Cum reorganizam cuibul la iesirea din iarna?

Creat de NiKoN, Februarie 20, 2012, 08:48:37 AM

« precedentul - următorul »

tassevasi

Citat din: Nea Costica din Buzau din Februarie 28, 2012, 08:06:44 PM
Va salut pe toti!! :hi:,multumesc Jenica pt film, la mine se incarca foarte greu, postasem inaintea  lui Jonny, dar mi-a dat eroare si am revenit cu alta postare in care trebuie sa spun ca sunt de acord cu el [ cu Jonny], dar nu si cu abordarea nediplomatica a postarii si aici ma refer la ultima propozitie. Eu am vrut sa ma refer doar la faptul ca tanarul stupar[ mult respect pt el] nu a respectat o regula [a uitat si nimeni din ,,asistenta''nu i-a atras atentia, cu toate ca a inclus-o in operatia generala], si anume, nu a localizat matca pe fagure cum ii zice el pt a o putea proteja.
Sa fiti iubiti!!! Cu drag C.B   :hi:

Costi ,atunci cind ai multi stupi ,nu mai stai sa localizeze matca ,un  indiciu imediat il ai prin faptul ca ai oua  de o zi ,ai puet capacit .
  Daca  localiza matca ,rideau alti profesionisti  ,el a spus clar , restringere , control miere ,control matca ce a reiesit din prima rama cu puiet capacit (nu a zis localizare matca ),completarea cu miere suficienta prin restringerea cuibului ,diafragma (rama goala ) si descapacirea ramei cu miere pt stimularea matci .
  Smecheria  este sa inteleagem cum a facut in martie o operatiune f necesara pt pastrarea coldurii si umplerea unei rame cu puiet ,nu cite o palma pe mai multe rame .
  Numai bine .

Nea Costica din Buzau


[,control matca ce a reiesit din prima rama cu puiet capacit (nu a zis localizare matca )]
Salut Vasilica!!  :hi: Sa inteleg si eu,  el a vazut matca fizic, sau a dedus ca exista matca prin prezenta puietului capacit [ ma rog aua, larve]? Si mi-am pus aceste intrebari, vazand ca a scuturat albina de pe ramele eliminate din stup, care puteau gazdui matca, si astfel putea fii ranita [dar  experienta-si spune cuvantul]. Interesul meu pt aceasta operatiune este foarte mare pt ca e prima data cand o voi face [ cel care mi-a pus dalta prima data in mana mi-a zis ca el n-a facut-o niciodata {operatiunea}], si se apropie momentul. Si te-as intreba, cum apreciezi cate rame trebuie sa ramana in cuib, dupa operatiune, o parere?  ^:)^ =D> Cu respect C.B. :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

tassevasi

Citat din: Nea Costica din Buzau din Februarie 29, 2012, 02:22:47 PM

[,control matca ce a reiesit din prima rama cu puiet capacit (nu a zis localizare matca )]
Salut Vasilica!!  :hi: Sa inteleg si eu,  el a vazut matca fizic, sau a dedus ca exista matca prin prezenta puietului capacit [ ma rog aua, larve]? Si mi-am pus aceste intrebari, vazand ca a scuturat albina de pe ramele eliminate din stup, care puteau gazdui matca, si astfel putea fii ranita [dar  experienta-si spune cuvantul]. Interesul meu pt aceasta operatiune este foarte mare pt ca e prima data cand o voi face [ cel care mi-a pus dalta prima data in mana mi-a zis ca el n-a facut-o niciodata {operatiunea}], si se apropie momentul. Si te-as intreba, cum apreciezi cate rame trebuie sa ramana in cuib, dupa operatiune, o parere?  ^:)^ =D> Cu respect C.B. :hi:

