situatie anormala ptr perioada aceasta

Creat de POSTASUL, Iulie 04, 2012, 10:32:50 AM

« precedentul - următorul »

POSTASUL

Ce se intampla ca albinele au inceput sa scoata trantorii afara ???!!! asa ca toamna , sincer numi dau seama ce poate fii !!!   :uimit:  :uimit:  :uimit:   :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

apivasmob

Am observat si eu acest lucru.Cred ca nectar fiind putin ei sunt niste mancai ii anihileaza(elimina din familie) ,bineinteles daca matcile sunt tinere 1-2 ani.
Sanatate tuturor apicultorilor

cristipep

Si la mine este acelasi fenomen explicatii pot fi multe.

POSTASUL

asa ma gandeam si eu !! canicula din ultimul timp si culesul foarte slab genereaza asemenea situatii anormale zic eu !!! la inceputul lui iulie sa scoata trantorii afara ??!??!!  :uimit:  :uimit:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

bucovineanu

Numai vremea e de vina. Temperaturile ridicate si seceta au oprit orice secretie de nectar si de aici fenomenul.

madnes_marius

l-a o familie am vazut si eu cum ieseam multi trantori  afara pe urdinis, am crezut ca se duc sa caute matci de imperecheat  :hippo:

marian sima

Conteaza foarte mult si zona unde sint amplasati stupi,la floare cautati zonele aluvionare ,zone cu pinza freatica mai la suprafata si zonele unde au fost precipitatii mai recent,am vazut linga Uzunu (Giurgiu) trei pavilioane ,floare cit vezi cu ochi dar de acolo nu se scoate miere pamintul acela nu  da miere(la floare),pacat ca unul care are 3 pavilioane cu albina nu stie sa se orienteze sa duca stupi intr-o zona buna.

POSTASUL

era vb de stationar donu Sima si in zona de munte !! unde nu exista floarea soarelui !!  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

marian sima

Mda la mine floarea e culesul principal si da randament pe canicula. :nod:
Daca dau trintori afara de acum e problema trebuie sa interveniti cu stimulari.