Cum se procedeaza corect?

Creat de johnysibiu, Iunie 01, 2012, 09:27:57 PM

« precedentul - următorul »

johnysibiu

La intrebarea clasica: Cum rezolvi o familie care a intrat deja in frigurile roitului? toti raspund invariabil: o imparti in doua (o parte cu batrana si puietul capacit  si cealalta parte cu restul lumii :botcile si culegatoarele ).

Problema care se ridica  este : Ce facem in situatia in care dupa zece zile de la impartire gasim o botca eclozata, nenumarate botci roase in lateral si, trei botci coapte aproape de eclozare.

Deci prima regina virgina dupa ce a distrus tot ceea ce a gasit in cale (mai putin cele trei botci) este pregatita pentru roit, vremea ce o mai stanjeneste; albinele mai pastreaza trei botci pentru supravietuirea coloniei. Colonie care are doua magazine pline ochi cu albine.

Cum se procedeaza corect pentru a minimiza pierderile provocate de roitul iminent?

MIHALACHE

Daca ai lada libera lasa stupul sa roiasca,un roi cladeste faguri  nici-o data roii facuti de noi nu au vointa unui roi natural .

johnysibiu

Lazi sunt.Problema este ca nu am timp sa le pazesc cand au liber la decolare...

tassevasi

  Ai putea sa mai faci cu tinara regina inca un roi , dar cum spune  Mihalache nu sti cita albina ar vrea sa plece cu  ea .
   Eu asi lua celelalte botci ,a-si mai face unul si i-asi da de lucru  tineri matci faguri necrescuti poate nu mai pleaca .
  Numai bine .

johnysibiu

Cautand tanara regina,s-ar putea sa mai gasesti vreo doua si nu sti care este norocoasa zburatoare.

stefan1

  Daca iei cele 3 botci care mai sunt in roi, nu are cum sa mai roiasca. Chiar daca zici ca sunt mai multe regine libere (ceea ce nu prea-i obijnuit).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bismark

     Eu asa  procedez., caut matca batrina si o dau deoparte apoi iau cele 3 botci si cite o rama cu puiet capacit la care atasez cite o botca si mai fac 3 roiuri la care mai pun cite o rama noua si una cu miere si pastura daca ai daca nu un pic de sirop.Pe celelalte botci daca mai sint si sint mici le distrugi. Astfel ai scapat de roit si ai si trei roiuri pe care cu timpul le mai dai cite o rama cu puiet capacit sa le intaresti daca ai in exces la cei puternici.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

cornelioandanciu

Daca la zece zile dupa impartire ai gasit botci aproape de eclozare, inseamna ca astea erau din stupul vechi, care era intrat in frigurile roitului.Matca virgina nu avea cum sa se imperecheze, sa depuna oua si sa fie trase botci din ele in zece zile!Daca ai matca in acel stup, taie botcile si fa ce vrei cu ele, nuclee, etc, nu o sa mai roiasca.
Va salut.

evulet78

Eu am patit asa.
Vad ca a intrat o familie in frigurile roitului. Iau si il impart exact in doua (unul cu matca si puiet capacit si unul cu o botca - restul le rup)
Stau linistit si intr-o zi vad un roi pe o creanga (ma intreb care a roit ca nu mai avea nici unul asa ceva in plan). Il iau si il bag la beci (dar nu astept foarte mult sa se stranga tot). Restul albinelor se inghesuie la stupul despartit inainte (deci roise  :D). De ce? . Mai uit in stupul cu pricina. Avea si alte botci capacite din nou.
miere de albine - Un proiect personal ce poate se va dezvolta.
miere bucovina pe google+
miere bucovina pe facebook

marian sima

Salutari.Impartirea familiei in doua nu rezolva problema,de multe ori matca batrina trage alt rind de botci,merge bagate botcile in custi ,taiate aripile la matca batrina astfel incit primul roi sa cada in fata stupului ,acel roi pus pe foite de ceara nu va mai roi,cu botcile ramase se desfiinteaza familia si se formeaza roi prin stalonare lund cite o rama cu puiet si alta cu albina din familia roitoare si alte 3 -4rame de la alte familii.

johnysibiu

Multumesc pentru pareri si sfaturi!

Mai am o chestiune sa o ridic.

La ora aceasta, de sfarsit de iunie, ce se poate face cu un asa zis roi pe sase rame (care a rezultat din impartirea in trei a unui stup puternic intrat in friguri) si, care nici acum nu are regina dupa trei incercari sucesive imperechere ratate.

Ruptura s-a produs pe 20 mai (deci acum 30 de zile), virgina s-s pierdut de trei ori.

Daca dau botci neprotejate le roade, daca dau oua le creste.

Albinele fiind batrane nu vor primi o fecundata si sunt pe pragul de besmeticire.

Daca o sa-l unesc cu un roi mi-e frica sa nu-i omoare regina.

Ce solutie recomandati?

apivasmob

Scutural la min 200m si pe locul lui pui un stup mai puternic (sa nu iti omoare matca).
Asta este parerea mea.
Sanatate tuturor apicultorilor

bee_lover

Da-i 1-2 rame cu oua si stimuleaza cu un pic de sirop, cand au inceput sa traga botci incearca sa-i dai o botca coapta din care sa iasa matca in 1-2-3 zile.

tzepeshgr

Scuze ca intervin si eu, dar am o intrebare - un stupar mai in varsta mi-a spus ca matcile tinere, neimperecheate sunt micute si le gasesti foarte greu. Asa sa fie?
"Știu că sunt prost. Dar când mă uit în jur, prind curaj."  Ion Creanga

bee_lover

Asa e, mai ales cele de salvare.