impachetarea fam.de albine pt o iernare optima

Creat de gaby, Octombrie 05, 2013, 05:32:35 PM

« precedentul - următorul »

ioanardelean55


tassevasi

    Astazi am  terminat si eu cu inpachetarea de iarna , maxim pe 7 rame ,polestiren  pe interior in ambele parti , sac de rafie  peste rame  si cutie sa treaca in afara , textile deasupra , caturile  le-am luat si depozitat in spatiu  acoperit cu mult curent , intrucit  anul trecut  din cauza ploilor de primavara  sa infiltrat apa intre  cele 2 corpuri  si a aparut putina  negreala pe  leatul de sus  al ramelor din cat .
     Anul trecut  am folosit  folie  anti condens , a mers  f  bine  pina  prin februarie si cind  a  aparut  mult puiet nu a mai facut fata sa elimine condensul,  ca  tesatura e prea  deasa  si a aparut la citva  condens .
          De anul trecut  vroiam sa folosesc  sacul deasupra   dar am experimentate cu  folia   anti condens .
  Acum pentu cei care  vreti sa puneti sac deasupra  ,o sa aveti probleme cu  frenjurarea   la taeturi ,
pentru  asta  va sugerez  cum sa  faceti  foarte  usor si practic la indemina  fiecaruia.
     Cum am facut  eu :  am taiat  sacul  mare  120 x 65 cm si am obtinut  4   bucati  , am asezat pe  circular ,  am pus  un dreptar  din aluminiu deasupra  lasind numai franjurii afara , apoi cu lampa  am dat pe  acestia  care s-au topit si strins  in linie  dreapta .
  Simplu si rapid , succes si  voua .
  Numai bine

marian sima

Dl IoanArdelean am actualizat topicul iernarea in adapost,sper ca colegi sa nu se supere pe mine de citatele pe care le-am adaugat pe acolo.

Uitasem,topicul este la sectiunea INTRETINEREA ALBINELOR.

gaby

familie 7 rame acoperite cu albina mod de impachetare
  polistiren pe laterale folie peste rame complet podisor deasupra cu sita o paturica de bumbac si capacul fund cu plasa antivaroua pe 1/2 din suprafata
  la control dupa o saptamana paturica era fleasca am scurso iar sub folie aparuse picaturi de condens care este cauza cine ma poate indruma sa i-mi spuna unde am gresit
                                                                                            mersi

gaby

PS
    precizez ca experienta aceasta este din toamna asta in urma cu doua saptamani

bucovineanu

Nu am experienta la iernarea cu folie, nu folosesc.

ioanardelean55


Multumesc marian ,l-am gasit ,l-am citit , iar acum gindesc . :thanks:

roi_ag

Citat din: gaby din Octombrie 26, 2013, 02:33:04 PM
familie 7 rame acoperite cu albina mod de impachetare
  polistiren pe laterale folie peste rame complet podisor deasupra cu sita o paturica de bumbac si capacul fund cu plasa antivaroua pe 1/2 din suprafata
  la control dupa o saptamana paturica era fleasca am scurso iar sub folie aparuse picaturi de condens care este cauza cine ma poate indruma sa i-mi spuna unde am gresit
                                                                                            mersi
Paturica s-a udat din cauza infiltratiilor din capac pentru ca de la cuib nu avea cum sa treaca prin folie.Un sfat ,ia folia, tai un sac de rafie in 2,un sac il pui la 2 stupi,pui sacul direct pe rame ,peste
el paturica, peste paturica sita fara nimic pe ea apoi capacul.Si ca sa nu ai infiltratii prin capac pui
folie ca in poze.Fundul tras max. 1cm.Sigur vei avea o iernare uscata.

bucovineanu

Nu e obligatoriu ca paturica sa se fi udat din cauza infiltratiilor. Daca in capac nu sunt defel orificii pentru aerisire si in intevalul amintit temperatura exterioara a fost foarte scazuta si atmosfera umeda s-a format condens din cauza diferenteor de temperatura .

gaby

infiltratii nu exista deoarece sstupii sunt noi si acoperiti cu tabla de calitate Zn/Al   

