Jurnalul lui dinstup.ro (Astept sfaturi si pareri)

Creat de Gib Cristian, Ianuarie 23, 2012, 12:46:37 PM

« precedentul - următorul »

Gib Cristian

    M-am gandit sa fac un jurnal doar al meu pentru a va arata ce fac eu in stupina si cum fac si sa va cer diferite sfaturi, imi este permis asa ceva?:P
       Aici o sa pun poze, video, o sa va intreb ce nu stiu etc.
    (SUNT LA INCEPUT DE DRUM, DAR CU O VOINTA IESITA DIN COMUN)  :bzz: :bzz: %%- :hi:

      Eu nu am organizat stupii pentru intrarea in iarna( nu am stiut ca trebuie sa fac si acest lucru) am vazut ca au miere sunt puternici iam lasat asa.. Nu am extras tot anul 2011 nici o rama cu miere din cuib am lasato toata lor si poate acesta este norocul meu.. Am in plan sa ii inmultesc anul acesta 2012 nu sa scot productie si o sa incerc sa construiesc 30 lazi (am cumparat scandura in vara si am puso la uscat ca in martie sa incep sa confectionez lazi) si sa mai cumpar roiuri pe langa ce am eu, sa ajung la 35-45 famili in toamna.
    Astazi 23.01.2012 am facut urmatoarele :

    • Am pus apifonda la toti stupi la o temperatura de aprox 8-10 grade C
    • Am doar 2 stupi cu fund antivarroa cu plasa pe toata circumferinta stupului si tavita(anul acesta o sa ii modific pe toti si o sa ii confectionez de la inceput cu fund antivarroa. Bun deci azi la cei 2 stupi cu fund antivarroa am pus folie de solar peste toate ramele si inafara capacului cu circa 5-10 cm sa se inchida ermetic si am scos tavita total de la fundul antivarroa asa am inteles ca este bine
  • M-am uitat rapid la 2-3 stupi la ramele de la margina cuibului si sunt aproape pline cu miere capacita, acele rame sa le introduc in primavara mai in interior (descapacite) ? si sa nu le mai pun sirop si apifonda?
[/li][/list]

Ce as mai putea face luna aceasta? Si ce sfaturi imi dati?

 
http://dinstup.ro/miere-de-albine - Site prezentare produse apicole

bee_lover


Gib Cristian

Bag bag dar spune-mi daca am facut bine ce am facut.. De acum incolo nu mai pun tavita la fundul antivarroa?
  Vreau sa mut stupina de acasa la deal circa 2 km de casa, am teren la poalele si acolo sunt sute de hectare de vita de via, salcam si la 500 m campul cu rapita :D suna bine nu? Cand sa mut stupina si cum.. ca am inteles ca poate sa apara furtisagul dupa ce o mut in alta parte..
http://dinstup.ro/miere-de-albine - Site prezentare produse apicole

bee_lover

Daca ai pus folie pe toata suprafata atunci e ok ca ai scos tablita, altfel se producea condens. Cu ramele de miere de la margine, ori le poti pune deasupra celorlalte rame, metoda orban-stefan sau in primavara cand vremea iti permite sa le pui langa cuib, daca doresti sa stimulezi poti sa descapacesti circa 10 dm. Mutarea o poti face cand afara sunt 12 grade. Daca stai langa albine, cand vezi ca este o zi de zbor pe anul asta inainte sa iasa la zbor le poti muta sa-si faca zborul de recunoastere acolo, deoarece 2 km sunt cam putini si s-ar putea sa ti se intoarca albinele. In legatura cu furtisagul daca urdinisul e deschis in functie de puterea familiei de albine nu o sa ai nici o problema.
Ps: multa vita de vie nu e prea buna, deoarece mierea nu e recomandata pentru iernare.
:hi:

Gib Cristian

Pai primavara salcam, mai catre vara flori de vita de vie si pentu iernare vine floarea soarelui si florile ce sunt mai catre toamna, mierea de la vita de vie vine recoltata nu?
http://dinstup.ro/miere-de-albine - Site prezentare produse apicole

cristian87

Nu prea da vitade vie  nectar, polen da dar nu semnificativ
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

