Roi_ag

Creat de flavius, Martie 08, 2011, 07:29:30 PM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

Foarte frumoase imagini !
Felicitări !!!
=D>

roi_ag

Căldura mare, dar și albine :nod:

roi_ag

De o săptămână suntem pe vatră. Extras ce a mai fost prin caturi, am făcut și un tratament cu Varachet, acum verific cuiburile pentru a remedia problemele. Dăm mătci tinere unde trebuie , unde găsesc botci de schimb liniștit le iau și le bag in nucleele de împerechere.

roi_ag

Astăzi am luat caturile care au fost la lins, reparat și le-am pus la iernat. Urmează ultimul tratament cu Varachet din prima serie.

dan sebastian

Le ti in camera respectiva? Folosesti sulf, naftalina sau altceva pt gaselnita?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

roi_ag

Este o magazie, cameră extracție, are mai multe funcțiuni. Ramele nu le tratez pentru că nu sa crescut puiet in ele, am gratii hanneman și mătcile nu urcă în caturi cu mici excepții. Și de acum vremea se răcește.

roi_ag

Astăzi am introdus benzile de Mavrirol în familiile de albine.

MirceaCalin

Cât stau benzile în stupi ? 45 de zile sau mai mult ?

roi_ag

#443
Rame fotografiate astăzi pontate de o matcă care a ieșit în primăvara cu 2 rame de albină. Nu am ajutat-o deloc, doar spărgeam cuibul când era cazul, am luat-o în pastoral pentru a completa pavilionul, la floarea soarelui mi-a dat un cat de1/2 de miere. Acum după cum se vede ponteaza foarte bine. Este din 2015 și urmează să o schimb.

roi_ag

Citat din: MirceaCalin din August 16, 2017, 09:06:37 PM
Cât stau benzile în stupi ? 45 de zile sau mai mult ?
O să le țin până să înceapă să le propolizeze pentru că vreau să le refolosesc.

dan sebastian

La cum arata ramele pontate, poate matca respectiva mai merita o sansa sa arate ce poate in sezonul viitor.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

yulian

Salut,
Esti multumit de lisa?? Ma bate si pe mine gandul sa imi iau una pentru activitati curente ca incepe spatele sa simta munca in apicultura  :sad:.

Multumesc!  :hi:

roi_ag

Citat din: dan sebastian din August 28, 2017, 08:57:48 AM
La cum arata ramele pontate, poate matca respectiva mai merita o sansa sa arate ce poate in sezonul viitor.
Da i-am dat altă întrebuințare. A intrat la tinctura de regine.

roi_ag

Citat din: yulian din August 28, 2017, 09:31:15 AM
Salut,
Esti multumit de lisa?? Ma bate si pe mine gandul sa imi iau una pentru activitati curente ca incepe spatele sa simta munca in apicultura  :sad:.

Multumesc!  :hi:
Sunt foarte multumit. Transportul caturilor, stupilor, este o joaca. Lisa a fost construita de mine. De fapt am construit 2 dar una am maritat-o.

Closcutz

Nu inteleg la ce foloseste "tinctura de regine"?