Cristel

Nu inteleg deloc rolul foliei tip "solar" puse putin mai sus!Care este rolul ei? Si daca albina vrea sa faca un dans de curatire in iarna, ce face, va cere voie sa aiba pista de zbor prin folie? Albinele traiesc de milioane de ani inaintea noastra, fara folii, in scorburi. Sunt adeptul iernarii afara, familia restransa pe rame cat mai compact acoperite cu albina, deasupra cu podisor de lemn cu o fanta mica de aerisire (utila mai ales in cea de-a doua parte a iernarii, cand incepe masiv cresterea de puiet si exista riscul de a se forma condens). Polistirenul in interior, in ambele capete cred ca nu este util, am sesizat ca albinele nu mai percep temperatura corecta de afara, in timp ce unele danseaza, cele izolate cu polistiren stau in casa :rotfl:
As vrea sa stiu daca mai este cineva care sustine ideea de a indeparta putin ramele intre ele (cu 5 mm) acum, la efectuarea impachetarii de iarna, pentru a intra cat mai multa albina intre ele, in ideea de a forma "sfera" de iernare, urmand ca din a doua parte a iernii, cuibul sa fie din nou restrans. Ideea am gasit-o intr-o carte mai veche, "Stuparitul nou"  de Hristea. E logica dar inca nu am experimentat-o. O foloseste cineva?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

mape 48-petru manea

bine ai venit pe forum,
chestia cu polistirenul este pentru a le fi un pic mai bine peste iarna
peretele frontal al stupului este liber si soarele incalzeste acel perete
si eu am citit in acea carte despre distantarea ramelor iarna ---o folosesc numai la roiuri sau familii cu rame mai putine (4-5 rame )

tassevasi

Citat din: Cristel din Octombrie 29, 2013, 07:31:15 AM
Nu inteleg deloc rolul foliei tip "solar" puse putin mai sus!Care este rolul ei?  albinele nu mai percep temperatura corecta de afara,
Bine  ai venit pe  apiardeal!
     Asa este , nu mai percep  temp  de afarea ,  dar ajuta atunci cind  afara e  f f  frig   si mai  ales prin febr  cind avem puiet  si mai ajuta  f mult  la reducerrea  consumului de  hrana in timpul iernii.
      Acest lucru  e bun atunci cind ai stupii linga tine in gradina  , ca daca te duci odata la o luna  la ei  nu mai merge .
   Eu am patit-o in decembrie  cind afara era 8-9 g  ,folia pusa  decit  sa  acopere  spatele si jumatate din fata ,  zapada  multa  si un soare f puternic , albinele incepusera sa iasa masiv afara  si mureau repede , daca nu eram acasa  sa desfac folia pina sus  aveam pierdere mare  de albinea.
   Intradevar se formeaza efectul de sera  si le este  cald  cind e  soare  afara .
    Asa ca  avantaje  si dezavantaje  , depinde  cum alegi .
  Numai bine .

Bistriteanul

Citat din: gaby din Octombrie 26, 2013, 02:33:04 PM
familie 7 rame acoperite cu albina mod de impachetare
  polistiren pe laterale folie peste rame complet podisor deasupra cu sita o paturica de bumbac si capacul fund cu plasa antivaroua pe 1/2 din suprafata
  la control dupa o saptamana paturica era fleasca am scurso iar sub folie aparuse picaturi de condens care este cauza cine ma poate indruma sa i-mi spuna unde am gresit
                                                                                            mersi


Paturica s-a udat pentru ca s-a format condens pe interiorul capacului. Trebuie sa asiguri mai mult aer deasupra cuibului. Renunta la folie, aseaza patura direct pe rame, magazia pusa si capacul izolat la interior, fundul inchis.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

roi_ag

Citat din: Cristel din Octombrie 29, 2013, 07:31:15 AM
Nu inteleg deloc rolul foliei tip "solar" puse putin mai sus!Care este rolul ei?
Imagineaza-ti zilele alea cu ploi fara sfarsit, cu vant ,cu viscol , nopti si zile cu geruri si o sa intelegi rolul foliei.Apoi gandestete cat de bine le este albinelor,cutiilor si in final tie care in
primavara constati ca nu ai nicio familie moarta ,nu ai albina moarta pe fundul stupului ,nu
ai pete de diaree si .....mancare cat cuprind ramele :nod:
In zilele cu soare folia se ridica mai mult s-au mai putin ,o conditie ,sa fii pe langa ei :wink: