Cred ca am o familie de albine bezmetica!

Creat de Gib Cristian, Martie 23, 2012, 07:26:13 PM

« precedentul - următorul »

nicomico

Pentru ca sa raspuns la un subiect deschis  in primavara ,am sa va propun o discutie pe aceasta tema ,dar in conditii de iarna.
Sa zicem ca la un control auditiv auzim un zgomot ciudat ca si cum ar plange.La un control cu temperatura  care permite zbor de curatire constatam ca nu le lipseste hrana ci matca,ce facem in acel moment?

cristipep

E mai nasol atunci , dar daca ai avea matci de rezerva eu zic ca nu ar fi o problema sa le bagi , eu pana acum nu am patit asa .....este doar o parere.

dorindafi

 :roll: s-al unesc , sa nu-l unesc
1- daca-l unesc scade numarul stupilor de ve vatra dar cashtigam o familie puternica
2- daca-l pastrez asha cum lam gasit in primavara vom zice =   minus unu
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cristipep

eu zic sa-l unesti , si in rimavara nu mai zici minus unu si din acela salvat mai faci un roi doi in functe de cum sa dezvoltat.

plindemiere

Citat din: cristipep din Ianuarie 02, 2013, 09:13:23 PM
eu zic sa-l unesti , si in rimavara nu mai zici minus unu si din acela salvat mai faci un roi doi in functe de cum sa dezvoltat.
:bravo: 
singura varianta viabila, la aceasta data.

cristipep

Eu am incercat varianta cu scuturatu albinelor la 50-100m de stupina dar nu am fost multumit , acum fiecare lucreaza si face cum ii vine mai usor si simplu.

Aurel

Era vorba de aceeasi tema in conditii de iarna.
CitatPentru ca sa raspuns la un subiect deschis  in primavara ,am sa va propun o discutie pe aceasta tema ,dar in conditii de iarna.

Ignatov Andrei

Citat din: nicomico din Ianuarie 02, 2013, 08:43:26 PM
Pentru ca sa raspuns la un subiect deschis  in primavara ,am sa va propun o discutie pe aceasta tema ,dar in conditii de iarna.
Sa zicem ca la un control auditiv auzim un zgomot ciudat ca si cum ar plange.La un control cu temperatura  care permite zbor de curatire constatam ca nu le lipseste hrana ci matca,ce facem in acel moment?
Subiectul e "la general"! Concret: daca ai vazut ca nu are matca, inseamna ca ai putut umbla in stup, deci ghemul era desfacut!
Stii care sunt familiile ma slabute. Intri in ele, repede sa nu reintre in ghem, departezi penultima rama, pregatesti un sirop cadut de miere, aduci ramele din familia fara matca si le pui la respectivele familii. Stropesti cu putin sirop caldut, inchizi stupii si GATA!
Multa bafta!

Vuvu

O solutie 100%sigura la un stup bezmetic:distruge[razueste] ramele cu celule cu puiet,fara mila,alegi o rama cu puiet proaspat[2-4zile]si o bagi in mijlocul cuibului,poti  pulveriza cu putin sprey,sau tuica[vodca slaba],sau daca ai botca sau matca de rezerva  o introduci a doua zi,daca ai matca in stupul  bezmetic  faci un roi din 2 rame,una cu puiet proaspat
:hi:

dorindafi

interesanta treaba  :uimit: , nici prin minte nu mi-ar fi trecut
potzi sa ne spui si-n ce perioada se poate face asha ceva  :roll:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cristipep

Daca razui cum spui tu ramele cu puiet.........la ce te ajuta?

Citat din: Vuvu din Februarie 28, 2013, 05:33:52 PM
O solutie 100%sigura la un stup bezmetic:distruge[razueste] ramele cu celule cu puiet,fara mila,alegi o rama cu puiet proaspat[2-4zile]si o bagi in mijlocul cuibului,poti  pulveriza cu putin sprey,sau tuica[vodca slaba],sau daca ai botca sau matca de rezerva  o introduci a doua zi,daca ai matca in stupul  bezmetic  faci un roi din 2 rame,una cu puiet proaspat
:hi:

Obombo

Cu puietul necapacit e ok, ajuta la acceptarea matcii, da' n-am inteles de ce trebuie razutire ramele si nu scoase. N-am inteles nic treba de la urma: "daca ai matca in stupul  bezmetic  faci un roi din 2 rame,una cu puiet proaspat".

Vuvu

se poate aplica de la sfirsitul lui martie ,daca nu ai matca de rezerva,trintori vor fi  in aprilie[valabil pentru zonele unde  acum stupi au 2-3 rame cu puiet]
-  distrugind celule [repet-razuind ]se ocupa numai de recostructia  celulelor,si cresterea puietului din rama introdusa si botcile care le trage
-daca ai botca sau matca  se stimuleaza cu putin sirop :hi:



Vuvu

in multe cazuri devine bezmetic din cauza matci: -1 matca tinara neimperecheata
                                                                            -2matca tinara imperecheata  dar cu disfunctionalitati la inceputul depunerii de puiet[are puiet normal dar pe margini puiet capacit bezmetic],
Doar 2 cazuri[mai sunt],cind matcile in timp intra in normalitate,deci o poti recupera si urmari mai usor intr-un roi artif, pe 2 rame


                                                                             

Obombo

Nu confunda o familie bezmetica cu una care are matca trantorita, sunt doua situatii diferite si al doile caz e maiusor de rezolvat.
O familie bezmetica de mult timp nu trage botci sau nu le duce la bun sfarsit. Oricum, chiar in cazul in care ar construi botci, timpul necesar e lung si intre timp se depopuleaza.
O familie bezmetica sau se recupereaza in timp scurt sau se desfiinteaza.