romanul si ortodoxia ,fac casa buna

Creat de amazon66, August 24, 2012, 12:12:30 PM

« precedentul - următorul »

cristian87

oare preotii de care va plangeti nu sunt tot romani
nu tot din popor s-au ridicat?
de ce aveti de la ei pretentii cand stiti prea bine ca marea majoritate a romanilor sunt intr-un fel sau altul corupti si ca aproape oricare dintre voi ar profita de pozitie si de statutul social la fel ca cei pe care-i blamati
Preotii sunt ca familiile din care au iesit .Daca erau corect educati in spirit crestin erau preoti buni. Dar de cele mai multe ori mamele isi imping copiii spre scolile de teologia ca sa aiba o viata mai usoara si un statut social mai bun
Erau undeva langa Calafat si se plangeau oamenii cu care am descarcat ce ii taxeaza la ei popii(tocmai avusese unul o inmormantare in familie)Cand i-am intrebat ce ar face ei daca ar fi in locul preotului au spus ca la fel ar proceda
Morala-daca vreti preoti buni  creste-tii!
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

exarhu

Pai daca sa presupunem ca ii impuscam pe toti preotii atunci ce facem cu biserica?
In alta ordine de idei am presupus ca dvs dati si vreo rezolvare la problemele care s-au ridicat aici, mai ales ca in primul rand este vorba de bani. Nu am vazut pana acum, dar sa-ti dai cu parerea mai ales ca nu cunosti sistemul iar este deosebit de pagubos.
Dupa parerea mea si nu este numai a mea, rezolvarea este ca preotii, muftii etc, sa fie platiti de catre primarie enoriasii, sa nu mai plateasca nimic pe serviciile facute de catre ei, si atunci se vor cerne cei mai buni pt ca cei care sunt grasi etc nu vor putea sa stea cu 1000 sai 1500 de lei pe luna. Nu credeti ca am dreptate? Fratilor nu preotii sunt de vina in toata treaba asta, Sistemul trebuie schimbat din temelie, vorbesc ca unul care mai stiu cate ceva despre acest lucru.
Astept sugestiile dvs!
Iar cat priveste remarca in care s-a zis ca nu trebuie sa mai criticam este total falsa si anume ca preotia este ceva de vocatie, pe cand hotia etc nu , iar daca vrei sa te faci preot este o decizie care iti apartine tie, si nu te obliga nimeni, asa cum poti foarte usor sa nu mai profesezi ca preot si nu te condamna nimeni daca ai plecat in alt domeniu. Cunosc multi preoti apicultori unii dintre ei foarte buni, foarte multi preoti tineri s-au apucat de apicultura si din cauza lipsurilor si nu cred ca daca aveau maserati umblau pe toate coclaurile pentru a duce un ban in plus acasa la copii caci cu 3-4 copii si cu sotia casnica, preot unde s-o rupt dracu gatul intr-un sat uitat de lume.!!!!
Este usor sa vezi numai partea cealalta a monedei dar sa stiti dragi prieteni ca foarte multi preoti din Romania nici nu pot sa-si asigure amaratul acela de salariu de aceea zic ca sistemul trebuie regandit si ca daca preotul de la Vascautii din deal va fi platit de primarie decent, si sa nu mai umble cu bani atunci se va vedea care preot are vocatie si care nu, si nici nu vor mai fi discutii pe tema ca nu ingroapa mortul ca daca nu-i dai atat, conform incadrarii sale este obligat sa oficieze slujba pt ca de asta este platit. Dar dace altii se ocupa cu totul alte treburi si domnii primari vor voturi de la toti tiganii si se dau tot feluri de ajutoare ce loc mai are si bietul popa, el ii cu niste babe, vai de capul lor! Si cand vin niste domni de la oras la Vascautii din deal ca o murit bunica-su ii enerveaza behaitul popii ca doar ei sunt baieti de oras nu! Dar nu si-au pus intrebarea cum traieste acel popa acolo cand nici nu poate sa-si ia nici macar salariu. Si nici la oras nu-i ferice interesati-va la Constanta ca-s 4-5 popi la o biserica si multi vor sa iasa din sistem ca nu mai au cu ce trai, altii au facut-o deja. Deci prietenilor nu aruncati cu noroi, buba nu-i aici este in alta parte, nu pot sa spun acum, mai ales ca am zis mai devreme ca sistemul este de vina si cu aceasta cred ca m-am facut oarecum inteles!
Sanatate si La multi ani!!!!!!!! :hi:
:bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:     
da

