solutii tratamente bio

Creat de maximus, Ianuarie 01, 2009, 10:45:33 PM

« precedentul - următorul »

D006

Ma scuzati daca am deviat de la subiect  dar pentru mine cuvantul "bio" nu mai inseamna mai nimic deoarece acum foarte multi stupari sunt bio , s-au dus la o firma de acreditate au dat o declaratie si o proba de fagure si gata sunt "bio".
dar trateaza cu varachet si merg fara grija la rapita si floarea soarelui ca de nu "e" modificate genetic.
Cand in Romania se va face bio cu adevarat atunci vom avea si tratamente in consecinta .
Felicitari lui maximus pt. ca se straduieste sa trateze bio. Eu cred ca trebuie sa-i sprijinim pe stupari ca el si sa-i luam exemplul .

D006

De unde putem face rost de acid oxalic ? Daca punem mai mult putem omora albinele aaaaaaa?

D006


maximus

rusii cica folosesc concentratia de 2%.oare doar o singura data?
    interesant....francezii zic sa sub 3% eficacitatea scade :roll:
          http://teoalbina.3x.ro/v.htm#acid_oxalic

maximus

acid oxalic se gaseste si la filomera,la noi in valcea are costica blejan.dar daca ai un prieten bun farmacist,sau cunostinte care sa lucreze la laboratoare de chimie iar e bine.
    intr-adevar sant care au folosit si au pierdut matci si albine.dar pentru ca ori au dat cand albinele erau in ghem,ori nu au tinut cont de concentratie.lucrurile trebuie sa fie foarte clare.

bucovineanu

Doctore maximus,
Nu am nimic impotriva tratamentelor organice.Dar se pare ca este cam greu de stapanit varoua numai cu oxalic si bee vital.
Pe ultimul, cineva care l-a folosit il caracteriza in felul urmator: "apa de ploaie".
Cei care sunt la bio se pare ca mai folosesc si altceva......

maximus

Citat din: bucovineanuDoctore maximus,
Nu am nimic impotriva tratamentelor organice.Dar se pare ca este cam greu de stapanit varoua numai cu oxalic si bee vital.
Pe ultimul, cineva care l-a folosit il caracteriza in felul urmator: "apa de ploaie".
Cei care sunt la bio se pare ca mai folosesc si altceva......
" foaie verde loboda
 
      gura lumii sloboda"
    in primul rand doresc ca in acest segment de discutii care se refera strict la tratamente ,sa spunem doar ce putem face,si nu ce nu putem.de neputinta altora am auzit si sant satul,multi se vaita ca au pierdut familii si matci,dar cauzele nu le spune nimeni.
    inca o data ma adresez tuturor celor ce "nu pot"  :roll: sa vina la discutie.
     eu intru in al 3 lea an,si nu am pretentie ca stapanesc fenomenul cu oxalic si bee vital.doar cu oxalic,si o data pe an.bee vital am folosit de cateva ori acum 2 ani dar nu am avut timp sa-i studiez efectele mai amanuntit.ca o fi apa de ploaie,ca n-o fi,nu se stie.dar daca nu ai sita antivaroa pe fundul stupului,degeaba folosesti beevital.la fel daca dai cu oxalic doza necontrolata sau cand musca e in ghem,mai bine nu mai dai.si alte multe chestii,pe care prietenii neputinciosi nu le-au luat in considerare.sanatate

bucovineanu

Doctore,
De ce nu vrei sa recunosti ca nu esti foarte multumit de tratamentul pe care l-ai folosit in ultimii ani?Daca erai multumit nu cautai alte metode de tratament.

D006

Reducerea gradului de infestare a populatiei cu Varroa prin tratarea in august si septembrie cu acid formic sau thymol si in noiembrie cu acid oxalic.
   http://translate.google.ro/translate?hl ... o%26sa%3DG

D006

Utilizarea acidului oxalic de control pentru varroa in Italia
    http://translate.google.ro/translate?hl ... o%26sa%3DG

D006

Lipsa de cunoştinţe despre AO, Grupul European de control integrat
pentru Varroa, a decis crearea unui grup de lucru pentru a investiga aceasta
substanţă. 
   http://translate.google.ro/translate?hl ... %26hl%3Dro

maximus

Citat din: bucovineanuDoctore,
De ce nu vrei sa recunosti ca nu esti foarte multumit de tratamentul pe care l-ai folosit in ultimii ani?Daca erai multumit nu cautai alte metode de tratament.
va solicit un rationament simplu:
      1.daca as fi nemultumit,l-as mai folosi si as mai spune in gura mare ca stau     numai in oxalic?
       2.ca orice pe lumea aceasta,nimic nu este perfect(am specificat problemele "majore" ale tratamentului in primul mesaj)-probleme care ii impiedica pe majoritatea sa treaca la treaba.ati auzit vorba cu " exceptia intareste regula"?
       3.daca da,cine e exceptia si care este regula?

D006

Pentru a ne lamuri avem nevoie de doua lucruri :
1) definitie de apicultura  bio, organica , ecologica, biodinamica, eu cred ca noi confundan multi din acesti termeni.
2) pentru a ne lamuri cred ca trebuie sa-l recupesam pe stuparui care avea nick-ul "mos miere" pe forumul stelelor dar cred ca este un pic cam greu pt. ca se vedea de la o posta ca e mai citit decat" luceafarul " si bineinteles a fost trecut pe lista neagra.
Asa ca ori facem rost de definitii ori il gasim pe mos miere ! =D

D006


maximus

Citat din: dragos2006Pentru a ne lamuri avem nevoie de doua lucruri :
1) definitie de apicultura  bio, organica , ecologica, biodinamica, eu cred ca noi confundan multi din acesti termeni.
2) pentru a ne lamuri cred ca trebuie sa-l recupesam pe stuparui care avea nick-ul "mos miere" pe forumul stelelor dar cred ca este un pic cam greu pt. ca se vedea de la o posta ca e mai citit decat" luceafarul " si bineinteles a fost trecut pe lista neagra.
Asa ca ori facem rost de definitii ori il gasim pe mos miere ! =D
nu stiu cum sa mai scriu sa ma fac inteles:nu e vorba de apiculturas bio,nici de organica,nici de ecologica,nici de definitii.nu sant incadrat in nici o formatiune bio,nici nu imi doresc acest lucru niciodata,nu am certificat si nu vreau stupina bio,nu vreau sa vand miere bio cu 20% mai mult,nu vreauuuuuuuu....decat ca oamenii sa invete sa traiasca sanatos si sa scap de nenorocitu de paduche cat mai curat posibil,pentru ca am copii si cand ii vad ca le curg ochii dupa faguri,sa pot sa le dau de unde vor ei,fara sa ma gandesc ca au tot felu de chimicale .clar? :nod:
  cat despre mos miere,cred doar ca a aruncat niste generalitati,prea mare lucru nu stie nici dumnealui despre biodinamica stuparitului.oricum pentru acest subiect deschidem o sectiune separata,pentru ca e alta mancare de peste.
   daca ma insel,sa ne dovedeasca.santem pregatiti,cu mintile deschise.
   sa terminam dreq cu defintii si incadrari! :nod: