romanul si ortodoxia ,fac casa buna

Creat de amazon66, August 24, 2012, 12:12:30 PM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

Citat din: alvo din Septembrie 30, 2012, 09:49:50 PM
nu ai inteles?
omule ,colegule cum sa te mai numesc ce  ai crede tu ca nu am inteles????
ziiii pe ungureste pe nemteste sau daca vrei pe tiganeste   :hi: :hi: :hi:


orbanstefan64


Kov iulian

Citat din: alvo din Septembrie 30, 2012, 06:43:45 PM
din unele postari rezulta ca ideologia comunista a reusit sa creeze ceea ce si-a propus:omul de tip nou,dezinhibat si fara niciun Dumnezeu!
Asa e, probabil ca omul Vechi era mai bun, care nu isi punea prea multe intrebari, ascultator si gata oricand sa ia glanda orcui indraznea sa comenteze .

Ce parere aveti de oameni vechi din tarile arabe care au ucis oameni doar fiindca a facut unu dement  a facut  un film .
Cineva , natura , Doamne Doamne a daruit omului ratiune, puterea de a se ghida dupa propriile sale ganduri planuri .
Dumneavoastra spuneti ca trebuie sa fim ca niste Zombi  sa nu cautam sa judecam ce e bun ce e rau ca ne bate " Doamne, Doamne .

Citat din: alvo din Septembrie 30, 2012, 06:43:45 PM
ps:fondurile europene sunt formate din contributia statelor membre,contributie constituita si din impozitele si taxele platite de mine! asa ca de ce unii sa primeasca fonduri,cand pe mine ma doare-n basca de ei?de ce din tva-ul platit de mine sa primeasca kovi iulian fonduri europene? este un mod de a privi lucrurile diferit.
cine este cel mai vocal are dreptate?
o intrebare pentru cei care invidiaza nivelul de trai al preotilor-imbracamintea din fire de aur,mertanuri-de ce nu v-ati facut preoti?sa raspund eu:pentru ca era nevoie sa invatati carte,carte multa si diferita de cea de la scoala profesionala,scoala de soferi,liceul industrial  la seral nr.4321,scoala de maistrisau scoala vietii!

Nu inteleg logica afirmatiilor Dvs sincer .
Ce propuneti sa nu mai primeasca tineri ca mine fonduri UE, fiindca Dvs platiti 20 la suta din ele ?
Dar cei 80 la suta pe care ii aduc in tara si intra in circuitul economic ai tari si mai apoi in pensii, salarii etc .

Poate ca ar fi mai bine ca toti astia care am luat fonduri europeene neambursabile sa renuntam la ele sa ne mutam definitiv din tara, si sa ii dam sansa guvernului sa imprumute de afara bani pe care tot Dvs ii veti plati fiindca noi astia putini care am vrut sa facem ceva in tara noastra muncim pentru straini .

Mai spuneti Dvs

Citat din: alvo din Septembrie 30, 2012, 06:43:45 PM
o intrebare pentru cei care invidiaza nivelul de trai al preotilor-imbracamintea din fire de aur,mertanuri-de ce nu v-ati facut preoti?sa raspund eu:pentru ca era nevoie sa invatati carte,carte multa si diferita de cea de la scoala profesionala,scoala de soferi,liceul industrial  la seral nr.4321,scoala de maistri sau scoala vietii!

Si Dan Diaconescu are Rols Roice masini, case etc il invidies eu pe DAN ?

Nuuuuuu  ....

Fiindca a facut bani pe barba lui, treaba lui daca a pacalit oameni sa se uite la tv dupa elodia .

Daca ma obliga statul sa ii dau bani lui Diaconescu ca face emisiuni frumoase atunci e clar era o problema .

Am o mica intrebare ce fel de slujba e cea de preot, si care ar trebui sa fie principalul motiv pentru care un om s-ar indrepta pe acea cale ?

Bogatiile, slava lumi sau vocatia ?

Nu credeti ca lipsa Bogatiilor, a Aurului, a Argintului  ar fi un fel de filtru pentru ...  si acolo ar merge doar cei sinceri  " cei manati de Doamne, Doamne "

Spuneti ca sunt ateu, ok probabil ca Dvs sunteti Credincios .

Va mai aduceti aminte cu ce la ispitit  " Dracu "    pe Isus Cristos ?

Cu bogatiile si toate averile lumi nu ?

Si de ce ar fi facut " incornoratu " asta ?