pharaonu75

Citat din: alvo din Decembrie 31, 2012, 06:05:27 PM
...
1. care sunt preotii dvstra?
ca din ceea ce postati nu prea rezulta ca ati avea preoti la fel ca noi.
2. cati preoti ortodoxi ati cunoscut direct,ale caror fapte le-ati cunoscut direct si nu prin intermediari?

1. ma refeream la preotii romani!
2. Destui!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

exarhu

P.S.
Pestele de la cap se strica si de la coada se curata!!!!!!
:hi:
LA MULTI ANI dragi prieteni si hai sa ne vedem de albinutele noastre ca vorba ceea , cainele moare de drum lung si prostu de grija altuia!!!!!!
Sanatate si numai bine sa va dea Dumnezeu!
:bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
da

alvo

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 31, 2012, 06:22:16 PM
Citat din: alvo din Decembrie 31, 2012, 06:05:27 PM
...
1.
2.

1. ma refeream la preotii romani!
2. Destui!
1-vaga referire! de la noi din tara?
2-cam cati,asa,ca sa vedem cam ce grad de reprezentativitate ar avea cunosintele dvstra in ale preotimi

pharaonu75

Citat din: alvo din Decembrie 31, 2012, 07:03:46 PM
1-vaga referire! de la noi din tara?
2-cam cati,asa,ca sa vedem cam ce grad de reprezentativitate ar avea cunosintele dvstra in ale preotimi

1. Nu, din Burkina Faso! :D :D
2. Sa inteleg faptul ca daca nu am cunoscut toti preotii si nu am discutat cu toti, nu am voie sa imi spun parerea? :uimit:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cornelioandanciu

Ce parere aveti despre impartirea Mitropoliei Ardealului in doua? O fi bine?N-o fi bine? Daca nu va aduceti aminte asta s-a intamplat atunci cand Anania a pierdut locul de mitropolit.Nu a avut decat 66 de voturi!
Va salut.

exarhu

Cat priveste despre impartirea mitropoliei asta este problema de politica si de interese care pe noi ne depasesc iar la aceasta problema pot veni cu intrebarea : nu intreba ce a facut tara pentru tine ci ce ai facut pentru tara. Ce atitudine ati luat dvs la aceasta problema? A vorbi este usor dar Dumnezeu ne judeca in primul rand dupa faptele noastre. Credeti dvs ca politicul nu s-a amestecat si in astfel de probleme. O spun ca profesor de istorie si am sa va dau o tema de reflectie: Alexandru Ioan Cuza a facut secularizarea si au fost actiuni ale calugarilor greci care au vrut sa-l asasineze dar romanii ii ridica acum statui. Amestecati actiunile politice cu adevarata viata crestina pe care fiecare dintre noi ar trebui s-o avem. " Cautati imparatia lui Dumnezei si toate celelalte se vor adauga voua".
Sanate si La multi si fericiti ani!
da

exarhu

Iar domnu Faraonu eu cred cu tarie ca daca aceasta biserica asa cum este ea nu era, nici noi romanii nu mai eran pe aici, cati migatori si altii au trecut pe aici, o spun in foarte cunostinta de cauza iar daca vreti dvs o discutie in particular o putem avea oricand cu mare placere. La multi ani, Ma duc in oras la artificii si mai vorbim.
da

marius_vfp

salut, ca sa nu coboram asa de mult biserica si pe cei ce o conduc asi spune ca daca romania ar fi condusa de biserica sau , monarhie , am duce-o mult mai bine decat cu adunatura de parlamentari , deci e mai buna biserica decat parlamentul ,

spor la treburi la multi ani ,


mia placut faza cu burkiina faso  =)) =))
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

alvo

#85
citat din pharaon:

