in plus timp de cativa ani trebuiesc continuate tratamentele antivarroua, numai asa reusim sa scapam de pacostea asta.Ceea ce vad in primul clip este un stup depopulat din cauza varroua, mai mult ca sigur! Sau domnul respectiv nu stie cum arata un stup populat!
Va salut.

PACO

Eu chiar nu inteleg ideea cu fagurii naturali si varooa.Atata timp cat albinele construiesc din belsug celule de trantor, mai ales pe rame claditoare(de multe ori strica si fagurii artificiali si fac celule de trantor) cum naiba sa nu ai varooa cand celulele de trantor sunt cele mai bune gazde.

bucovineanu

Daca celula naturala ar duce la eradicarea varoa ar fi foarte simplu sa scapam de paraziti: nu am schimba ramele la stupi, celulele s-ar micsora din cauza multiplelor camasi rezultate in urma cresterii numeroaselor generatii de puiet si sarmanii paraziti ar fi striviti intre peretii celulelor si larvele din interior. Daca ar fi asa ar fi foarte frumos, dar realitatea e alta: daca nu tratam, nu scapam de paraziti, ramanem fara albine.  :smile:
Cele spuse de Maximus sunt in mare parte aberatii si trebuie intelese ca atare.

romikele

Citat din: PACO din Aprilie 02, 2014, 11:13:36 AM
... cum naiba sa nu ai varooa cand celulele de trantor sunt cele mai bune gazde.
Ii dai la cap la varooa cu celula cu tot... nu lasi trantorele sa iasa  :razz:

Trebuie sa intelegi ca unii au fierbinteli la cap si cred ca teoriile lor se aplica si in practica.  :lol:

nicomico

O sa postez un video in care se prezinta importanta revenirii la dimensiunile naturale ale celulelor fagurilor,cand albina era putin mai mica,sper sa intelege-ti ceva :
abejas resistentes a la varroa

romikele


PACO

Interesting article by Keith DeLaplane in the April issue of ABJ regarding the use of small cell foundation and its effects on varroa mites. Here is a scientific study by an extremely knowledgeable leader in our industry stating "small cell foundation was shown to be ineffective in reducing mite populations"...

romikele

Concluzia e clara: Fagurii cu celule mici s-au dovedit a fi ineficienti în reducerea populațiilor de acarieni

nicomico

Dl Romikele aveti perfecta dreptate,nu celula mai mica ne scapa de varoa.Acel apicultor german ne povesteste, ca nu stiu in ce insula a descoperit o specie de albina care construeste celulele mai mici si se deparaziteaza singura de paduchi fara nici un tratament.In video-urile lui ne mai da si un "secret" cum sa facem ca albinele sa nu roiasca si sa fie mai blande si anume prin asezarea fagurilor intr-un fel.Ati observat ca in fundul celulei se vede litera y (formata din unirea celulelor de o parte si alta a fagurelui).Daca observati pe o parte y este rasturnat.El aseaza fagurii incepand din centrul cuibului ,pe o parte  cu "y" in sus ,iar pe partea cealalta cu "y" in jos.Toate sant numai teorii pana nu experimentez nu pot sa zic nimic. :hi:
abejas mansas de apicultura sostenible

teoalbina

Sistemul Maximus pe faguri naturali si pregatirea stupilor pentru tot anul, pare a fi cat se poate de incitant, mai ales ca este recomandat de cineva care are si pregatire de specialitate in domeniu. Acest sistem, daca am inteles bine foloseste 3-4 corpuri ME pe cate 8 rame, ramele sunt cladite in totalitate natural, un corp cu provizii se ridica toamna, avnd grija ca familiile sa ramana cu provizii suficiente pentru iernat, dupa care, la controlul de primavara, se ridica corpul de jos deasupra. Daca luam in calcul si afirmatia ca nu mai este nevoie de nici un tratament contra varroa, inseamna ca am atins idealul de stup. Prea frumos ca sa fie si adevarat! Dar mai stii?! In apicultura sunt multi factori care trebuiesc luati in calcul. Depinde de vatra pe care se afla stupii, daca mai exista si alte familii in zona, daca acele familii sunt transportate la pastoral etc. Pentru a ne lamuri cu adevarat, ar fi indicat ca autorul sistemului sa vina cu precizari suplimentare...