Roi_ag

Creat de flavius, Martie 08, 2011, 07:29:30 PM

« precedentul - următorul »

roi_ag

Vestitorii primaverii !

MirceaCalin

Îmi place numărul Loganului !
:wink:

roi_ag

C-am așa arată cea mai buna familie.Cea mai mică 4 rame.
Comparativ cu anul trecut stau mai bine, dar sa vedem
de aici în colo pentru că acum un an vremea a fost foarte
buna la pomii fructiferi.Acum corcodusul a început să înflorească de o săptămână si este ținut în loc de vreme,
albinele au zburat 2,3 zile dintr-o săptămână.

MARIUS_bc

Va consider norocos, la mine au zburat 3-4 zile in  martie  :yahoo_cry:


Dan Pașca

La fel a fost si la mine martie,maxim 6 zile de zbor si ala cu vant rece ,foarte aiurea,  azi 23 martie NINGE :((((  1,5 grade la ora12.

roi_ag

Luni le-am pus hranitoarele dupa diafragma dar nu este nevoie de stimulare pentru ca mai au din
turta proteica si cel putin prima si ultima rama sunt pline de miere . Le-am descapacit rama din cuib care nu era ouata si spart cuibul cu ea sa fortez extinderea spatiului de ouat+ am descapacit rama si dupa diafragma . Am cuiburile pe 4,5,6,7 rame, dar rame pline de albina, nu sparg cuibul
cu alta rama adusa in cuib decat atunci cand toate ramele in afara de prima si ultima sunt pline de puiet. De cand le dau 2 turte de cate 1kg, una energetica in Ianuarie si una proteica in Februarie
le ramane multa miere in rame pentru a o consuma in Martie. Evit consumul de miere de rapita , Fs, in toiul ierni prin completarile cu sirop in August si turtele din Ian. si Febr. si mierea de rapita
si FS o consuma in Martie cand zilnic eclozioneaza albina.

roi_ag

Oare a venit primăvara ?

Cristel

Citat din: roi_ag din Martie 30, 2016, 08:25:44 AM
Oare a venit primăvara ?
Cu certitudine!  :P Doar ca e nitel mai capricioasa... Frumoase zambilute. In Buc, peste 2 saptamani cred ca vor face floare si merii!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

roi_ag

Popor flămând la salcâm ! Dar si daca da Domnul !

MirceaCalin

Grozav zbor !
Sunteţi împreună cu dl. Tassevasi ?

roi_ag


Cristel

Superb zbor!  :bzz: In Gorj a fost ger intr-o dimineata din ultima decada a lunii aprilie si toti salcamii razleti au fost "congelati". Doar zonele mai inalte au scapat. Sa vedem ce productie va fi, dupa ger si ploi plus temperaturi scazute noaptea!
Cum e salcamul in zona dvs? Are nectar?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

roi_ag

Pentru un cules bun trebuie să avem 3 parametri, temperatura atmosferică , umiditate atmosferică,
presiune atmosferică, acum nu avem temperatura si mai puțin presiunea care poate varia de la o oră
la alta.Unde sunt acum de-și au avut un zbor superb azi tot minus 1kg este azi. Meteo anunță temperaturi
sensibil mai mari dar și ploi.Așa ca sanse minime de miere la salcâm.

roi_ag

După un tratament cu Mavrirol administrat prin 10August si 3 fumigatii cu Varachet forte  tot mai
cad păduchi . Recolta după ultimul tratament

tassevasi

  La  multi ani  Lucica !!
:birthday: : sampanie: