Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

ves.lucian

Silvia in toată splendoarea ei !!!
               :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

stefan1

  Lucian, ai fost operativ, poate prea operativ!
Eu credeam ca acel cuib de pamant are celulele fara peretele inferior (la mine asa a fost), adica in momentul cand l-am dislocat de pe suport se vedeau larvele (cu exceptia celor de la 'etaj'. Aici cuibul era compact. Puteai sa-l pui intr-o cutie si sa urmaresti ce iese din el sau sa il fi stricat doar partial, ca a avut cel putin 6-7 celule. Cuibul a fost recent, larvele nu au mancat toate proviziile si inca nu si-au facut invelixul ala pentru inpupare. Interesant ce hrana a pus pentru larve! Paianjeni albi (este un soi de paianjeni care isi poate schimba culoarea in functoe de culoarea florilor pe care sta la panda (nu face plasa). Acei paianjeni nu erau morti, doar paralizati si aratau proaspeti desi au fost depusi acolo probabil de 2-3 sapatamani. Daca mai gasesti un cuib de acela mi-l trimiti mie!

  Viespea gasita acolo nu e 'mama', cred ca e una din cuibul celalalt pe care l-ai fotografiat.

Despre ea o sa vorbesc la topicul de viespi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Cristel

Citat din: ves.lucian din Iulie 20, 2016, 04:15:55 AM
Silvia in toată splendoarea ei !!!
               :razz: :razz: :razz:

Arata superb ! :) numai buna de mancat!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

ves.lucian

A dat Dumnezeu Sfantul si ceva miere de floarea soarelui !!!
                                           :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Kiwi Bee


dan sebastian

Nu fi zgarcit !
Trimite mai multe. Ce nu se umple acum ramane rezerva pt la anul !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ves.lucian

Familia din poza este de fapt un roi prins de pe creanga intre rapita si salcam !!!
Era pe 2 corpuri MER pana ieri !!!
Fagurasii plini cu miere din imagine erau intre corpul de sus si podisor !!!
Pe loc m-am hotarat sa-i dau al treilea corp !!!
Mai trebuie sa-i schimb matca !!!
Miercuri incep storsul !!!
Dupa ... fac ultima sarja de matci !!!
Tratamentele , stimularea , completarile ...
Apoi ... il asteptam pe Mos Craciun !!!
                             :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Doua celule de puiet căpăcit pe lângă atata miere !!!
                                :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Ultima recolta pe anul asta !!! La cat de rau a mers anul asta ... ma declar multzumit !!!
                                                                :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

 Ce ziceti de filmuletzul meu ???
                :razz: :razz: :razz:

    http://www.youtube.com/watch?v=j4i68MlWOk4
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

stefan1

  Foarte curios! Cam ce dimensiuni are acea omida?
  Este o larva a unei molii din familia Psychidae (molie cu sac). In germana le spune Sackträger (care poarta sac). E o familie de molii care cuprinde 11 subfamilii, 241 de genuri si cca 1350 de specii, pe toate continentele. Dimensiunile larvelor variaza intre 1 cm si 15 cm (nu in Europa). Acel invelis si-l construieste larva ca un cocon in interior cu un fel de matase, apoi incorporand diferite materiale, de la frunze, bucatele de tulpini, licheni, nisip sau pietricele. Materialele sunt asemanatoare cu mediul in care traiesc si au rol de protectie mecanica dar si de mascare a larvei, care de multe ori se confunda cu mediul. Unori acest invelis are o rezistenta mecanica apreciabila, fiind greu de desfacut. Un asemenea invelis ca cel filmat de Lucian nu am vazut! Par a fi flori uscate.
  Adultii au un puternic dimorfism sexual. Femelele sunt de multe ori fara aripi sau cu rudimente de aripi. Masculii in schimb arata a molii, au aripi, picioare si de multe ori au perisori fini pe tot corpul, uneori si pe aripi. Trompa insa este putin dezvoltata si adultii traiesc foarte putin, fara a se hrani, doar cauta o femela cu care se imperecheaza. Femela depune apoi ouale din care ies alte larve. Interesant ca uneori ouale sunt mancate de pasari, dar au un invelis rezistent fiind eliminate viabile si asta poate fi un mod de raspandire. La unele specii femela nici nu mai depune ouale, moare iar ouale eclozeaza pe urma si se hranesc in prima faza cu corpul mamei.
 
  Dau mai jos un videoclip cu o alta specie asemanatoare:
   http://www.youtube.com/watch?v=05A2quj9nO4
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  In clipul propus se vorbeste la min.3 despre mijloace bio de control a moliei cu sac. Se propune Bacillus Thuringiensis (BT), o metoda utila parca si la protejarea fagurilor contra moliei cerii. Daca se aplica pe vegetatie, inseamna ca nu poate fi prea scumpa. Nu stiu daca se gaseste la noi.

  Lucian, daca ai si o poza-doua cu acea molie, pune-le!. In ce pom ai gasit acea omida sau in ce copac?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

ves.lucian

Pur si simplu se plimba pe trotuarul din fata casei !!!
Am apucat sa o filmez si apoi am mutat-o in sant , sa nu treaca cineva si sa o striveasca din gresala !!!
                                          :razz: :razz: :razz: :hi: :hi: :hi: :nod: :nod: :nod:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!