Nu stiti ca nimic nu ti se ofera fara un pret ?

Va mai aduceti aminte cum umblau  Sfinti Apostoli si care era purtarea lor ?
Au acceptat ei bogatiile lumi si compromisurile si ispitele care vin odata cu acestea ?
Preotia in Biserica lui Dumnezeu nu e o slujba ca orsicare, nu e un post dupa care sa umbli in speranta ca o se te umpli de bani si averi, pentru ca daca vei fi facut asta deja te-ai indepartat de Dumnezeu si esti deja in slujba altuia .

alvo

#48
 "Nu inteleg logica afirmatiilor Dvs sincer .
Ce propuneti sa nu mai primeasca tineri ca mine fonduri UE, fiindca Dvs platiti 20 la suta din ele ?
Dar cei 80 la suta pe care ii aduc in tara si intra in circuitul economic ai tari si mai apoi in pensii, salarii etc ."
esti putin in necunoastere:si cei 80% au in componenta lor si contributia romaniei la bugetul ue!iar contributia ro la bugetul ue e platita din bugetul ro,constituit la randul sau si din impozitele si taxele platite de mine,la care se adauga apoi si cei 20%componenta nationala!
eu nu propun nimic,dar,asa cum tu ai afirmat ca nu esti de acord cu plata din tva-ul tau a salariilor preotilor ortodoxi,am afirmat si eu ca as putea sa nu fiu de acord cu plata din tva-ul meu a masurii nustiu care din pna!indiferent de procentul contributiei mele!
de ce?argumente ar putea fi multe si marunte,ca de exemplu marirea alocatiei de la buget ptr finantarea ortodoxiei,inclusiv cresterea salariilor preotilor,repararea bisericilor,cresterea pensiei mele,imbunatatirea asistentei sociale etc.
de ce  sa dau bani publici pentru activitati economice?
este un mod de abordare a problemei?
intoleranta agresiva nu a condus niciodata la bine!
acum,ce cred eu sincer despre pna? e o risipa de bani publici,nici 15%din acestia nu vor atinge scopul propus!
beneficiarii certi ai acestor bani sunt producatorii de cutii din lemn verde,vanzatorii de matci"atent selectionate"de pe creaca si suveicarii!
m-ar bucura din suflet daca tu vei face parte din cei 15%!



alvo

 am uitat o categorie babana de beneficiari certi ai banilor europeni:cosultantii intocmitori de  proecte-dosare  trase la indigo!

Kov iulian

#50

Citat din: alvo din Octombrie 01, 2012, 09:11:37 AM
esti putin in necunoastere:si cei 80% au in componenta lor si contributia romaniei la bugetul ue!iar contributia ro la bugetul ue e platita din bugetul ro,constituit la randul sau si din impozitele si taxele platite de mine,la care se adauga apoi si cei 20%componenta nationala!
Chiar si asa, chiar daca nimeni nu ar mai lua fonduri UE ( si nici nu prea a luat lumea fonduri UE http://www.realitatea.net/romania-codasa-la-accesarea-fondurilor-europene_797716.html )
Citat"19 miliarde de euro, aceasta este suma oferită gratuit României din momentul aderării la Uniunea Europeană până în 2013. Din aceşti bani, autorităţile au adus în ţară, cu greu, doar 1,6 miliarde de euro, adică mai puţin de 9%."

Chiar daca romani nu ar mai lua fonduri UE deloc asta nu inseamna ca suntem iertati de acea taxa de care spuneati, noi am vrut in UE asta e pretul .
Eu unul o data sau de doua ori am votat( prima data am votat un partid ecologist ), dar nu am votat cu partidul care a initiat acest proces de integrare in UE, banuiesc ca Dvs ati votat cu partidul ce a facut asta, de ce nu ati fost atent ce votati cand ati mers la vot ?
Citat din: alvo din Octombrie 01, 2012, 09:11:37 AMeu nu propun nimic,dar,asa cum tu ai afirmat ca nu esti de acord cu plata din tva-ul tau a salariilor preotilor ortodoxi,am afirmat si eu ca as putea sa nu fiu de acord cu plata din tva-ul meu a masurii nu stiu care din pna!indiferent de procentul contributiei mele!
de ce?argumente ar putea fi multe si marunte,ca de exemplu marirea alocatiei de la buget ptr finantarea ortodoxiei,inclusiv cresterea salariilor preotilor,repararea bisericilor,cresterea pensiei mele,imbunatatirea asistentei sociale etc.
Nu am afirmat ca Dvs sa platiti taxe 100 lei(plus bani catre biserici) iar eu sa platesc 25-50 si sa fiu iertat de restul de bani pana la 100 lei .[
M-am gandit la ceva in felul urmator, inteleg sunt obligat sa platesc taxa un anumit procent, dar sa aleg unde sa dau acel rest de bani, la un camin de copii, un azil de batrani chiar fiind sub coordonarea vreunei biserici( dar bani sa mearga direct acolo ). la o scoala, la un spital,  etc .