1. Nu, din Burkina Faso! 
2. Sa inteleg faptul ca daca nu am cunoscut toti preotii si nu am discutat cu toti, nu am voie sa imi spun parerea?

comentariu:

1-raspuns corect
2-generalizarea particularului si particularizarea generalului fara discernamant,este una din definitiile prostiei!

pharaonu75

"FARA DISCERNAMANT"!
Dar mie psihiatrul mi-a spus ca as avea putin, pe ici pe colo! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cornelioandanciu

Citat din: exarhu din Decembrie 31, 2012, 10:18:48 PM
Cat priveste despre impartirea mitropoliei asta este problema de politica si de interese care pe noi ne depasesc iar la aceasta problema pot veni cu intrebarea : nu intreba ce a facut tara pentru tine ci ce ai facut pentru tara. Ce atitudine ati luat dvs la aceasta problema? A vorbi este usor dar Dumnezeu ne judeca in primul rand dupa faptele noastre. Credeti dvs ca politicul nu s-a amestecat si in astfel de probleme. O spun ca profesor de istorie si am sa va dau o tema de reflectie: Alexandru Ioan Cuza a facut secularizarea si au fost actiuni ale calugarilor greci care au vrut sa-l asasineze dar romanii ii ridica acum statui. Amestecati actiunile politice cu adevarata viata crestina pe care fiecare dintre noi ar trebui s-o avem. " Cautati imparatia lui Dumnezei si toate celelalte se vor adauga voua".
Sanate si La multi si fericiti ani!
Asta nu e politica! Biserica suntem noi! Atunci ,in Biserica am semnat o petitie impotriva acestei infamii.Preotul care a fost cu initiativa a fost dat afara din Biserica! Calin Duse se numeste si este din Stei, Bihor.Asta va ramane in istorie, cum acest om curajos a luat atitudine impotriva faradelegii!
Va salut.

ionut.api

se marturiseste un mare adevar, acela ca intradevar romanul si ortodoxia fac casa buna . Cultura romana s-a plamadit in ograda bisericii. Apicultura pe care o slujiti si dumneavoastra Domnule amazon 66 tot biserica strabuna a dezvoltat-o... si apropo stiati ca un preot din Malaiesti, Harlau organizeaza o tabara de apicultura in parohia sa, avand ca protector pe Sf. Ambrozie, popularizand in randul copiilor si tinerilor aceasta nobila meserie? Si sunt si alti preoti care trudesc in ogorul Domnului si al neamului dar ce este bun nu este popularizat pt. ca asta se vrea. Dupa revolutie s-a reusit un lucru dureros in neamul nostru si anume idiotizare sa in masa. Si va mai pot da un ex. de preot truditor, parintele Tanase de la Valea Plopului care ingijeste de aproximativ 200 de copiii orfani. Poate fi considerat un cersator un astfel de om? Ca sa nu fie nevoie sa cerseasca pe ici pe colo pentru niste copiii care nu au nici o vina ca au venit pe acesta lume sa va duceti si dumneavoastra cu un butoi cu miere daca iubiti milostenia.  Este pacat ca vorbiti pe forum cu atata usurinta despre Biserica Ortodoxa Romana necunoscandu-i prea bine istoria si rolul pe care l-a avut si il are in societatea romaneasca. Biserica nu inseamna popa x sau y, bierica este comunitatea credinciosilor. Acuzati ca preotii nu platesc impozit, ar trebui sa va interesati mai bine , este cel mai bun platitor de taxe, platind si ce nu trebuie(ex. de ce un preot trebuie sa plateasca la impozit 1% din salariu pentru somaj? bis. nu are someri parca?). Iar daca aveti o constinta civica atat de pura de ce nu platiti si dumneavoastra impozit pe veniturile din apicultura?faceti evaziune fiscala.Dar de rolul saracului este sa numere banii bogatului. Si sa fim seriosi la ce protectie sociala existala noi sa tot platesti impozit dar..... Deasemenea faceti o comparatie nefericita intre comunism si biserica ...... fara comentarii. Despre blasfemia la adresa Sfintelor moaste mai ales aluzia la Cuv. Paraschiva o sa va rog pentru cunostinta dumneavoastra sa-i cititi viata si modul cum au fost aduse sfintele ei moaste la noi si veti intelege de ce conducatori  a avut  parte neamul acesta. Ceam fost si ceam ajuns. Imi pare rau ca nu a-ti inteles nici rolul pe care l-a avut legea secularizarii averilor manastiresti date de Cuza in 1863. Doream sa inchei cu formula pe le-a adresat-o Petre Pandrea celor care il criticau pe marele nostru Brancusi(culmea tot romani erau cei care il criticau la Paris), dar o lege a bunului simt nu ma lasa sa fiu atat de dur.
La multi ani tuturor apicultorilor  si multa miere in butoaie!

