Roi_ag

Creat de flavius, Martie 08, 2011, 07:29:30 PM

« precedentul - următorul »

roi_ag


banateanul

LA MULTI ANI! cu sanatate,impliniri in toate planurile si stagiu cit lung in ipostaza de bunic.
  Cu prietenie,  Banateanul

roi_ag

Mulțumesc asemenea !  :hi:

roi_ag

Pentru prima oara ieri am încercat și un tratament cu Scabatox.
Au căzut 11 păduchi.
Cred ca renunț la AO. Consider că au fost eficiente tratamentele cu Mavrirol si Varachet făcute
anterior, tratamente după care au căzut foarte mulți păduchi.

pistol28

Scabatox simplu creeaza rezistenta la acarieni, de aceea au mai pus si taufluvalinat {mavrik2f, Klartan}
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

roi_ag

Citat din: pistol28 din Octombrie 30, 2016, 06:56:27 PM
Scabatox simplu creeaza rezistenta la acarieni, de aceea au mai pus si taufluvalinat {mavrik2f, Klartan}
Cred că nu ai citit tot.N u este singurul tratament pe care l-am dat din sfârșitul lui Iulie până acum.

roi_ag

Un mod de lucru !

stefan1

  Ce zic eu ca nu-i foarte bine e ca toate matcile obtinute prin transvazare provin din aceeasi familie. Ingustarea prea mare a spectrului genetic a familiilor va duce in cativa ani la scaderea performantelor sau la cresterea sensibilitatii la boli.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

corneliuhrom

corect d le stefan1 la oameni la fel  ))/chiar si vecini luati fac debili [oare si in parlamentul nostru o fi ceva consanvinizare  :nudie:].

tinumaftei

În a doua generație se ajunge deja că toată stupina să aibă aceeași bunica!!!!

roi_ag

Matca din care am tras anul asta este dintr-o zona foarte indepartata de mine , fiicele s-au imperecheat cu trantori din mai multe familii pe care le-am avut pe vatra si deloc cu trantori
din matca de la care o sa translazez la anul. Matcile de anul viitor se vor imperechea cu trantori
de la matcile de anul asta. Trebuia sa fac asta pentru a evita consanvinizarea intrucat de cand am stupi matcile ca au fost de roire , de schimbare linistita se tot imperecheau cu trantori din stupina
mea s-au in pastoral cu trantori din alte stupine. Plus ca vreau sa creez o linie din matcile cumparate care au confirmat si din matca proprie care mi-a dat urmasi foarte buni . Merg pe
carpatine negre , am schimbat  cam tot ce dadea albina galbena , asta si pentru ca sa fiu impacat ca nu mai am vreo ramasita de bukfast. Dupa aceea trei ani pot sa trag linistit din matca care
va confirma asteptarile.

MirceaCalin

Citat din: roi_ag din Noiembrie 07, 2016, 02:03:42 PM
... asta si pentru ca sa fiu impacat ca nu mai am vreo ramasita de bukfast ...

Se vede treaba că v-au dezamăgit crunt buckfast-ul !
:D

Eugen B

O sa vada multi cu timpul rasele hibride.
Eu sunt multumit de rasa locala si voi face selectie. Cu timpul se va vedea diferenta. Deja de 2 ani ma lupt sa am o stupina mai performanta si deja cu ceva procente am crescut. Mai vreo 2 ani si cred ca ma apropii de performante bune

roi_ag

Citat din: MirceaCalin din Noiembrie 07, 2016, 03:10:57 PM
Citat din: roi_ag din Noiembrie 07, 2016, 02:03:42 PM
... asta si pentru ca sa fiu impacat ca nu mai am vreo ramasita de bukfast ...

Se vede treaba că v-au dezamăgit crunt buckfast-ul !
:D
Nu mai vreau albină multă si miere ioc.De 4 ani când veneam acasă din pastoral dădeam cel puțin
o jumătate de tonă de zahar pentru că avem 8 rame de puiet si miere deloc.Toata luna August dădeam
sirop. De când am venit din pastoral anul asta nu am dat un gram de zahăr , pur și simplu nu am făcut
stimulare si am avut rame cu miere să dau si la cei care au stat pe vatră. Albina intrată la iernat am
ca și anii trecuți.Acum merg pe mătci negre , albina puțină care adună miere multă.
Anul ăsta problema sunt păduchii.Dupa un Mavrirol , 3 Varacheturi, un Scabatox , ieri am mai făcut
un Varachet și am. văzut păduchi pe scândura de zbor, nu am avut timp să scot foaia de control.

roi_ag

Creștere de mătci