Macar stiu ca se vor face ceva util pentru tara, asa cui foloseste ca ca o Biserica( sau niste biserici, asta ca sa nu se simta nimeni exclus ) strange averi si tine bani blocati in conturi pentru sine.
Citat din: alvo din Octombrie 01, 2012, 09:11:37 AMde ce  sa dau bani publici pentru activitati economice?
Pai asta era si punctul meu de vedere, de ce sa se plateasca bani publici catre o institutie religioasa care obtine venituri suficiente atat ea dar si cei ce fac parte din ea  fara a fi taxati in vreun fel .

Nu am nimic impotriva daca Dvs din propria dorinta vreti sa faceti donatii sa se opreasca o parte din venituurile Dvs si sa mearga in acea directie sunt bani Dvs faceti ce vreti cu ei, din partea mea ii puteti dona pe toti, daca placerea Dvs e sa nu aveti nimic iar alti sa fie imbracati in aur cine sunt eu sa va opresc sau sa comentez despre asta .
Citat din: alvo din Octombrie 01, 2012, 09:11:37 AMargumente ar putea fi multe si marunte,ca de exemplu marirea alocatiei de la buget ptr finantarea ortodoxiei
Eu nu am afirmat niciodata ca am ceva in special cu ortodoxia, ca nu vreau sa platesc catre BOR taxe dar vreau sa platesc catre bisericile protestante, sau cultul Musulman sau cel Mozaic ( Evreiesc )

Nu vreau sa fiu obligat sa platesc ( si nimeni nu ar trebui obligat sa faca asta) catre nici un cult, daca vreau eu sa sponsorizez cultul musulman sau Evreiesc e treaba mea fac ce vreau cu bani mei .
Si nici Ortodocsi nu ar trebui sa fie obligati sa plateasca taxe care ajung la alte culte, si nici membri celorlalte culte nu ar trebui ca bani lor sa mearga spre Biserica Ortodocsa, dar nici atei nu ar trebui obligati ca bani lor sa ajunga la toate cultele enumerate mai sus

Sunteti de acord cu mine ?
Citat din: alvo din Octombrie 01, 2012, 09:11:37 AM
intoleranta agresiva nu a condus niciodata la bine!
acum,ce cred eu sincer despre pna? e o risipa de bani publici,nici 15%din acestia nu vor atinge scopul propus!
beneficiarii certi ai acestor bani sunt producatorii de cutii din lemn verde,vanzatorii de matci"atent selectionate"de pe creaca si suveicarii!
m-ar bucura din suflet daca tu vei face parte din cei 15%!

Nu sunt deloc intolerant ma cert cu Dvs doar in vorbe dar nu cu Dusmanie, va respect parerile chiar daca nu sunt de acord cu ele .

Sa va mai explic ceva, Dvs credeti ca astia care au luat acesti bani au primit o mare pomana si nu dau nimic in schimb ?
Dar stiti ca pentru a avea punctaj trebuia sa faci parte dintr-o forma asociativa, doar asa aveai sanse mai mari sa iei bani.
Un apicultor care nu sa bagat la aceste fonduri si nu are obligatii nu-i asa ca vinde mierea de floare anul asta cu 14-16 lei ?
Ei bine unul care a accesat aceste fonduri este obligat sa predea 75 la suta din miere la pretul impus de procesator 8-9 lei, iar acel procesator are venitul  impozitat de stat iar acei bani merg la pensia Dvs .

