Roi_ag

Creat de flavius, Martie 08, 2011, 07:29:30 PM

« precedentul - următorul »

roi_ag

Citat din: Eugen B din Decembrie 22, 2015, 08:26:57 PM
Am cum. Uitete la rama cu puiet, arata veche cu multe celule de trantore si se vede clar ca e f putina miere. Cred ca e prima generatie de puiet si nu au devorat toata rama.
Aici nu inteleg ce vrei sa spui, ba ca nu au miere ,ba ca nu au devorat-o, ba ca rama e veche cu
celule de trantori(si ce,nu poate sa ierneze pe ia). Tu crezi ca eu am stat sa pozez toate ramele
dintr-un stup la temp. de 12gr. Am sondat 3 familii . Se vede ca rama cu miere mai multa are si cel
mai putin puiet. :dinti:  Ia o  :beer: sa-ti revii   :nod:

Eugen B

Nu e bine sa fie deja puiet

roi_ag


Eugen B

la mine e tot frig. Azi e mai cald. In rest ftig si ceata

roi_ag

Dupa multe zile cu zbor in care au adus si polen am asteptat sa treaca Craciunul si ieri si azi la 16gr am verificat toti stupii .
90% au puiet pe 3 rame ,de la, cat podul palmei pana  la cat toata palma. 4 nu au puiet desi au matci si sunt de anul asta.
La unu nu i-am vazut matca ieri si i-am dat o matca de la rezerva direct pe rame. L-am recontrolat astazi si am vazut 2 matci ,a lui si cea introdusa ieri, tinuta captiva , am dat-o altuia cu mai putina albina , daca vrea sa o primeasca bine, daca nu, tot bine.
Am gaurit ramele cu puiet , le-am imbracat cu rame pline de miere , la cativa le-am redus cuibul.
Situatia nu ma inveseleste dar nici nu ma intristeaza. Miere au destula pe 7 rame cate am in cuib. Trebuie sa le bag turta
energetica ceva mai devreme.
Familiile nici la inceput de Martie nu arata cum sunt acum , ma refer la puiet.
Bine ca am avut fereastra asta si am putut sa intervin.

tassevasi

Citat din: roi_ag din Decembrie 28, 2015, 08:15:46 PM
  Trebuie sa le bag turta
energetica ceva mai devreme.


  Pai deja  le-ai  bagat  acum?

tassevasi

#291
Citat din: tassevasi din Decembrie 28, 2015, 10:04:43 PM
Citat din: roi_ag din Decembrie 28, 2015, 08:15:46 PM
  Trebuie sa le bag turta
energetica ceva mai devreme.


  Pai deja  le-ai  bagat  acum?

Scuze , acum am inteles . :)  Ca  trebuie, nu "trebuia" cum am inteles eu.
  Si eu cred  ca trebuie ,  eu am numai la 5 puiet  dar putin pe 1  si 2 rame o palma.

roi_ag

               LA MULTI ANI ! APIARDEAL SI MEMBRILOR TAI !  %%- :bzz: :bzz: :bzz: : sampanie:

roi_ag

Ieri am introdus turtele energetice de 1kg. Mai devreme,decat de obicei dar tinand cont de situatia pe care o aveam in 27 dec. sper sa nu fie putin tarziu.
5 familii desfacute pe toate ramele + pe rama de dupa diafragma. Carau ca inecatele in cuib. Restul cu ghemul putin afanat.

roi_ag

Ieri zbor masiv de curatire, redus cuiburile, toti sunt bine mai putin o matca pe care am introdus-o pe 2 Oct nu mai este ,
aveau o botca salvare in care matca cred ca mai avea 2 zile pana la eclozionare dar era moarta. Stupul fara matca l-am unificat cu vecinul lui. Nicio familie nu mai are puiet.

roi_ag

Astazi 16gr , zbor frumos si daca ieri  abia se vedea polen pe picioarele lor ,astazi au adus grauncioare mari de polen de
2 culori !

roi_ag

Astazi am facut turta proteica. Nu m-am hotarat cand sa o dau albinelor.
Cam asa arata

albinasebes

ce reteta ai folosit?
zic sa mai astepti putin cu proteicile
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

roi_ag

De obicei o dau in jur de 20 Febr. dar anul asta parca merge mai devreme cu o saptamana . Daca saptamana viitoare vor aduce polen pentru ca se anunta temperaturi la 15 gr. nu o dau.
Reteta este a lui Ursulescu verificata anul trecut. O gasesti aici
                  http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7046.165

roi_ag

A vand in vedere ca de vineri scad temperaturile astazi am dat turtele proteice , mai devreme cu 2 saptamani decat anul trecut .
Mai aveau de consumat din turtele energetice . Le-am lasat pe amandoua sa aiba felul1 si felul 2 :smile: