inmultirea stupilor

Creat de daniel66, Martie 20, 2012, 10:47:12 AM

« precedentul - următorul »

daniel66

Daca am familii pe 5 rame pot sa-i divizezin doua ? Cand este perioada optima si ce conditii trebuie sa indeplineasca?
daniel

bee_lover

O sa-i poti diviza in 2 dar mai incolo, prin mai, daca ai salcam atunci de preferat dupa salcam, sa mai si gusti un pic de miere de la ele. Cand ai vreo 7-8 rame cu puiet atunci poti sa imparti in 2. Preferabil este sa imparti in 2 si sa ai si o matca sau macar o botca pe punctul de a ecluziona. Nu uita ca din roiul facut din familia de baza albinele batrane o sa se intoarca inapoi. Din aceasta cauza ai 2 optiuni: 1 sa muti roiul format la cel putin 3-4 km( sa nu se mai intoarca albinele batrane); 2 daca formezi si lasi pe aceasi vatra atunci sa scuturi cu 1-2 rame mai multe albine in roiul format sau ii bagi la racoare 2-3 zile.

bucursorinelionel

Daniel 66, daca ai avea bunavointa sa afisezi locatia sau macar judetul, cred ca poti beneficia de mai multe raspunsuri si mai la obiect...Pana una , alta poate dai mai multe informatii despre numarul detinut, de cand ai stupi, de care, si de intentiile de viitor...bee_lover ti-a explicat principiile...daca tie i-ti  va  pare cam putin, nu e vina lui...poate spui ceva si despre culesurile disponibile din zona...si succesiunea lor...Ca idee de baza, se preteaza mai bine pentru productia de puiet stupul orizontal, D 20.r. 1/1...cu hranire suplimentara stimulativa / turte proteice din miere+polen (10..15%)...0,5..1 KG .. la 2..3 saptamani...si nu uita ca la fiecare roi format sa le opresti/ dai 2 r cu miere, 2 pastura (macar 1)si cel putin 3 r cu puiet (din care minim 1 puiet capacit)...De fapt, cam ce ai tu acum pe 5 r , e orientativ sa ai peste 2..3 luni ca roi...
Cand ma analizez, ma ingrozesc..!!; cand ma compar, ma linistesc..!! (Descartes)