Eu fiindca sunt mai " evreu " in gandire ( nu la sange, la sange sunt 90 la suta roman si 10 slav ) si nu am vrut sa predau miere cu 8 lei "toata viata " m-am asociat cu niste baieti am mai scos de la mine din buzunar alti bani si i-am investit, in acelasi timp am adus inca pe atat de la UE astfel dubland suma investita .
Din acei bani sa realizat un obiectiv la care au muncit niste oameni, s-au luat materiale iar statul sa imfrumptat atat din tva-ul materialelor din impozitele luate de la oameni ce au muncit acolo pe bani mei etc, iar acei bani au mers iar la Pensia Dvs

Dupa ce se va fi realizat obiectiv in care am investit din bani mei personali statul va impozita profitul/venitul iar o parte din acei bani vor merge iar catre pensia Dvs .
Ia spuneti afland toate astea va mai doriti sa nu fi luat romani fonduri europeene ?
Citat din: alvo din Octombrie 01, 2012, 09:51:54 AM
am uitat o categorie babana de beneficiari certi ai banilor europeni:cosultantii intocmitori de  proecte-dosare  trase la indigo!
Pai normal ca cei mai multi bani merg pe hartii, ce credeati ca merg toti la amaratul care trage la rame la 40 de grade ?
Repet nu va dusmanesc nu am scris in dusmanie si intoleranta va respect parerile chiar daca nu sunt de acord cu ele , am vrut doar sa va arat ca si eu am puncte de vedere  :D :D :D :D

pharaonu75

Citat din: alvo din Septembrie 30, 2012, 09:47:19 PM

oare domnule pharaon cand ati postat filmul cu masserati nu stiati adevarul despre sursa finantarii acestuia?
(din unele postari rezulta ca ideologia comunista a reusit sa creeze ceea ce si-a propus:omul de tip nou,dezinhibat si fara niciun Dumnezeu)

Sincer, nu cunosteam aceasta varianta de spalare a imaginii preotului. Am vazut stirea si am ramas scarbit!

Dvs. puteti crede justificarea sa, eu pot fi sceptic...
Si chiar daca asa ar sta lucrurile, precum spuneti, unde este simplitatea in care religia ne indeamna sa traim? Unde este detasarea fata de valorile pamantesti, materiale?
Intreb asta pentru ca la preotul asta nu o vad... si iar revenim la SA FACI CE ZICE...
Preotul a "rezolvat" cu provenienta banilor, dar cum ramane cu luxul, cu opulenta afisata?
Cu ce tupeu mai intinde mana ca sa ia cei cativa banuti lasati la liturghie de cate o babuta, cat timp el se plimba prin coclauri cu Maserati?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pistol28

Eu vad lucruile asa:
preoti cu har si preoti cu "servici"

din pacate, din cauza impunerii unei cote lunare catre mai marii bisericii, cica pentru construirea Catedralei, foarte multi au trecut in categoria a doua.
se poate spune cu lejeritate BOR.SRL      (Bis.... Orto..Rom......)Societate cu Raspundere Limitata

sa nu uitam ca "BANU" e ochiul lui scaraoschi si multi se inchina acestiu zeu.


Dumnezeu sa ne fereasca de farisei si sa ne apere de cel rau.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Kov iulian

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 02, 2012, 10:21:40 AM
Si chiar daca asa ar sta lucrurile, precum spuneti, unde este simplitatea in care religia ne indeamna sa traim? Unde este detasarea fata de valorile pamantesti, materiale?
Intreb asta pentru ca la preotul asta nu o vad... si iar revenim la SA FACI CE ZICE...
Preotul a "rezolvat" cu provenienta banilor, dar cum ramane cu luxul, cu opulenta afisata?
Cu ce tupeu mai intinde mana ca sa ia cei cativa banuti lasati la liturghie de cate o babuta, cat timp el se plimba prin coclauri cu Maserati?


Raspunsurile la intrebarile Dvs dar si ale celorlalti il gasiti aici, orice alte comentarii sau scuze sunt de prisos   .( aceasta predica e valabila si pentru celelalte culte, nu am pus aici alte filmulete ca sa nu deranjez  )


[jwp=425,344,image]http://bisericahouston.com/www.biserica.tv/uploads/2009-08-30-predica.flv[/jwp]

Kov iulian

Exista o nuanta in predica de mai sus pe care vreau sa o prezint .


Acel tanar si-a castigat averea cinstit, ori a primit mostenire, ori prin propriile sale cunostiinte , daca nu ar fi fost asa si ar fi fost obtinuta prin inselaciune sau furt ar fi fost mustrat de catre Isus Cristos care dupa cum stim din scrierile Sfintilor Apostoli putea citi gandurile si  oamenilor .

alvo

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 02, 2012, 10:21:40 AM
Citat din: alvo din Septembrie 30, 2012, 09:47:19 PM



Sincer, nu cunosteam aceasta varianta de spalare a imaginii preotului. Am vazut stirea si am ramas scarbit!

