Mortalitate

Creat de scfpfa, Aprilie 25, 2012, 08:41:39 PM

« precedentul - următorul »

scfpfa

Albina moare,in gramajoare pe fundul stupului,banuiesc ca devina ar fi insecticidele. :hi:
albine

dorindafi

muta stupina in alta parte ca ramai cu ,cutiile goale
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

scfpfa

Ma-m gandit si la asta dar nu am variante,si pe de alta parte ma gandesc ca stupii care sunt pe 10-12 rame nu au problemele ci doar cei  pe 5-6 rame,eu doar intrebam,care ar putea fi cauza,si doar am gandit ^:)^ca posibila cauza.
albine

dorindafi

eu zic ca cei care nu au probleme nu au nimerit pe culturile otravite sau find mai puternici nu se cunoashte pierderea de moment
daca nu vrei sa-i mutzi atunci pune  nailon  sub fiecare urdinish shi in 24 de ore vei vedea care familie are mortalitate mai multa
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Calin Catalin

Puietul cum este in stupii cu mortalitate?
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

scfpfa

Citat din: clncatalin din Aprilie 26, 2012, 10:55:36 PM
Puietul cum este in stupii cu mortalitate?
Puietul se dezvolta bine,doar ceva albina batrana este moarta.
albine

happy

Sa stii ca si eu am patit cu 2 stupi mai slabi.Era sa ii pierd din cauza furtisagului.Acum 3 sap[tamani cand am inceput sa le dau sirop nu am observat la timp si  o familie a fost decimata complet iar alta am dus stupul mai departe de cele puternice .Nici asa nu am rezolvat mare lucru asa ca azi am unificat ce ramasese din vechiul stup(cu matca de anul trecut) cu 2 rame pline de puiet si albina de la un stup puternic plus o rama cu miere si hranitor cu sirop plus un vas cu apa.Le-am inchis si le voi duce la distanta(7km) de la Amara la Slobozia.Sper sa nu omoare matca,le-am bagat frunze de melissa sa uniformizez mirosurile!Peste 2 zile vad rezultatul. :bzz:
Asa ca eu cred ca furtisagul poate una din cauzele care au dus la moartea albinelor tale scfpfa! :smile:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!