exarhu

Felicitari Dl Ionut!
La multi ani!
Trebuie sa le mai dam si peste nas celor care in necunostinta de cauza isi dau cu parerea. Eu nu spun ca n-au dreptate in particular dar sa generalizezi este cale lunga. :bzz: :hi:
Citat din: ionut.api din Ianuarie 01, 2013, 07:37:04 PM
se marturiseste un mare adevar, acela ca intradevar romanul si ortodoxia fac casa buna . Cultura romana s-a plamadit in ograda bisericii. Apicultura pe care o slujiti si dumneavoastra Domnule amazon 66 tot biserica strabuna a dezvoltat-o... si apropo stiati ca un preot din Malaiesti, Harlau organizeaza o tabara de apicultura in parohia sa, avand ca protector pe Sf. Ambrozie, popularizand in randul copiilor si tinerilor aceasta nobila meserie? Si sunt si alti preoti care trudesc in ogorul Domnului si al neamului dar ce este bun nu este popularizat pt. ca asta se vrea. Dupa revolutie s-a reusit un lucru dureros in neamul nostru si anume idiotizare sa in masa. Si va mai pot da un ex. de preot truditor, parintele Tanase de la Valea Plopului care ingijeste de aproximativ 200 de copiii orfani. Poate fi considerat un cersator un astfel de om? Ca sa nu fie nevoie sa cerseasca pe ici pe colo pentru niste copiii care nu au nici o vina ca au venit pe acesta lume sa va duceti si dumneavoastra cu un butoi cu miere daca iubiti milostenia.  Este pacat ca vorbiti pe forum cu atata usurinta despre Biserica Ortodoxa Romana necunoscandu-i prea bine istoria si rolul pe care l-a avut si il are in societatea romaneasca. Biserica nu inseamna popa x sau y, bierica este comunitatea credinciosilor. Acuzati ca preotii nu platesc impozit, ar trebui sa va interesati mai bine , este cel mai bun platitor de taxe, platind si ce nu trebuie(ex. de ce un preot trebuie sa plateasca la impozit 1% din salariu pentru somaj? bis. nu are someri parca?). Iar daca aveti o constinta civica atat de pura de ce nu platiti si dumneavoastra impozit pe veniturile din apicultura?faceti evaziune fiscala.Dar de rolul saracului este sa numere banii bogatului. Si sa fim seriosi la ce protectie sociala existala noi sa tot platesti impozit dar..... Deasemenea faceti o comparatie nefericita intre comunism si biserica ...... fara comentarii. Despre blasfemia la adresa Sfintelor moaste mai ales aluzia la Cuv. Paraschiva o sa va rog pentru cunostinta dumneavoastra sa-i cititi viata si modul cum au fost aduse sfintele ei moaste la noi si veti intelege de ce conducatori  a avut  parte neamul acesta. Ceam fost si ceam ajuns. Imi pare rau ca nu a-ti inteles nici rolul pe care l-a avut legea secularizarii averilor manastiresti date de Cuza in 1863. Doream sa inchei cu formula pe le-a adresat-o Petre Pandrea celor care il criticau pe marele nostru Brancusi(culmea tot romani erau cei care il criticau la Paris), dar o lege a bunului simt nu ma lasa sa fiu atat de dur.
La multi ani tuturor apicultorilor  si multa miere in butoaie!
da