Daca ai urmarit in continuare el are mai multe stupine si nu-i usor sa umbli la 250 de stupi .
  Are  atita experienta incit el cum a desfacut stupul stie ce treb sa faca.(cind desfaci un stup totdeauna sa sti pt ce-l desfaci ,si mereu ei cite ceva din el ,ceara propolis ,curatenie  si se urmareste mai multe lucruri deodara  etc)
  El a dedus ca are matca , vazind oua proaspete pe rama  cred 4 ,deci mai in centru , probabilitatea de a avea matca pe prima si a doua  rama  ce a scuturat-o e f mica , ea nu are ce cauta in aceasta perioada acolo mai ales ca nu mai era mincare , albinele statea acolo pt  curatenie si ca ramele erau mai negre , deci el le-a scuturat fara problema si a pus din partea cealalta ram cu miere pt completarea rezervei .
  Dupa ce a gasit oua cu puiet capacit l-a apropiat de cea cu miere (foarte inportant), a mai gasit puiet (oua) pe utmatoarea rama ,unde probabilitatea de a fi regina e f mare ,nu a deranjat-o (adica sa o suceasca ) ci a apropiat-o lucru  corect  si in continuare a completate cu miere alta rama .
  Eu am diafragme la toti ,el a pus o rama goala in loc  si a descapacit o rama dupa diafr.
   Eu inteleg interesul tau pt aceasta operatiune , care-i f f inportanta , din mai multe puncte de vedere, pt obtinerea unei temperaturi ridicate la cresterea puietului, ca acesta sa nu se inbolnaveasca in celula  ,pt ca matca sa nu oua cite o palma pe mai multe rame ,hrana aproape de puiet .
  Acum depinde cita albina ai in stup , dupa cum ai observat el avea stupul f f puternic  si se-a permis sa-l restringa la 7 rame , noi cu stupii mai slabuti ii restingem la 5 ,s-au chiar 4 rame .
   Dupa ce  va fi cald si vezi ca matca ponteaza bine  atunci incepi sa  spargi cuibul cu cite o rama ,si astfel sa ajungi la rapita cu 6-7 rame s-au 8 de puet .
  Mai departe  e alt subiect .
  Numai bine Costi  :hi: :hi: 

Adrian Roman

Strangerea cuibului este corecta si cu maxima eficienta in dezvoltarea ulterioara ! :nod: :bravo:

Nea Costica din Buzau

Va salut pe toti!!! :hi:
Asa da mai vasilica  :bravo:, d-aia pledam eu pt forumisti [stupari] vs carti, primesti informatia [in cazul nostru si explicatia], la ,, botul calului''. Va multumesc la toti ca ma-ti luminat, sa fiti sanatosi!!!  =D> cu stima C.B.  :hi: PS nu am vizionat filmuletul 2 [la servici avem restrictie, si acasa se incarca f greu ], dar abia astept sa-l vizionez , multumesc inca odata lui Jenica pt oportunitate!! :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

tassevasi

Citat din: Nea Costica din Buzau din Februarie 29, 2012, 07:33:37 PM
Va salut pe toti!!! :hi:
Asa da mai vasilica  :bravo:, d-aia pledam eu pt forumisti [stupari] vs carti, primesti informatia [in cazul nostru si explicatia], la ,, botul calului''. Va multumesc la toti ca ma-ti luminat, sa fiti sanatosi!!!  =D> cu stima C.B.  :hi: PS nu am vizionat filmuletul 2 [la servici avem restrictie, si acasa se incarca f greu ], dar abia astept sa-l vizionez , multumesc inca odata lui Jenica pt oportunitate!! :hi:

  Mi-am  dat seama din postarea ta ca nu  t-e suficient filmul ,asa ca am trecut  la explicatii,in masura in care m-am priceput si asa cum  fac eu .
  E mult mai usor la botul calului , dar sa sti  ca de multe ori pui intrebari  s-au un fel de intrebari  pe care trebue sa le subintelegem .
   Eu nu a-si proceda asa ,ci  direct  si la obiect , nu pe ocolite  ca dupa 2-3 zile sa  spui  ca acum am inteles ce ai vrut sa spui.  (nu o lua ca pe o critica ).
  Ce stim  cu placere  va fi dezvaluit ,nu treb sa avem rusine .
  Eu stiu ca la oamenii inteligenti treb sa citesti  printre rinduri  :D
  Sa traesti Costi :hi: :hi:

catalin_valenii

Pentru stupul Dadand are cineva vreun film cu organizarea?
Albine sanatoase si harnice sa avem!

bucursorinelionel

 La dadant e cel mai simplu: rama cu miere, rama cu pastura, ramele cu puiet, rama pastura, rama miere...si , daca se poate, deasupra ramelor cu puiet, o turtita de miere+polen (sau ce fel de turta proteica vrei dar cu 10..15 %,masa proteica din care minim jumatate polen sau pastura), timp de lucru = minim posibil...toata actiunea sa nu dureze mai mult de 10 min...nu e indicat sa stai sa te chiorasti sa vezi matca, e suficient sa vezi oua sau puiet...fiecare secunda conteaza..pierderea de caldura in cuib e de evitat..atfel risti sa descoperi peste cateva zile ca lucratoarele scot larvele moarte din stup (puiet racit).Functie de nr. de rame cu puiet si dispunerea pe rame, greutatea turtei variaza de la 500gr..la 1,5 kg.. Eu prefer sa restrang cuibul pe partea cea mai insorita, de obicei pe partea dreapta cum lucrez, din spatele stupului...in conditiile in care, indiferent de zona, urdinisurile sunt orientate spre sud-est...verificare peste 2..3 saptamani..de obicei 3.sapt=..21 de zile (perioada de incubatie/dezvoltare larva de lucratoare).
Cand ma analizez, ma ingrozesc..!!; cand ma compar, ma linistesc..!! (Descartes)

