intrebare

Creat de ovijivoin, Iulie 20, 2012, 05:48:32 PM

« precedentul - următorul »

dorindafi

Citat din: ovijivoin din Iulie 21, 2012, 10:43:23 AM
Citat din: dorindafi din Iulie 20, 2012, 08:29:10 PM
maaaaaaaaaaaaaaa , pune shi tu intrebarile toate la un loc   :offtopic:
Esti apicultor sau cioban?
imi cer scuze ca nu am citit pana acum ceace ai scris

da,am fost shi cioban shi mai bine cioban decat ,,      "   
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

popa georgian

Citat din: ovijivoin din Iulie 21, 2012, 10:47:09 AM
Citat din: popa georgian din Iulie 20, 2012, 09:59:22 PM
mai bine mana pe carte :bzz:
Am cerut parerea celor mai experimentati ca mine.Tu la 26 de ani abtinete!
mesterul lui peste care esti , ti-am dat o trimitere. In familia mea se creste albine de peste 100 de ani, am albine in curte de cand m-a nascut mama, mi-a murit stupi cat nici nu poti visa, ce vrei sa sti? invata si nu mai hulii pe unul si pe altul.

ovijivoin

Cer scuze pentru ca nu m-am prezentat. OVIDIU JIVOIN -43 ani-TIMIS-CARPINIS-Indrumat in tainele apiculturii de doi ani,de prietenul meu MAPE48.  Multumesc celor care mi-au dat sfaturi,prin raspunsurile lor.

ovijivoin

Citat din: Kiwi Bee din Iulie 22, 2012, 03:16:47 AM
Citat din: ovijivoin din Iulie 20, 2012, 05:48:32 PM
Cum se lucreaza cu HANEMAN la stupul MER?

Eu unul nu as folosi gratie Hanneman la MER. Trei cutii pt cuib trebuie sa fie suficiente pt matca si cu a patra cutie incep caturile.
Eu nu folosesc gratie nici la ME. Ideea este sa pui primul cat de miere la timp si albinele il vor umple cu miere iar acest cat va fi gratia Hanneman. Regina cind vede ca urmeaza miere nu mai urca. Urmatoarele caturi vin puse peste acest cat. Albinele vor trece mai rapid de acest cat decit de o gratie Hanneman. Recomand totodata sa ai cu o rama mai putin in caturi(nu vei pierde la cantitatea de miere/cat).
MULTUMESC PENTRU SFATURI!

G. Iulian

Ți s-a făcut botezul cam dur dar eu zic că o să fie bine, sunt oameni de adevărată  valoare pe acest forum și te vor ajuta, întreba ce nu știi, sunt și ceva cărți pe net care te vor ajuta, bine ai venit pe forum și câți mai multi stupi, miere și activitate pe forum.  :bravo:

ovijivoin

#35
Citat
mesterul lui peste care esti , ti-am dat o trimitere. In familia mea se creste albine de peste 100 de ani, am albine in curte de cand m-a nascut mama, mi-a murit stupi cat nici nu poti visa, ce vrei sa sti? invata si nu mai hulii pe unul si pe altul.
Multumesc pentru trimitere.Cat despre faptul ca eu nu pot sa visez cati ''stupi'' ti-au murit tie,nu cred ca este un motiv de lauda pentru un bun apicultor.Ma bucur ca la 26 de ani ai experienta de apicultor si tot odata ti-ai dat seama ca esti nascut de mama.''Mesterul lui peste''care sunt iti fac o trimitere .Pune mana pe carte si vezi daca putea sa te aduca si barza?Daca nu te-ai suparat,astept comentarii despre apicultura.

romikele


ovijivoin

Citat din: Gheorghevici I din Iulie 24, 2012, 10:12:17 PM
Ți s-a făcut botezul cam dur dar eu zic că o să fie bine, sunt oameni de adevărată  valoare pe acest forum și te vor ajuta, întreba ce nu știi, sunt și ceva cărți pe net care te vor ajuta, bine ai venit pe forum și câți mai multi stupi, miere și activitate pe forum.  :bravo:
Multumesc pentru sfaturi

D006

Citat din: ovijivoin din Iulie 20, 2012, 05:48:32 PM
Cum se lucreaza cu HANEMAN la stupul MER?

Mai ai albine ?

mape 48-petru manea

Da mai are --20 de familii

petru.atudorei


kamy

No inchepe si o alta parere?
Nu pot concepe o apicultura industriala fara gratie haneman decat daca lucrezi cu izgonitor,altfel ma multumesc sa stiu ca matca e in siguranta jos sub gratie,iar albinele de sus din magazie pot sa le scutur oriunde!fara sa pariez la fiecre magazie o fi sau nu o fi !(matca in magazie)ca 1 sau 2% mai trece prin sau pe langa haneman,sa nu uitam si la magazinele comuniste exista un procent de perisabilitate( pierderi)
Plus de asta exista tendinta in anii mai slabi matca ponteaza sus iar ramele de jos raman in concediu!asa ca prefer matca jos in cuib,daca nu ocupa decat un cat (1/1) folie peste cuib si colturi indoite pentru accesul albinelor si chiar daca incepe culesul sa am io doar atata miere cat sant in stare sa bage albinele pe 2 colturi indoite!sau indoi in partea din fata pe toata suprafata lazii de la doua degete pana la renuntarea la folie!(folia dvenind astfel cea mai mobile si reglabila diafragma)!