intrebare

Creat de ovijivoin, Iulie 20, 2012, 05:48:32 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Multi useri nou intrati pe forum au avut atitudini similare ,dar niciodata nu sa iscat atatea reprosuri si discutii .
Majoritatea lor s-au adaptat cu timpul la rigorile forumului
Trebuie calm si rabdare de la toti . :hi: :hi: :hi:

romikele

Acum, in preajma referendumului, toti sunt incordati si sensibili... dar totul trece. Stuparii raman!  :wink2:  :hi:

Kiwi Bee

Citat din: ovijivoin din Iulie 20, 2012, 05:48:32 PM
Cum se lucreaza cu HANEMAN la stupul MER?

Eu unul nu as folosi gratie Hanneman la MER. Trei cutii pt cuib trebuie sa fie suficiente pt matca si cu a patra cutie incep caturile.
Eu nu folosesc gratie nici la ME. Ideea este sa pui primul cat de miere la timp si albinele il vor umple cu miere iar acest cat va fi gratia Hanneman. Regina cind vede ca urmeaza miere nu mai urca. Urmatoarele caturi vin puse peste acest cat. Albinele vor trece mai rapid de acest cat decit de o gratie Hanneman. Recomand totodata sa ai cu o rama mai putin in caturi(nu vei pierde la cantitatea de miere/cat).

filip

Eu folosesc gratia hanneman dar nu tot timpul.
Atunci cand ai un cules slabut pe durata lunga gratia e super.Tot ce se acumuleaza se stocheaza.
Apropos
Diferenta intre un apicultor care stie si un novice nu o face albina.
In vara asta am dat multe sfaturi unor apicultori incepatori la tara.
Am vizitat stupina lor si am zis: scoate acum mierea
Acum nu am timp o scot peste 2 saptamani cand am timp.
Peste doua saptamani magaziile erau pline de puiet iar mierea disparuse.
Cand aveam serviciu foloseam gratia ,anul asta nu.
Cam asta e filozofia mea cu gratia.
http://filip41.sunphoto.ro/Albinutele_mele_dragi/LVFGGTQKLAJKCBSEJNX
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

mape 48-petru manea

Multumesc lui filip si kiwi bee pentru sfaturile date lui ovijivoin -asa se poate ajuta un incepator- nu facand un cor comun inpotriva lui ,cu toate greselile lui   :thanks:
Cei care l-au atacat pe ovijivoin ce sfaturi apicole puteti da la intrebarea lui ?

4unix

Buna,
Legat de lucrul cu stupii verticali, am cateva familii care dupa culesul de la floarea soarelui nu au acumulat suficienta miere in cuib, ma gandesc ca daca le dau caturile jos vor strange doar in cuib de acum si peste 2 sapt. sa fac hranirile de completare, voi ce parere aveti, mai sunt si alte metode?

Va multumesc.

filip

Citat din: 4unix din Iulie 22, 2012, 04:06:41 PM
Buna,
Legat de lucrul cu stupii verticali, am cateva familii care dupa culesul de la floarea soarelui nu au acumulat suficienta miere in cuib, ma gandesc ca daca le dau caturile jos vor strange doar in cuib de acum si peste 2 sapt. sa fac hranirile de completare, voi ce parere aveti, mai sunt si alte metode?

Va multumesc.
Lasa magaziile pe ei,daca le dai jos ai sanse sa intre gaselnita in ei.
Haranirile de complectare pentru iarna se fac dupa 15 august.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

4unix

Si magaziile cand se dau jos, cand incep hranirile?

Multumesc pentru raspuns.

filip

Eu dau jos magaziile in octombrie.
Poti stoca magaziile pe stupi ce nu-i haranesti
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

4unix

Multumesc pentru lamuriri, inteleg ca atat timp cat sunt pe stupi ramele nu vor fi in pericol.

Numai bine.  :hi:

tassevasi

Citat din: 4unix din Iulie 22, 2012, 08:14:34 PM
Multumesc pentru lamuriri, inteleg ca atat timp cat sunt pe stupi ramele nu vor fi in pericol.

Numai bine.  :hi:

Daca ai fund  detesabil poti sa lasi magaziile si peste iarna , eu asa fac , pun  mag  jos si sus  cuibul unde pot lucra fara prob  la stimulare si hraniri .
  Numai bine .

Alutus

Citat din: ovijivoin din Iulie 20, 2012, 05:48:32 PM
Cum se lucreaza cu HANEMAN la stupul MER?
Acest mod de a pune intrebari imi aduce aminte de un turist german , nascut in R, dar plecat de mult timp in Germania. Cand dorea o informatie, o facea foarte direct, punand intrebari trecatorilor necunoscuti de pe  strada, fara a le insoti cu formula romaneasca, va rog sa...,  cam in felul urmator: cat este ora?, unde merge autobuzul?, cat  costa...?  Nu putea intelege in ruptul capului de ce noi spunem o intreaga poezie pentru a ne face intelesi si a obtine un raspuns. D-le coleg, pt a se linisti spiritele, te rog sa iei aminte la tactul diplomatic al unui cunoscut personaj al folclorului oral romanesc ,care solicitat sa alcatuiasca o fraza intr-un mod decent, prinse aschia din zbor si o puse sa dea ocol de trei ori in jurul surii inainte de a produce o nenorocire.
Cu Haneman la MER se lucreaza la fel ca in cazul ME. Detaliile le vei afla in urmatoarele zile sau... in urmatorii 50 de ani.
Sa nu uiti Darie!

prisecarul

Citat din: mape 48 din Iulie 22, 2012, 12:51:20 PM
Multumesc lui filip si kiwi bee pentru sfaturile date lui ovijivoin -asa se poate ajuta un incepator- nu facand un cor comun inpotriva lui ,cu toate greselile lui   :thanks:
Cei care l-au atacat pe ovijivoin ce sfaturi apicole puteti da la intrebarea lui ?
daca tu crezi ca l-a atacat cineva, te inseli!
putin respect nu strica! dar...................!
asta-i situatia!
imi cer scuze!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

4unix

#28
Citat din: tassevasi din Iulie 22, 2012, 08:22:59 PM
Citat din: 4unix din Iulie 22, 2012, 08:14:34 PM
Multumesc pentru lamuriri, inteleg ca atat timp cat sunt pe stupi ramele nu vor fi in pericol.

Numai bine.  :hi:

Daca ai fund  detesabil poti sa lasi magaziile si peste iarna , eu asa fac , pun  mag  jos si sus  cuibul unde pot lucra fara prob  la stimulare si hraniri .
  Numai bine .

O idee interesanta, am funduri detasabile si poate voi incerca pe o familie modul descris de Dvs.
Nu exista riscul de a se forma ghemul de iernare gresit sau alte neajunsuri datorate spatiului mare pe care-l vor avea la dispozitie?

Multumesc pentru raspuns.  :hi:

apivasmob

Tineretul in ziua de azi, ce sa le faci ca nici parintii nu ii pot tine in frau.( nu este o regula dar marea majoritate nu au un pic de respect fata de nimeni si nimic).Nu i-a sarit nimeni in gat.
Iar ca raspuns la intrebare LA FEL CA la stupul verticat cu 10 sa 12 rame.Sa puna mana pe carte sa se convinga care este rolul gratiei HANEMAN.
Sanatate tuturor apicultorilor