catalin_valenii

Dar turta ce o pui deasupra d c ii mai pui si proteina in ea daca are familia pastura? E mai bine asa? ARe vreun efect  mai bun decat daca ii pui deasupra o turta cu miere cristalizata sa zic?
Albine sanatoase si harnice sa avem!

bucovineanu

Daca are pastura pe rame nu mai e nevoie de turta proteica. Explozia de puiet apare odata cu polenul proaspat din natura.

bucursorinelionel

 Turta este o optiune personala si ca marime, greutate, si ca elemente componente..dar mai ales functie de marimea cuibului De exemplu , eu am facut deja restrangerea ...la stupii cu puiet compact pe 2,3,4 rame..turta e pe lungimea ramelor..la cei la care cuibul  e spre urdinis..1/2...2/3 din rame dadant ...turta e deasupra cuibului..lungimea turtei aproape perpendiculara pe lungimea ramelor...chiar daca avem pastura pe laterale...are si turta utilitatea ei...fiecare face cum crede..si ce scop urmareste...de obicei, dupa ce infloreste bine salcia nu prea mai utilizez turta decat la familiile care intra in programul de inmultire...dar , daca anul acesta , rapita=0, voi fi nevoit sa utilizez ceva turta si la familiie de productie pentru salcam, astfel incat , cu 10-14 zile inainte de inflorire sa am minim 6 rame compacte cu puiet capacit...
Cand ma analizez, ma ingrozesc..!!; cand ma compar, ma linistesc..!! (Descartes)

filip

bucursorinelionel,
6 rame cu puiet inainte de salcam e putin
Albina culegatoare trebuie sa fie in stadiu de ou cu 40 de zile inainte de salcam.
La salcam trebuie sa ai 8 rame de puiet si ful de albina.Asa reusesti sa ai productii bune.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucursorinelionel

 De principiu aveti dreptate domnul Filip, cam asta e media la DB LA 12 R CUIB....dar..pentru roiurile care le-am lasat la campie (GR), in conditiile secetei din vara, si rapita=0, ce am afirmat eu la minim 6 rame se apropie de adevar...Stupii buni sunt la deal munte (AG), acestia au deja cam 2 rame puiet, media la 8 rame stranse...La cei cu 3 matci avem chiar  mai mult puiet..familiile din centru au media de 3 rame compact...Si iar e mare adevar cand spun ca , acestia din urma (deal-munte) au avut conditii de iernare mult mai bune decat la campie, datorita fenomenului de inversiune termica, fenomen des intalnit in Campia Romana...fata de zona muscelurilor...
Cand ma analizez, ma ingrozesc..!!; cand ma compar, ma linistesc..!! (Descartes)

bucursorinelionel

Pentru cei care utilizeaza si alte tipuri de rama  si lucreaza si cu alte feluri de stupi (Layens, Voirnot, Waree, modelele germane etc )...Cum se face restrangerea primavara , si ce alte lucrari specifice mai fac...???
Cand ma analizez, ma ingrozesc..!!; cand ma compar, ma linistesc..!! (Descartes)

POSTASUL

astazi am facut o prima verificare amanuntita  rama cu rama  , la fiecare stup , unde a fost cazul am mai scos cate o rama doua sau leam schimbat punandule cate una cu miere si pastura de la rezerva . La fiecare familie am gasit puiet capacit cat si in diferite stagii pe cate 2-3 rame , semn ca reginele au trecut cu bine gerul napraznic care a fost la noi . Dar totusi am o dilema la una din familii am gasit si o botca cu larva destul de mare   :uimit: am rupto , mentionez ca acesta fam. avea puiet pe trei rame ; capacit , larve cat si oua ,  dupa mine de o zi doua ,  .Va intreb care ar fii explicatia cea mai plauzibila ?? acum la timpul asta ??  :thanks:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.