Dvs. puteti crede justificarea sa, eu pot fi sceptic...
Si chiar daca asa ar sta lucrurile, precum spuneti, unde este simplitatea in care religia ne indeamna sa traim? Unde este detasarea fata de valorile pamantesti, materiale?
Intreb asta pentru ca la preotul asta nu o vad... si iar revenim la SA FACI CE ZICE...
Preotul a "rezolvat" cu provenienta banilor, dar cum ramane cu luxul, cu opulenta afisata?
Cu ce tupeu mai intinde mana ca sa ia cei cativa banuti lasati la liturghie de cate o babuta, cat timp el se plimba prin coclauri cu Maserati?

dv puteti crede ca sursa banilor ar putea fi cutia milei,banutii dati de o babuta din putinul ei?preotul e tanat si in scurta lui cariera ar fi putut sa cumpere masserati doar daca toti credinciosii din lume ar fi cotizat la o singura cutie a milei!
crdeti ca ar fi trebuit sa faca naveta intre bucuresti si varasti pe jos,calare pe magar sau cu autostopul?
de unde stiti ca intinde mana sa ia cei cativa banuti lasati de babuta?
a pretins cineva ca preotii sunt sfinti si trebuie sa-si imparta avutul la saraci si sa mearga pe jos plini de paduchi si sa se hraneasca doar cu lacuste si buruieni amare?
comentariile facute aici asupra filmului respectiv pot fi determinate de una din cele  doua cauze:
a) ura fata de religia ortodoxa
b)generalizarea particularului fara discernamant
din cate va cunosc,nu vi se poate aplica litera b,asa ramane valabila litera a!

Obombo

Cred ca exista si o cale de mijloc intre a merge calare pe magar si a merge cu Maserati sau intre a trai plin de paduchi si a trai in lux si risipa, iar a ura biserica si a critica preotimea imbuibata sunt doua lucruri total diferite.

pharaonu75

Sunt crestin ortodox, doar ca nu prea ma inghesui la biserica!

Dupa cum am spus, preotul acela a justificat intr-un fel provenienta banilor. Si poate are dreptate, desi eu nu prea il cred... insa asta este doar parerea mea!

Ceea ce ma deranjeaza insa, nu este faptul ca preotul acela are bani de pe urma afacerilor sotiei (de familie), ci faptul ca ostentativ afiseaza luxul, sfidand saracia populatiei pe care o pastoreste!
Spuneam ca NU ESTE MORAL... atat si nimic mai mult!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

#58
Citat din: alvo din Octombrie 03, 2012, 09:12:46 AM
a pretins cineva ca preotii sunt sfinti si trebuie sa-si imparta avutul la saraci si sa mearga pe jos plini de paduchi si sa se hraneasca doar cu lacuste si buruieni amare?
comentariile facute aici asupra filmului respectiv pot fi determinate de una din cele  doua cauze:
a) ura fata de religia ortodoxa
b)generalizarea particularului fara discernamant
din cate va cunosc,nu vi se poate aplica litera b,asa ramane valabila litera a!

In acel filmulet prezentat un preot ne transmite cuvantul Lui Dumnezeu, ( mai pot prezenta o gramada daca doriti ) daca sunt lucruri care deranjeaza acolo, nu le-am spus eu .


De cand am inceput acest subiect continui sa ma repet dar nu ma intelegeti deloc, eu tin partea celor care nu vor sa plateasca fortat bani catre nici o religie, nici catre BOR, nici catre bisericile protestante nici catre alte culte .

Inca un aspect ,

Banuiesc ca Dvs sunteti mai credincios ca mine, asa ca ar trebui sa stiti ca "Doamne Doamne " se bucura cand oameni dau bani cu draga inima .

Credeti ca   " Doamne, Doamne "   se bucura ca bani luati cu de-a sila sunt utilizati pentru constructia de Catedrale ( ale nemuriri ) si alte lucruri ?

Macar daca acei bani s-ar fi folosit in educatia religioasa a romanilor , in schimb acei bani se folosesc pentru luxul unei minoritati, pentru a ridica monumente care sa ne gadile orgoliul .

Suntem in curu gol dar macar sa avem tichie de margaritar in cap .

Ne mintim singuri .