cristi ciuc

Citat din: bee_lover din Ianuarie 23, 2012, 03:43:46 PM
Daca ai pus folie pe toata suprafata atunci e ok ca ai scos tablita, altfel se producea condens. Cu ramele de miere de la margine, ori le poti pune deasupra celorlalte rame, metoda orban-stefan sau in primavara cand vremea iti permite sa le pui langa cuib, daca doresti sa stimulezi poti sa descapacesti circa 10 dm. Mutarea o poti face cand afara sunt 12 grade. Daca stai langa albine, cand vezi ca este o zi de zbor pe anul asta inainte sa iasa la zbor le poti muta sa-si faca zborul de recunoastere acolo, deoarece 2 km sunt cam putini si s-ar putea sa ti se intoarca albinele. In legatura cu furtisagul daca urdinisul e deschis in functie de puterea familiei de albine nu o sa ai nici o problema.
Ps: multa vita de vie nu e prea buna, deoarece mierea nu e recomandata pentru iernare.
:hi:
Dacă ramele de completare se pun direct peste cele de cuib pe orizontală şi nu sunt căpăcite în totalitate, nu există riscul să curgă mierea peste albine?
Am şi eu destule rame păstrate cu miere şi ezit să le plasez pur şi simplu peste cele de cuib.
Cum procedaţi?

Gib Cristian

Eu o sa fac altfel, cand se face mai cald iau ramele cu miere le descapacesc asa usor cat sa rup otara capacceala si o pun asa mai in cuib si ele automat merg sa curete si o aduna toata si curata fagurele pentru a depune iar miere sau puiet.. Nu?
http://dinstup.ro/miere-de-albine - Site prezentare produse apicole

mape 48-petru manea

La controlul de fond la peste 17 gr. terbuie sa scoti ramele in plus---sa ramana numai ramelecu puiet si cate o rama acoperitoare de o parte si alta
pastrezi numai o rama dupa diafragma la care descapacesti 1-2 dm patrati la 2-3 zile ,restul ramelor le duci intr-un loc in depozit (un dulap vechi )
mutarea stupilor sa mai discutat aici pe forum---cand sunt 8-12 gr dupa o perioada fara zbor  le muti fara socuri --- asta se poate intampla in a doua jumatate a luniifebruarie

bee_lover

Pentru Cisti: peste iarna nu prea e recomandat sa avem rame cu miere necapacita, atrage umezeala si se acreste, aceste rame se dau toamna dupa diafragma sa care mierea in cuib sau le dam la centrifuga. Peste rame se pun doar  ramele cu miere capacita.
Pentru Dinstup: eu ma refeream la mierea ce o sa o adune din struguri toamna.

Gib Cristian

Pai oricum si daca ii tin acasa aduna din struguri .. Nu stiu ce sa zic
http://dinstup.ro/miere-de-albine - Site prezentare produse apicole

cristi ciuc

Citat din: bee_lover din Ianuarie 24, 2012, 09:44:53 AM
Pentru Cisti: peste iarna nu prea e recomandat sa avem rame cu miere necapacita, atrage umezeala si se acreste, aceste rame se dau toamna dupa diafragma sa care mierea in cuib sau le dam la centrifuga. Peste rame se pun doar  ramele cu miere capacita.
Pentru Dinstup: eu ma refeream la mierea ce o sa o adune din struguri toamna.
Dacă ar fi să apreciez procentual, ramele sunt căpăcite peste 80/100, dar sunt şi alveole necăpăcite ori cu mixturi proteice. Unele conţin numai miere şi sun căpăcite 100/100. Testul de mană nu l-am făcut.
Ultima interpelare virtuală avută cu nea GICĂ a avut ca urmare sfatul Lui de a păstra ramele într-un anume fel.
Şi a avut dreptate.

Gib Cristian

Pot pastra ramele care nu le introduc in cuib iarna tot in stup dar dupa diafragma si folie ca albina sa nu poata intra la ele? Sau mucegaiesc?
http://dinstup.ro/miere-de-albine - Site prezentare produse apicole

mape 48-petru manea

Citat din: mape 48 din Ianuarie 23, 2012, 05:16:48 PM
La controlul de fond la peste 17 gr. terbuie sa scoti ramele in plus---sa ramana numai ramelecu puiet si cate o rama acoperitoare de o parte si alta
pastrezi numai o rama dupa diafragma la care descapacesti 1-2 dm patrati la 2-3 zile ,restul ramelor le duci intr-un loc in depozit (un dulap vechi )
mutarea stupilor sa mai discutat aici pe forum---cand sunt 8-12 gr dupa o perioada fara zbor  le muti fara socuri --- asta se poate intampla in a doua jumatate a luniifebruarie

Gib Cristian

Dar de ce sa las o singura rama dupa diafragma si tot sa o descapacesc? daca o las in cuib sa manance ele mierea de pe ea cand au nevoie nui bine?
http://dinstup.ro/miere-de-albine - Site prezentare produse apicole