Roi_ag

Creat de flavius, Martie 08, 2011, 07:29:30 PM

« precedentul - următorul »

filip

Astea sunt matcile negre de care vorbesti,cele din poza?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

roi_ag

Să nu confunzi matca cu albinele cu care au fost populate nucleele. De la anu sper sa nu mai am nicio
albina galbena în stupină.

filip

Strict la matci fac referire,cred ca ai o linie de Carnica.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Incerc si eu sa am linii din diverse rase,dar eu merg pe productivitate.Deci am mai multe vetre in care incerc
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

roi_ag

Dacă le cunoști mai bine nu te contrazic .Nu sunt un teoretician. Intradevar unele au inele negre si
între inele galben dar nu ca la Bukfast abdomen roșu și curul negru. Cert este că din ele iese numai
albina neagră

roi_ag

#335
]


Îmi place albina.Asa ceva vreau să văd și la mine în toți stupii. Si eu merg tot pe productivitate.

roi_ag

Si miere

filip

Anul acesta productiile peste medie au fost realizate cu stupii cu regine negre dar foarte agresive albinele.
Sa vad daca reusesc sa lucrez pe agresivitate.Eu nu lucrez cu masca la fam de albine,dar am cati-va la care doar cand te apropii de ei ataca.Acestia sunt paznicii mei :D
Am inteles ca Carpatina de la Cislau e agresiva si productiva.
Am rezervat si eu  pentru anul viitor.Sa vedem ce iasa.......
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

roi_ag

 În primăvara mă temeam că mătcile aduse în stupină sunt agresive dar in vară m-am liniștit.

roi_ag

Captura bogată după ultimul Varachet . ))/

stefan1

  La ce temperatura ai facut tratamentul?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

mape 48-petru manea

Citat din: roi_ag din Noiembrie 11, 2016, 08:40:32 PM
Captura bogată după ultimul Varachet . ))/

Bucurate ca au cazut ,mai rau era daca aveai si nu cadeau   :hi:

roi_ag

Citat din: stefan1 din Noiembrie 12, 2016, 03:22:48 AM
  La ce temperatura ai facut tratamentul?
16gr. la umbra deasă !

roi_ag

Citat din: mape 48-petru manea din Noiembrie 12, 2016, 12:24:19 PM
Citat din: roi_ag din Noiembrie 11, 2016, 08:40:32 PM
Captura bogată după ultimul Varachet . ))/

Bucurate ca au cazut ,mai rau era daca aveai si nu cadeau   :hi:
Este matca tânără. Probabil că a avut puiet până târziu.Eu am administrat Mavrirol de la începutul lui
August, a 2 a zi când am văzut câți păduchi au căzut am început și cu Varachetul , 3 tratamente la
interval de7 zile. Nu am făcut tratamentul din Octombrie, dar înainte de ultimul făcut Duminica trecută,
acum 2 săptămâni am făcut un Scabatox. După toate tratamentele au căzut păduchi .
Acum m-am hotărât să fac și tratamentul cu Acid oxalic.

stefan1

Citat din: roi_ag din Noiembrie 12, 2016, 02:47:37 PM
Citat din: stefan1 din Noiembrie 12, 2016, 03:22:48 AM
  La ce temperatura ai facut tratamentul?
16gr. la umbra deasă !

  Dar unde ai gasit acum 16 grade? Ai mai adus cateva si din casa? Sau din pivnita?  :wink:

  Era o gluma. Nu am de ce sa nu te cred. E bine ca sunt si zone cu temperaturi mai mari.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)